مریم رخشانی مقدم مریم رخشانی مقدم منتشر شده در سه شنبه 1401/5/11 ساعت 14:36

قسمت پایانی سمشناسی

مقاله جامع و کامل در مورد سم

سمپاشی ابقایی(Residual Spraying)

به منظور کنترل برخی آفات بهداشتی مثل پشه ها باید اقدام به سمپاشی ابقایی نمود.در این روش مقادیر معینی از ماده خالص یک سم مناسب که دارای دوام و بقای کافی باشد طی سمپاشی روی سطوح داخلی ساختمانها و اماکن انسانی و دامی قرار داده میشود.در ایران و بسیاری از کشورهای مالاریا خیز برای سمپاشی ابقایی علیه پشه های آنوفل از سمپاشهای استاندارد هودسون ایکس پرت (hodson X-pert) مدل 8002 استفاده شده است.این سمپاشی داری بدنه آلومینیومی به حجم 15 لیتر و گنجایش 10 لیتر مایع بوده،منبع تامین فشار آن تلمبه درون سمپاش است که دارای دو رگلاتور تنظیم فشار ماکزیمم و مینیمم است.فشار مناسب در حین کار 45 پوند بر اینچ مربع است و دستگاه بین فشار 25 تا 50 با تنظیم رگلاتور مذکور کار میکند.در سمپاشی ابقایی مقدار سمی که روی سطح سمپاشی شده قرار میگیرد به پنج فاکتور بستگی دارد:

1- غلظت حشره کش درون مایع سمپاش یا درصد حشره کش

2- نوع سر سمپاش

3- فشار درون پمپ

4- فاصله بین سر سمپاش و سطح سمپاشی

5- سرعت و ریتم عمل سمپاشی.

در سمپاش هودسون مدل 8002 عدد 80 نشاندهنده زاویه خروج سم از سر سمپاش است.این سمپاش دارای نازل با شکاف خطی است و خروج سم بر حسب گالن در دقیقه و معادل 0.2 گالن یا 750 میلی لیتر در دقیقه میباشد.در حین کار فاصله سر سمپاش تا سطح سمپاشی حدود 46 سانتی متر بوده و در این فاصله باند سمپاشی شده 76 سانتی متر پهنا خواهد داشت و در هر رفت و برگشت دو باند باید 5 سانتیمتر مرز مشترک یاOver Labداشته باشند.بنابراین عرض هر باند در واقع 71 سانتیمتر منظور میشود.سرعت سمپاشی باید به نحوی باشد که 9باند 76 سانتیمتری به ارتفاع 3متر را در عرض یک دقیقه سمپاشی کند.با احتساب 5 سانتیمتر اوور لب باندها در هر دقیقه 19 متر مربع سمپاشی خواهد شد.باتوجه به اینکه در هر دقیقه 0.2 گالن مایع خارج میشود و حجم مخزن سه گالن است،بنابراین هر تخلیه کامل پمپ 15 دقیقه طول خواهد کشید(چنانچه بدون وقفه کار انجام شود).برای قراردادن 2 گرم بر متر مربع از سم مورد نظر باید غلظت سم مایع درون سمپاشی 5% باشد که بدین صورت محاسبه میشود.

محاسبه غلظت سم در مقادیر دیگر سمپاشی ابقایی نیزبه همین شکل انجام خواهد گرفت،بنابراین اگر مقدار سم مورد نیاز 1 گرم بر متر مربع باشد غلظت مایع سمی باید 2.5 % و اگر 5/. گرم بر مترمربع در نظر گرفته شود غلظت مایع باید 1.25 % باشد و به همین صورت در سایر غلظتها محاسبه انجام خواهد شد.

امروزه در علم کشاورزی با توجه به پیشرفت فناوری به کمک پهپاد کشاورزی به راحتی میتوانیم برای مزارع و باغات کشاورزی سمپاشی کنیم با درایت در زمینه کشاورزی مدرن به ایندگانمون بهترین هدیه را بدهیم

برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۹۸۶۰۴۰۴۶ رخشانی تماس حاصل فرمائید.تازه های وبسایت

ریشه درختان میوه فاطمه رسولی

ریشه درختان میوه

وسعت رشد عرضی ریشه ها معمولا در حدود سایه انداز درخت بوده اما عوامل دیگر همچون میزان رطوبت توع بافت خاک مواد غذایی خاک و نوع پایه می تواند در گستردش عرضی و عمقی ریشه تاثیر داشته باشد.
ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی حامد محمدولی

ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی

این نکته که دانشگاه ها، آموزشکده ها و مراکز آموزش عالی و موسسات علمی به عنوان هسته های تولید علم محسوب می شوند بر کسی پوشیده نیست و محل انتشار و تولید انواع نوآوری ها، فناوری ها و یافته های نوین محسوب می شوند. در بخش کشاورزی نیز آنچه بیش از پیش قادر خواهد بود تا زمینه افزایش تولید در مزارع و واحد های تولید در زیر بخش های مرتبط با بخش کشاورزی فراهم سازد، همان نوآوری هایی است که از دانشگاه ها و مراکز علمی باید به مزارع کشاورزی راه یابد در غیر اینصورت کشاورزی کشور ما همان راه 100 سال پیش را طی می کند و دانشگاه ها هم فقط به حجم بالای خروجی خود با فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف خواهند بالید بدون آنکه نتایج علوم و دانش تولیدی در این مراکز راهی به مزارع بیابد و پاسخگوی نیازهای فزاینده غذایی در سطح جامعه گردد.

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان حامد محمدولی

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان

در زمینه ارتباطات و انتقال اطلاعات، با پیشرفت علم امروزه یکی از روش های اساسی آموزشی در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی از طریق فضای مجازی، سایت ها و رسانه های ارتباط جمعی است که برای همگانی شدن این موضوع باید در مرحله اول یک شبکه آموزشی هم در قالب سیستم جامع آموزش مجازی و هم در قالب شبکه تلویزیونی (رسانه های تصویری) درحوزه کشاورزی و زیربخش های مرتبط، اجرا شود تا هر فرد و با هر سلیقه و دانشی از این برنامه ها در حد وسیع بهره گیرند.

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان فاطمه رسولی

دلایل کمبود عناصر غذایی در گیاهان

کمبود واقعی: کمبود عناصر غذایی در خاک و یا وجود ترکیب شیمیایی غیر قابل جذب آن برای گیاه. کمبود دروغین: کمبود عناصر غذایی به علت ایجاد شرایط خاص در محیط کشت. در این حالت ریشه ها قادر به جذب عناصر موجود در خاک نمی باشند مانند موارد زیر :
ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی حامد محمدولی

ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی

فعالیت در بخش کشاورزی به دلیل آنکه کشاورز و فعالیت هایش در تماس مستقیم با حوادث غیر مترقبه از جمله خشکسالی، کم آبی، سرماف سیل و ... قراردارد و ریسک فعالیت ها در این بخش نسبت به دیگر بخش ها بسیار بالا است و به همین علت سرمایه گذاری های کلان بسیار محدود است و کسانی که در این بخش هستند همواره در امید قرار دارند که برای تداوم فعالیت ها در این بخش باید به فکر راهکارهای اساسی بود که مهم ترین آن، حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران است.

اسید آمینه  و اهمیت آن در تغذیه گیاهی فاطمه رسولی

اسید آمینه و اهمیت آن در تغذیه گیاهی

اسيد آمينه چيست و چرا بايد در تغذيهء گياه از اسيدهاى آمينه استفاده كنيم؟
دلیل عدم کارایی سم ها فاطمه رسولی

دلیل عدم کارایی سم ها

️بسیار پیش می آید که دو یا چند کشاورز از یک سم که تولید یک شرکت است استفاده می کنند، اما تعدادی نتیجه می گیرند و تعدادی نتیجه نمی گیرند. در بسیاری از موارد دیده شده است که کشاورز کل مشکل را از سم می داند و بدون بررسی کافی بلافاصله سم را تعویض نموده و احتمالاً باز هم نتیجه نمی گیرند. مهم ترین مشکلاتی که باعث می شوند سم اثر نکند یا کم اثر شود.
جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران نگار ناظری

جایگاه کشت پیاز و اهمیت آن در ایران

میزان تولید در سال زراعی 83-82 حدود 63/10 میلیون تن برآورد شده که بیشترین تولید مربوط به استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان است
مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال نگار ناظری

مبارزه با علف های هرز باغ پرتقال

در شمال کشور به علت وجود رطوبت زیادتر ناشی از بارندگی، نسبت به جنوب کشور، هم تنوع علف­ های هرز بیشتر است و هم رشد آن ها سریع تر است. به همین دلیل باغ های پرتقال شمال را سالیانه 3 تا 4 بار علف تراشی می­ کنند. علف چینی با وسیله ­ای به نام 'درگر'، علف چین ماشینی و یا روتیواتور انجام می­ شود. نوبت اول علف­ تراشی اردیبهشت و نوبت دوم تیر ماه است که برای خالی کردن فضای باغ به منظور سمپاشی و برای آسان کار کردن است.
نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما نگار ناظری

نحوه ی سازگاری کلزای پاییزه نسبت به سرما

کلزای پاییزه چنان چه در مرحله رشدی مناسب باشد و فرایند مقاوم شدن در آن اتفاق افتاده باشد، می تواند سرمای کوتاه مدت 15 تا 20 درجه سانتی گراد زیر صفر را تحمل کند.

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.