حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/4/26 ساعت 16:41

عوامل مؤثر در بازده کلی عملیات سمپاشی مزرعه

عوامل مؤثر در بازده کلی عملیات سمپاشی مزرعه

عوامل متعددی در بازدهی سمپاشی مزارع کشاورزی دخیل هستند که به آنها اشاره کرده ایم.

عوامل مؤثر در بازده کلی عملیات سمپاشی مزرعه

درصد رطوبت نسبی:

 هرقدر رطوبت نسبی محیط بالاتر باشد، سموم از سطح سمپاشی شده دیرتر خشک شده و بالعکس.

نور خورشید :

 نور خورشید از طریق اشعه ماوراء بنفش در شکسته شدن مولکول ماده سمی مؤثر بوده واز لحاظ حفظ خاصیت سمی بودن دربازده عمل سمپاشی مؤثر است.

باد وباران:

در جابه جایی، شسته شدن وخارج شدن سموم از سطح سمپاشی به غیراز منطقه هدف مؤثر است.

 وزش باد:

وزش باد با سرعت بیشتر از 10 کیلومتر در ساعت، علاوه بر انتقال ذرات سموم محلول وگردها، باعث پخش غیر یکنواخت سموم می گردد.

سموم بی کیفیت یا ضعف در ترویج کشاورزی؟/ تلخی کام صادرات با محصولات کشاورزی  مرجوعی - ایسنا

 ساختمان فیزیکی گیاه:

 ساختمان فیزیکی گیاه در تعیین نحوه سمپاشی(اختلاط سم با مواد پخش کننده و چسباننده ) وتعیین دقیق فواصل سمپاشی و به خاطر اینکه برخی گیاهان سریع الرشد بوده و برگ های جدید سریع می سازند بسیار اهمیت دارد. در گیاهی مثل کلم که برگ ها مومی است وسموم به راحتی لیز می خورند استفاده از مواد چسباننده مؤثر است.

 غلظت سم مصرفی:

 غلظت ماده سمی مصرفی مستقیماً برروی تأثیر بر آفات ونیز محصول اهمیت دارد. غلظت های توصیه شده روی بروشور سموم معمولاً طی آزمایشات و تجربیات قبلی تحت شرایط متفاوت به دست آمده اند. حتی الامکان در سطح محدود اقدام به آزمایش قبل از استفاده در سطح وسیع انجام گیرد.

حجم سم مصرفی:

 هر قدر حجم سم مصرفی بیشتر باشد تأثیر سم بیشتر خواهد بود اما احتمال گیاه سوزی نیز وجود دارد، بنابراین قبل از سمپاشی باید تنظیم نازل های خروجی سموم از سمپاش صورت گیرد که اصطلاحاً کالیبراسیون نام دارد. کالیبراسیون در سطوح زراعی برحسب ماده مؤثر در هکتار و در سطوح باغی براساس ماده مؤثره در حجم آب مصرفی می باشد.

 تازه های وبسایت

ریشه درختان میوه فاطمه رسولی

ریشه درختان میوه

وسعت رشد عرضی ریشه ها معمولا در حدود سایه انداز درخت بوده اما عوامل دیگر همچون میزان رطوبت توع بافت خاک مواد غذایی خاک و نوع پایه می تواند در گستردش عرضی و عمقی ریشه تاثیر داشته باشد.
ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی حامد محمدولی

ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی

این نکته که دانشگاه ها، آموزشکده ها و مراکز آموزش عالی و موسسات علمی به عنوان هسته های تولید علم محسوب می شوند بر کسی پوشیده نیست و محل انتشار و تولید انواع نوآوری ها، فناوری ها و یافته های نوین محسوب می شوند. در بخش کشاورزی نیز آنچه بیش از پیش قادر خواهد بود تا زمینه افزایش تولید در مزارع و واحد های تولید در زیر بخش های مرتبط با بخش کشاورزی فراهم سازد، همان نوآوری هایی است که از دانشگاه ها و مراکز علمی باید به مزارع کشاورزی راه یابد در غیر اینصورت کشاورزی کشور ما همان راه 100 سال پیش را طی می کند و دانشگاه ها هم فقط به حجم بالای خروجی خود با فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف خواهند بالید بدون آنکه نتایج علوم و دانش تولیدی در این مراکز راهی به مزارع بیابد و پاسخگوی نیازهای فزاینده غذایی در سطح جامعه گردد.

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان حامد محمدولی

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان

در زمینه ارتباطات و انتقال اطلاعات، با پیشرفت علم امروزه یکی از روش های اساسی آموزشی در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی از طریق فضای مجازی، سایت ها و رسانه های ارتباط جمعی است که برای همگانی شدن این موضوع باید در مرحله اول یک شبکه آموزشی هم در قالب سیستم جامع آموزش مجازی و هم در قالب شبکه تلویزیونی (رسانه های تصویری) درحوزه کشاورزی و زیربخش های مرتبط، اجرا شود تا هر فرد و با هر سلیقه و دانشی از این برنامه ها در حد وسیع بهره گیرند.

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان فاطمه رسولی

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان

کمبود واقعی: کمبود عناصر غذایی در خاک و یا وجود ترکیب شیمیایی غیر قابل جذب آن برای گیاه. کمبود دروغین: کمبود عناصر غذایی به علت ایجاد شرایط خاص در محیط کشت. در این حالت ریشه ها قادر به جذب عناصر موجود در خاک نمی باشند مانند موارد زیر :
ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی حامد محمدولی

ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی

فعالیت در بخش کشاورزی به دلیل آنکه کشاورز و فعالیت هایش در تماس مستقیم با حوادث غیر مترقبه از جمله خشکسالی، کم آبی، سرماف سیل و ... قراردارد و ریسک فعالیت ها در این بخش نسبت به دیگر بخش ها بسیار بالا است و به همین علت سرمایه گذاری های کلان بسیار محدود است و کسانی که در این بخش هستند همواره در امید قرار دارند که برای تداوم فعالیت ها در این بخش باید به فکر راهکارهای اساسی بود که مهم ترین آن، حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران است.

اسید آمینه  و اهمیت آن در تغذیه گیاهی فاطمه رسولی

اسید آمینه و اهمیت آن در تغذیه گیاهی

اسيد آمينه چيست و چرا بايد در تغذيهء گياه از اسيدهاى آمينه استفاده كنيم؟
دلیل عدم کارایی سم ها فاطمه رسولی

دلیل عدم کارایی سم ها

️بسیار پیش می آید که دو یا چند کشاورز از یک سم که تولید یک شرکت است استفاده می کنند، اما تعدادی نتیجه می گیرند و تعدادی نتیجه نمی گیرند. در بسیاری از موارد دیده شده است که کشاورز کل مشکل را از سم می داند و بدون بررسی کافی بلافاصله سم را تعویض نموده و احتمالاً باز هم نتیجه نمی گیرند. مهم ترین مشکلاتی که باعث می شوند سم اثر نکند یا کم اثر شود.
جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران نگار ناظری

جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران

میزان تولید در سال زراعی 83-82 حدود 63/10 میلیون تن برآورد شده که بیشترین تولید مربوط به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان است
مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال نگار ناظری

مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال

در شمال کشور به علت وجود رطوبت زیادتر ناشی از بارندگی، نسبت به جنوب کشور، هم تنوع علف­ های هرز بیشتر است و هم رشد آن ها سریع تر است. به همین دلیل باغ های پرتقال شمال را سالیانه 3 تا 4 بار علف تراشی می­ کنند. علف چینی با وسیله ­ای به نام 'درگر'، علف چین ماشینی و یا روتیواتور انجام می­ شود. نوبت اول علف­ تراشی اردیبهشت و نوبت دوم تیر ماه است که برای خالی کردن فضای باغ به منظور سمپاشی و برای آسان کار کردن است.
نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما نگار ناظری

نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما

کلزای پاییزه چنان چه در مرحله رشدی مناسب باشد و فرایند مقاوم شدن در آن اتفاق افتاده باشد، می تواند سرمای کوتاه مدت 15 تا 20 درجه سانتی گراد زیر صفر را تحمل کند.

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.