مریم رخشانی مقدم مریم رخشانی مقدم منتشر شده در سه شنبه 1401/5/11 ساعت 14:29

افات و سم ۵

افات و سم شناسی

سموم آلی ازته یا کارباماتها

(Organic nitrogen compounds or Carbamates)

خواص دارویی این مواد از سالها قبل شناخته شده بود.این سموم از اسید کاربامیک به فرمول HOCONH2 مشتق میشوند.این مواد عموما حشره کش هستند.تعدادی از آنها قارچ کش و نماتد کش نیز میباشند.در حشره کشهای این گروه معمولا بجای هیدروژنهای متصل به ازت یک یا دومتیل CH3و یا اتیل C2H5 قرار میگیرد.چنانچه در این ترکیبات بجای دو اکسیژن متصل به کربن دو گوگرد قرار گیرد.مواد حاصل جز دی تیو کارباماتها بوده که بیشتر قارچ کش و علف کش هستند.

سینرژیست ها اثر خوبی بر روی این سموم دارند و خاصیت حشره کشی آنها را چندین برابر میکنند.برای مبارزه با حشراتی که به سموم کلره و فسفره مقاوم هستند به وفور مورد استفاده قرار گرفته اند.مهمترین سموم این گروه که کاربرد بهداشتی دارند عبارتند از:

الف – پروپوکسور یا بایگون:

بایگون حشره کشی است است با طیف وسیع و برای مبارزه با تعداد زیادی از آفات بهداشتی مصرف شده است.دارای خاصیت گوارشی و تماسی خوب و دوام زیاد و خاصیت تاثیر سریع یا ناک دان است.در سم پاشی ابقایی برای کنترل پشه ها به میزان 2 گرم بر مترمربع ازپودر وتابل 50% آن در بسیاری ازکشورها از جمله ایران استفاده شده است. LD50 خوراکی آن برای RAT تا 95- 110 میلی گرم است.فرمولاسیونهای دیگر این سم شامل امولوسیون 20% که بیشتر مصارف کشاورزی دارد ،گرد 1% ،طعمه مسموم2% و آئروسل و حشره کشهای خانگی بوده که مصارف بهداشتی دارند.

ب- سوین (Carbaryl) :

از مهمترین سموم کارباماتی است که مصارف کشاورزی و بهداشتی فراوانی دارد.در کنترل آفات بهداشتی بیشتر بعنوان لاروکش و به صورت پودر برای مبارزه با کک و شپش و اکوپارازیتهای دام مصرف میشود.

به صورت لوسیون و امولوسیون برای مبارزه با شپش سر کاربرد دارد.سمیت آن برای پستانداران کم و LD50 خوراکی ان برای موش 5510 میلیگرم بر کیلوگرم است.

ج – بندیوکارب (Bendiocarb) یا ساترن:

ساترن بر علیه ساسها و پشه ها ،در کنترل بیماری شاگاس و مالاریا و همچنین مبارزه با مگسها،ککها،سوسکهای حمام،حشرات و آفات خزنده و بصورت سمپاشی ابقایی به میزان 0.4 گرم در متر مربع مصرف شده است.بدلیل مسمومیت بالا با LD50 معادل 55 میلی گرم و خاصیت برگشت پذیری کم، نسبت به بایگون مورد استفاده کمتری پیدا کرده است.از سموم دیگر این گروه می توان به سم دی اوکساکارب، کاربامولت ، فورادان و دی متان را نام برد.

د- مسمومیت و درمان مسمومیت ناشی از کارباماتها :

کارباماتها نیز مانند سموم فسفره روی آنزیم کلین استراز عمل کرده و کار آن را مختل می کنند. با این تفاوت که معمولاً نمی توانند اثر خود را حفظ کنند و معمولاً برگشت پذیر هستند.ورود دوزهای بالای این سموم به بدن ایجاد علائم مسمومیت به شکل سرگیجه،سردرد،تشنج و استفراغ میکند.تا رسیدن به پزشک بیمار را باید وادار به استفراغ از طریق خوراندن آب نمک نمود.از مصرف اکسیم ها در این موارد باید خودداری شود.پادزهر این سموم نیز سولفات آتروپیل است.

حشره کشهای آلی گیاهی

از قدیم الایام از عصاره توتون و تنباکو و گاهی مخلوط با آهک جهت مبارزه با حشرات استفاده میشد.پس از آن از گیاهان خانواده ی Composite تحت عنوان Pyrethrum استفاده گردید.بعضی گیاهان خانواده Legominose (تیره بقولات یا نخود) نیز دارای ترکیباتی با خاصیت حشره کشی هستند.چند سم موثر حشره کش از گیاهان فوق استخراج میگردد که به ترتیب شامل نیکوتین،پیرتروم و روتنون میباشند که پیرتروم بیشترین مصرف را پیدا کرده است.

الف-نیکوتین:

توتون دارای 12 نوع آلکالوئید است که 98% آنها را نیکوتین تشکیل میدهد.این ماده از برگها و ساقه انواع توتون بخصوص گونه های Nicotina tabacum و N.rustica استخراج میشود.نیکوتین مایعی به شدت فرار و تبخیر شونده است و عمدتا از طریق تنفسی باعث مرگ آفات میشود.ممکن است به صورت خالص یا به صورت سولفات نیکوتین مصرف گردد.این ماده به سرعت تجزیه میشود و برای انسان و دام بسیار خطرناک است. LD50 آن بین 23 الی 30 میلیگرم در کیلوگرم وزن بدن است.

ب-پیرتیروئیدها:

گیاه پیرتر یا گل داوودی با نام علمی Chrysanthemum cinerariaefolium که در ایران نیز بطور وحشی یافت میشود دارای چند ترکیب سمی طبیعی شامل پیرترین 1 و 2 ،سنیرین 1 و 2 و جاسمولین 1 و 2 است که دارای خاصیت حشره کشی سریع(ناک دان) ولی برگشت پذیر،سمیت کم برای پستانداران و تجزیه سریع در مقابل نور هستند.

سموم طبیعی که از گل پیرتر یا داوودی استخراج میشوند بسیار گران قیمت هستند ودر مقابل نور،حرارت و سطوح آهکی به سرعت تجزیه میشوند،به همین دلیل با روشهای خاص سموم سنتتیک یا مصنوعی مشابه آنها را تهیه کرده اند مهمترین آنها عبارتند از: آلترین،بیوآلترین،رسمترین،بیورسمترین و تترامترین که نسبت به نورناپایدارند و پرمترین،سایپرمترین و دلتامترین که نسبت به نور مقاوم هستند.این ترکیبات به اسامی تجاری مثل کوپکس،آمبوش (copex – Ambush)در بهداشت وکشاورزی کاربرد دارند.

LD50 سموم پیرتروئیدی مختلف متفاوت و به عنوان مثال در پیرترین طبیعی بین 800تا 1900 میلیگرم ، در سایپرمترین بیش از 4000 میلیگرم ، در دلتا مترین بیش از 2940 میلیگرم و در پرمترین نیز بیش از 4000 میلیگرم میباشد.

ج-روتنوئیدها:

از ریشه بعضی گیاهان خانواده لگومینوزه مثل derris و Tefrosia ترکیبات سمی تحت عنوان روتنوئید (Rotenoides)استخراج میگردد که ترکیبات مصنوعی آنها به نامهای روتنون و سومیترون تهیه و عرضه شده اند ولی مصرف آنها رواج چندانی ندارد.

از پیر تروئیدهای سنتتیک به همراه سینرژیست ها به شکل وسیع بعنوان حشره کشهای خانگی و بهداشتی برای کنترل پشه ها،مگسها،سوسریها و اکتوپارازیتهای انسان و حیوانات بخصوص در مورد حشراتی که به سموم کلره،فسفره و کارباماتی مقاوم شده اند،استفاده میشود.

مسمومیت و درمان ناشی از سموم گیاهی

در صورت مصرف مقادیر خیلی بالا از پیر تروئیدها ممکن است علایم مسمومیت بصورت سوزش چشم،ریزش اشک،سوزش پوست،عطسه و سرفه،آبریزش بینی ودر صورت خورده شدن سم حالت تهوع و استفراغ،دل درد،لرزش و ضعف عضلات ایجاد شود.در این صورت انتقال مسموم به هوای آزاد ،در صورت آلودگی پوست،شستشوی بدن و مصرف مواد تهوع آور توصیه میشود.این سموم پادزهر مشخصی نداشته و درمان مسموم به صورت علامت درمانی (symptom thrapy) توصیه میگرددتازه های وبسایت

ریشه درختان میوه فاطمه رسولی

ریشه درختان میوه

وسعت رشد عرضی ریشه ها معمولا در حدود سایه انداز درخت بوده اما عوامل دیگر همچون میزان رطوبت توع بافت خاک مواد غذایی خاک و نوع پایه می تواند در گستردش عرضی و عمقی ریشه تاثیر داشته باشد.
ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی حامد محمدولی

ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی

این نکته که دانشگاه ها، آموزشکده ها و مراکز آموزش عالی و موسسات علمی به عنوان هسته های تولید علم محسوب می شوند بر کسی پوشیده نیست و محل انتشار و تولید انواع نوآوری ها، فناوری ها و یافته های نوین محسوب می شوند. در بخش کشاورزی نیز آنچه بیش از پیش قادر خواهد بود تا زمینه افزایش تولید در مزارع و واحد های تولید در زیر بخش های مرتبط با بخش کشاورزی فراهم سازد، همان نوآوری هایی است که از دانشگاه ها و مراکز علمی باید به مزارع کشاورزی راه یابد در غیر اینصورت کشاورزی کشور ما همان راه 100 سال پیش را طی می کند و دانشگاه ها هم فقط به حجم بالای خروجی خود با فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف خواهند بالید بدون آنکه نتایج علوم و دانش تولیدی در این مراکز راهی به مزارع بیابد و پاسخگوی نیازهای فزاینده غذایی در سطح جامعه گردد.

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان حامد محمدولی

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان

در زمینه ارتباطات و انتقال اطلاعات، با پیشرفت علم امروزه یکی از روش های اساسی آموزشی در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی از طریق فضای مجازی، سایت ها و رسانه های ارتباط جمعی است که برای همگانی شدن این موضوع باید در مرحله اول یک شبکه آموزشی هم در قالب سیستم جامع آموزش مجازی و هم در قالب شبکه تلویزیونی (رسانه های تصویری) درحوزه کشاورزی و زیربخش های مرتبط، اجرا شود تا هر فرد و با هر سلیقه و دانشی از این برنامه ها در حد وسیع بهره گیرند.

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان فاطمه رسولی

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان

کمبود واقعی: کمبود عناصر غذایی در خاک و یا وجود ترکیب شیمیایی غیر قابل جذب آن برای گیاه. کمبود دروغین: کمبود عناصر غذایی به علت ایجاد شرایط خاص در محیط کشت. در این حالت ریشه ها قادر به جذب عناصر موجود در خاک نمی باشند مانند موارد زیر :
ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی حامد محمدولی

ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی

فعالیت در بخش کشاورزی به دلیل آنکه کشاورز و فعالیت هایش در تماس مستقیم با حوادث غیر مترقبه از جمله خشکسالی، کم آبی، سرماف سیل و ... قراردارد و ریسک فعالیت ها در این بخش نسبت به دیگر بخش ها بسیار بالا است و به همین علت سرمایه گذاری های کلان بسیار محدود است و کسانی که در این بخش هستند همواره در امید قرار دارند که برای تداوم فعالیت ها در این بخش باید به فکر راهکارهای اساسی بود که مهم ترین آن، حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران است.

اسید آمینه  و اهمیت آن در تغذیه گیاهی فاطمه رسولی

اسید آمینه و اهمیت آن در تغذیه گیاهی

اسيد آمينه چيست و چرا بايد در تغذيهء گياه از اسيدهاى آمينه استفاده كنيم؟
دلیل عدم کارایی سم ها فاطمه رسولی

دلیل عدم کارایی سم ها

️بسیار پیش می آید که دو یا چند کشاورز از یک سم که تولید یک شرکت است استفاده می کنند، اما تعدادی نتیجه می گیرند و تعدادی نتیجه نمی گیرند. در بسیاری از موارد دیده شده است که کشاورز کل مشکل را از سم می داند و بدون بررسی کافی بلافاصله سم را تعویض نموده و احتمالاً باز هم نتیجه نمی گیرند. مهم ترین مشکلاتی که باعث می شوند سم اثر نکند یا کم اثر شود.
جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران نگار ناظری

جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران

میزان تولید در سال زراعی 83-82 حدود 63/10 میلیون تن برآورد شده که بیشترین تولید مربوط به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان است
مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال نگار ناظری

مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال

در شمال کشور به علت وجود رطوبت زیادتر ناشی از بارندگی، نسبت به جنوب کشور، هم تنوع علف­ های هرز بیشتر است و هم رشد آن ها سریع تر است. به همین دلیل باغ های پرتقال شمال را سالیانه 3 تا 4 بار علف تراشی می­ کنند. علف چینی با وسیله ­ای به نام 'درگر'، علف چین ماشینی و یا روتیواتور انجام می­ شود. نوبت اول علف­ تراشی اردیبهشت و نوبت دوم تیر ماه است که برای خالی کردن فضای باغ به منظور سمپاشی و برای آسان کار کردن است.
نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما نگار ناظری

نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما

کلزای پاییزه چنان چه در مرحله رشدی مناسب باشد و فرایند مقاوم شدن در آن اتفاق افتاده باشد، می تواند سرمای کوتاه مدت 15 تا 20 درجه سانتی گراد زیر صفر را تحمل کند.

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.