مریم رخشانی مقدم مریم رخشانی مقدم منتشر شده در چهارشنبه 1401/4/22 ساعت 14:32

محلول پاشی پسته

محلول پاشی باغ پسته

بهترین زمان محلول پاشی درخت پسته

محلول پاشی درختان پسته تاثیر بسیار زیادی در افزایش محصول دارد. تقریبا در باغات پسته قدیمی تعادل درست عنصر ها در خاک از بین رفته از سوی دیگر، به دلایل متفاوتی بسیاری از عنصر های موجود در خاک توسط درخت پسته غیر قابل جذب می باشند و درختان به ویژه در مورد عناصر میکرو (آهن، روی، مس و …) دچار کمبودهای آشکاری می باشند. نقش محلولپاشی در افزایش باردهی پسته پوشیده نیست. محلولپاشی عبارت است از پاشیدن محلول های حاوی مواد غذایی مختلف روی شاخ و برگ های درختان پسته.

مطالعات مختلف نشان می دهد که اگر چه مقدار جذب مواد غذایی توسط برگ کمتر از ریشه ها است، اما همین مقدار کم در مقایسه با ریشه ها بسیار موثرتر و سریع تر است. زمانی که مواد غذایی از طریق برگ در اختیار درخت پسته گذاشته می شوند، راندمان جذب بسیار بالاتر از جذب ریشه ای خواهد بود زیرا محدودیت های مختلف از جمله آبشویی عناصر در خاک، بازدارنده های موجود در محیط خاک، محدودیت اسیدیته (PH) و بسیاری از فاکتورهای منفی تاثیرگذار در جذب را نخواهیم داشت.

هنگامی که مواد غذایی از راه ریشه جذب می شوند یک مسیر طولانی را در گیاه می پیمایند تا به برگ ها و خوشه ها برسد، درحالی که محلولپاشی سبب می شود که عناصر مورد نیاز درخت به طور مستقیم وارد برگ ها شود. یک مزیت عمده عناصری که محلول پاشی می شوند نفوذ مستقیم آن ها به داخل سیستم آوند آبکش گیاه است. در حقیقت محلولپاشی یک راه میانبر و بدون هزینه را در اختیار گیاه یا درختان پسته می گذارد؛

محلول پاشی درخت پسته در بهار

در دوره پر شدن مغز و اوایل دوره رشدی در بهار، محلولپاشی باغات پسته می تواند بسیار سودمند باشد. مقدار کارآیی محلولپاشی در یک گیاه بستگی به عوامل متعددی از جمله وسعت برگ ها، تعداد روزنه ها در برگ و همچنین ضخامت و شرایط لایه کوتیکول دارد. مسلما هر چه سطح بر بیشتر باشد میزان جذب عناصر غذایی در روش محلولپاشی زیادتر خواهد بود.

کودهای محلولپاشی را نباید با سموم مخلوط کرد و روی درختان پاشید. اضافه کردن  افزودنی ها به سموم سبب افزایش اثر سموم می شود اما مخلوط کردن آن ها با کودهای محلولپاشی توصیه نمی گردد. هر چند کارشناسان به خاطر شرایط بازار این را پیشنهاد می 

مزایای محلول پاشی درخت پسته

محلول پاشی درختان پسته با کود های مناسب امری ضروری می باشد و مزایای بسیار را به همراه دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شاداب شدن و قوی شدن بخش های هوایی گیاه بویژه برگ ها و شاخه ها و خوشه ها
 • افزایش طول عمر برگ ها و افزایش ذخیره برگی در شرایط حساس یا بحرانی به ویژه در زمان پر شدن مغز
 • رساندن عناصر به خوشه ها و برگ ها به ویژه در شرایط خشک باغات پسته و در دوره های طولانی مدت آبیاری باغات پسته که گاهاً به ۳ یا ۴ ماه هم می رسد.
 • افزایش مقاومت نسبت به آفات و بیماری ها
 • افزایش سرعت جریان مواد غذایی در آوندها و تغذیه بهتر درختان
 • محلولپاشی اثرات مثبت و مناسبی روی گره های زایشی در درخت پسته دارد. علاوه بر آن محلولپاشی روی گره های زایشی سال آینده در درختان پسته هم بسیار تاثیرگذار است.
 • محلولپاشی کودهای پتاسیمی مانند نیترات پتاسیم می تواند سبب افزایش عملکرد، افزایش اندازه دانه یا میوه و زودرس شدن یا بهتر رس شدن دانه ها در درختان پسته و بسیاری از درختان میوه دیگر شود.

محلولپاشی درخت پسته چه زمانی باید انجام شود؟

مناسب ترین زمان برای محلولپاشی زمانی است که دمای هوا و خاک خیلی بالا یا خیلی پایین نباشد. مطالعات نشان داده است که بهترین زمان جذب عناصر در روزنه ها و کوتیکول برگ، اوایل صبح است.

نکاتی را که باید در زمان محلولپاشی درخت پسته مورد توجه قرار دهید، به صورت زیر می باشد:

 •  محلولپاشی در زمانی که رطوبت خاک بالا باشد به مراتب اثر بخش تر از زمانی است که خاک خشک باشد. بنابراین اکیداً به کشاورزان توصیه می شود که محلولپاشی باغات پسته را تا نهایتاً یک هفته پس از آبیاری انجام دهند.
 • محلولپاشی عناصر مناسب بعد از تشکیل میوه در پسته به ویژه در افزایش اونس، خندانی و کیفیت میوه ها و کاهش پوکی بسیار کارساز خواهد بود.
 • محلولپاشی با غلظت های کم عناصر ماکرو، به ویژه نیتروژن (N) و پتاسیم (K)، در مرحله تشکیل دانه و پر شدن مغز در درختان پسته بسیار موثر عمل خواهد کرد و درصد پوکی را کاهش و درصد خندانی و اونس دانه ها را به صورت شگفت آوری بالا خواهد برد.
 • کاربرد عنصر بور (B) به صورت محلول پاشی در دوره تورم جوانه ها و اوایل شکافتن آن ها موجب افزایش عملکرد شده است. البته باید توجه داشت با توجه به غلظت بالای عنصر بور (B) در بسیاری از خاک های مناطق پسته کاری کرمان، محلولپاشی بور روی درختان توصیه نمی شود.

 

میدونستید با پهپاد کشاورزی به مدت ۷ دقیقه میتونین یک هکتارو سمپاشی یا محلول پاشی کنین؟
برای اطلاعات بیشتر با شمازه ۰۹۱۹۸۶۰۴۰۴۶ تملس حاصل فرمائید.

 تازه های وبسایت

ریشه درختان میوه فاطمه رسولی

ریشه درختان میوه

وسعت رشد عرضی ریشه ها معمولا در حدود سایه انداز درخت بوده اما عوامل دیگر همچون میزان رطوبت توع بافت خاک مواد غذایی خاک و نوع پایه می تواند در گستردش عرضی و عمقی ریشه تاثیر داشته باشد.
ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی حامد محمدولی

ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی

این نکته که دانشگاه ها، آموزشکده ها و مراکز آموزش عالی و موسسات علمی به عنوان هسته های تولید علم محسوب می شوند بر کسی پوشیده نیست و محل انتشار و تولید انواع نوآوری ها، فناوری ها و یافته های نوین محسوب می شوند. در بخش کشاورزی نیز آنچه بیش از پیش قادر خواهد بود تا زمینه افزایش تولید در مزارع و واحد های تولید در زیر بخش های مرتبط با بخش کشاورزی فراهم سازد، همان نوآوری هایی است که از دانشگاه ها و مراکز علمی باید به مزارع کشاورزی راه یابد در غیر اینصورت کشاورزی کشور ما همان راه 100 سال پیش را طی می کند و دانشگاه ها هم فقط به حجم بالای خروجی خود با فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف خواهند بالید بدون آنکه نتایج علوم و دانش تولیدی در این مراکز راهی به مزارع بیابد و پاسخگوی نیازهای فزاینده غذایی در سطح جامعه گردد.

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان حامد محمدولی

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان

در زمینه ارتباطات و انتقال اطلاعات، با پیشرفت علم امروزه یکی از روش های اساسی آموزشی در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی از طریق فضای مجازی، سایت ها و رسانه های ارتباط جمعی است که برای همگانی شدن این موضوع باید در مرحله اول یک شبکه آموزشی هم در قالب سیستم جامع آموزش مجازی و هم در قالب شبکه تلویزیونی (رسانه های تصویری) درحوزه کشاورزی و زیربخش های مرتبط، اجرا شود تا هر فرد و با هر سلیقه و دانشی از این برنامه ها در حد وسیع بهره گیرند.

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان فاطمه رسولی

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان

کمبود واقعی: کمبود عناصر غذایی در خاک و یا وجود ترکیب شیمیایی غیر قابل جذب آن برای گیاه. کمبود دروغین: کمبود عناصر غذایی به علت ایجاد شرایط خاص در محیط کشت. در این حالت ریشه ها قادر به جذب عناصر موجود در خاک نمی باشند مانند موارد زیر :
ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی حامد محمدولی

ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی

فعالیت در بخش کشاورزی به دلیل آنکه کشاورز و فعالیت هایش در تماس مستقیم با حوادث غیر مترقبه از جمله خشکسالی، کم آبی، سرماف سیل و ... قراردارد و ریسک فعالیت ها در این بخش نسبت به دیگر بخش ها بسیار بالا است و به همین علت سرمایه گذاری های کلان بسیار محدود است و کسانی که در این بخش هستند همواره در امید قرار دارند که برای تداوم فعالیت ها در این بخش باید به فکر راهکارهای اساسی بود که مهم ترین آن، حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران است.

اسید آمینه و اهمیت آن در تغذیه گیاهی فاطمه رسولی

اسید آمینه و اهمیت آن در تغذیه گیاهی

اسيد آمينه چيست و چرا بايد در تغذيهء گياه از اسيدهاى آمينه استفاده كنيم؟
دلیل عدم کارایی سم ها فاطمه رسولی

دلیل عدم کارایی سم ها

️بسیار پیش می آید که دو یا چند کشاورز از یک سم که تولید یک شرکت است استفاده می کنند، اما تعدادی نتیجه می گیرند و تعدادی نتیجه نمی گیرند. در بسیاری از موارد دیده شده است که کشاورز کل مشکل را از سم می داند و بدون بررسی کافی بلافاصله سم را تعویض نموده و احتمالاً باز هم نتیجه نمی گیرند. مهم ترین مشکلاتی که باعث می شوند سم اثر نکند یا کم اثر شود.
جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران نگار ناظری

جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران

میزان تولید در سال زراعی 83-82 حدود 63/10 میلیون تن برآورد شده که بیشترین تولید مربوط به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان است
مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال نگار ناظری

مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال

در شمال کشور به علت وجود رطوبت زیادتر ناشی از بارندگی، نسبت به جنوب کشور، هم تنوع علف­ های هرز بیشتر است و هم رشد آن ها سریع تر است. به همین دلیل باغ های پرتقال شمال را سالیانه 3 تا 4 بار علف تراشی می­ کنند. علف چینی با وسیله ­ای به نام 'درگر'، علف چین ماشینی و یا روتیواتور انجام می­ شود. نوبت اول علف­ تراشی اردیبهشت و نوبت دوم تیر ماه است که برای خالی کردن فضای باغ به منظور سمپاشی و برای آسان کار کردن است.
نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما نگار ناظری

نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما

کلزای پاییزه چنان چه در مرحله رشدی مناسب باشد و فرایند مقاوم شدن در آن اتفاق افتاده باشد، می تواند سرمای کوتاه مدت 15 تا 20 درجه سانتی گراد زیر صفر را تحمل کند.

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.