مریم رخشانی مقدم مریم رخشانی مقدم منتشر شده در دوشنبه 1401/4/20 ساعت 15:12

انجیر سیاه پلدختر لرستان

انجیر سیاه پلدختر لرستان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز لرستان ، درخت انجیر با نام علمی فیکوس (Ficus) گیاهی از خانواده موراسه (Moracee) بوده و بیش از ۶۰۰ گونه مختلف دارد که اغلب آنها وحشی یا زینتی هستند.
موطن اصلی درخت انجیر، تمدن قدیم یا همان آسیای غربی و کشورهای اطراف مدیترانه است و در ایران روستای سمنگان یا سمغان است و به همین جهت آن را جزء میوه‌های مناطق نیمه گرم طبقه بندی می‌کنند.
درخت انجیر بویژه نوع خودرو یا کوهستانی آن که به انجیر کوهی معروف است بسیار قدیمی است دارای برگ‌های پهن و کرکدار با رگبندی پنجه‌ای با شیار عمیق و ارتفاع آن به ۱۰ متر می‌رسد .
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: سطح زیر کشت انجیر استان لرستان یک هزار و 600هکتار است.
علیرضا احمدوندی افزود: لرستان با تولید ۲۵ هزار و 350 تن انجیرجایگاه نخست را درکشور دارد.
میانگین برداشت انجیر سیاه در لرستان 18 تن و در کشور 14 تن در هکتار است؛ به طوریکه از هر درخت انجیر به طوز میانگین 200 تا 250 کیلو گرم برداشت می شود . 
۱۲۰۰ بهره ‌بردار به‌طور مستقیم و 6 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در باغات انجیر لرستان مشغول  کارند.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی پلدختر هم افزود: سطح زیر کشت باغات انجیر سیاه در این شهرستان هزار و 350 هکتار است که یک‌هزار هکتار آن ولی پور با اشاره به اینکه بیش از 85 درصد باغات انجیر لرستان در منطقه زیودار  قرار دارد گفت: سالانه 20 هزار تن انجیر سیاه در شهرستان پلدختر تولید که علاوه برمصرف داخلی به کشورهای اروپایی ، ترکیه، اتریش و مجارستان صادر می‌شود.

برداشت انجیر سیاه از اوایل مرداد ماه آغاز و تا پایان شهریور ادامه دارد.
کمبود آب رودخانه های مادیان رود و کشکان، استفاده از موتور تلمبه‌های غیر مجاز در بالا دست، نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، سردخانه و بسته بندی از عمده مشکلات باغداران انجیر است. 
البته برای حل مشکل کمبود آب آشامیدنی باغات انجیر لرستان ایستگاه پمپاژ آب بر روی رودخانه کشکان در حال ساخت است.
انجیرمنطقه زیودار پلدختر نوبرانه ترین انجیر سیاه درجهان است. 
انجیر حاوی مقدار زیادی مواد مغذی از جمله ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، کلسیم، آهن، فسفر، منگنز، سدیم، پتاسیم و کلرین است .به علت ماندگاری کم انجیر، این محصول بیشتر به‌صورت تازه خوری مصرف می‌شود اما در صنایع شیرینی‌پزی، مربا، سرکه، مارمالاد، شربت و شکلات انجیر نیز فرآوری شده و همچنین به‌صورت خشک مورداستفاده قرار می‌گیرد.
زود رس بودن این محصول شاخصه ای است که ‌ انجیر لرستان را در کشور ممتاز کرده به طوریکه این محصول 20 روز زودتر از محصول سایر کشورها  روانه بازار می‌شود .
سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن انجیر در جهان تولید می‌شود و این در حالی است که ایران با تولید ۵۸ هزار تن انجیر در سال، رتبه پنجم تولید‌ این محصول را در جهان و لرستان جاگاه نخست انجیر سیاه را در کشور انجیر سیاه پلدختر به عنوان مرغوب ترین و زودرس ترین انجیر سیاه کشور همچنان در گمنامی و بدون برند و با کمک  واسطه  به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

با ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها و نیز صنایع تبدیلی و تکمیلی، تعاونی‌های روستایی و منطقه‌ای میتوان امید وار بود که انجیر سیاه پلدختر بتواند جایگاه خود را دربازارهای جهانی تثبیت کند و با برند ویژه خود عرضه شود.
برای سمپاشی با پهپاد کشاورزی با شماره ۰۹۱۹۸۶۰۴۰۴۶ تماس حاصل فرمائید.


تازه های وبسایت

ریشه درختان میوه فاطمه رسولی

ریشه درختان میوه

وسعت رشد عرضی ریشه ها معمولا در حدود سایه انداز درخت بوده اما عوامل دیگر همچون میزان رطوبت توع بافت خاک مواد غذایی خاک و نوع پایه می تواند در گستردش عرضی و عمقی ریشه تاثیر داشته باشد.
ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی حامد محمدولی

ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی

این نکته که دانشگاه ها، آموزشکده ها و مراکز آموزش عالی و موسسات علمی به عنوان هسته های تولید علم محسوب می شوند بر کسی پوشیده نیست و محل انتشار و تولید انواع نوآوری ها، فناوری ها و یافته های نوین محسوب می شوند. در بخش کشاورزی نیز آنچه بیش از پیش قادر خواهد بود تا زمینه افزایش تولید در مزارع و واحد های تولید در زیر بخش های مرتبط با بخش کشاورزی فراهم سازد، همان نوآوری هایی است که از دانشگاه ها و مراکز علمی باید به مزارع کشاورزی راه یابد در غیر اینصورت کشاورزی کشور ما همان راه 100 سال پیش را طی می کند و دانشگاه ها هم فقط به حجم بالای خروجی خود با فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف خواهند بالید بدون آنکه نتایج علوم و دانش تولیدی در این مراکز راهی به مزارع بیابد و پاسخگوی نیازهای فزاینده غذایی در سطح جامعه گردد.

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان حامد محمدولی

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان

در زمینه ارتباطات و انتقال اطلاعات، با پیشرفت علم امروزه یکی از روش های اساسی آموزشی در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی از طریق فضای مجازی، سایت ها و رسانه های ارتباط جمعی است که برای همگانی شدن این موضوع باید در مرحله اول یک شبکه آموزشی هم در قالب سیستم جامع آموزش مجازی و هم در قالب شبکه تلویزیونی (رسانه های تصویری) درحوزه کشاورزی و زیربخش های مرتبط، اجرا شود تا هر فرد و با هر سلیقه و دانشی از این برنامه ها در حد وسیع بهره گیرند.

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان فاطمه رسولی

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان

کمبود واقعی: کمبود عناصر غذایی در خاک و یا وجود ترکیب شیمیایی غیر قابل جذب آن برای گیاه. کمبود دروغین: کمبود عناصر غذایی به علت ایجاد شرایط خاص در محیط کشت. در این حالت ریشه ها قادر به جذب عناصر موجود در خاک نمی باشند مانند موارد زیر :
ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی حامد محمدولی

ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی

فعالیت در بخش کشاورزی به دلیل آنکه کشاورز و فعالیت هایش در تماس مستقیم با حوادث غیر مترقبه از جمله خشکسالی، کم آبی، سرماف سیل و ... قراردارد و ریسک فعالیت ها در این بخش نسبت به دیگر بخش ها بسیار بالا است و به همین علت سرمایه گذاری های کلان بسیار محدود است و کسانی که در این بخش هستند همواره در امید قرار دارند که برای تداوم فعالیت ها در این بخش باید به فکر راهکارهای اساسی بود که مهم ترین آن، حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران است.

اسید آمینه  و اهمیت آن در تغذیه گیاهی فاطمه رسولی

اسید آمینه و اهمیت آن در تغذیه گیاهی

اسيد آمينه چيست و چرا بايد در تغذيهء گياه از اسيدهاى آمينه استفاده كنيم؟
دلیل عدم کارایی سم ها فاطمه رسولی

دلیل عدم کارایی سم ها

️بسیار پیش می آید که دو یا چند کشاورز از یک سم که تولید یک شرکت است استفاده می کنند، اما تعدادی نتیجه می گیرند و تعدادی نتیجه نمی گیرند. در بسیاری از موارد دیده شده است که کشاورز کل مشکل را از سم می داند و بدون بررسی کافی بلافاصله سم را تعویض نموده و احتمالاً باز هم نتیجه نمی گیرند. مهم ترین مشکلاتی که باعث می شوند سم اثر نکند یا کم اثر شود.
جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران نگار ناظری

جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران

میزان تولید در سال زراعی 83-82 حدود 63/10 میلیون تن برآورد شده که بیشترین تولید مربوط به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان است
مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال نگار ناظری

مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال

در شمال کشور به علت وجود رطوبت زیادتر ناشی از بارندگی، نسبت به جنوب کشور، هم تنوع علف­ های هرز بیشتر است و هم رشد آن ها سریع تر است. به همین دلیل باغ های پرتقال شمال را سالیانه 3 تا 4 بار علف تراشی می­ کنند. علف چینی با وسیله ­ای به نام 'درگر'، علف چین ماشینی و یا روتیواتور انجام می­ شود. نوبت اول علف­ تراشی اردیبهشت و نوبت دوم تیر ماه است که برای خالی کردن فضای باغ به منظور سمپاشی و برای آسان کار کردن است.
نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما نگار ناظری

نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما

کلزای پاییزه چنان چه در مرحله رشدی مناسب باشد و فرایند مقاوم شدن در آن اتفاق افتاده باشد، می تواند سرمای کوتاه مدت 15 تا 20 درجه سانتی گراد زیر صفر را تحمل کند.

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.