نسیم نصیری نسیم نصیری منتشر شده در پنجشنبه 1401/9/3 ساعت 09:08

یخ آب زمستانه و مزایا

یخ آب زمستانه و مزایا

یکی از مواردی که در مدیریت باغات در زمستان می توان به آن اشاره کرد، اجراى يخ آب زمستانه جهت ایجاد پوكى و افزايش خلل فرج خاك و مبارزه با جوندگان و آفات خاكزى (موش و ...) است.

 🌺محاسن یخ آب: آبیاری زمستانه در قدیم الایام مرسوم بوده و ایرانیان قدیم از علم بالایی برخوردار بوده اند.

❗️ آبیاری زمستانه در سالهایی که بارندگی کافی نیست و کم است برای حفظ گیاه و هم چنین حفظ جوانه از مرگ در سال هایی با زمستان های نسبتا گرمتر و کم بارش تر الزامی است.

❗️آبیاری زمستانه باعث از بین رفتن لارو و تخم آفاتی است که در سطح کم عمقی از خاک زمستان گذارنی می کنند.

❗️با آبیاری خاک در زمستان و یخ زدن آب بالطبع حجم خاک افزایش می یابد و با آب شدن در اواخر زمستان ایجاد یک لایه اسفنجی در سطح خاک شده و مانع از دست رفتن رطوبت قسمت های عمقی خاک می شود.

❗️با یخ آب و گرمای حاصل از گرمای نهان یخ لایه های زیرین سطح یخی محافظت می گردند.

❌نکته بسیار مهم: لازم به ذکر است آبیاری بی رویه در زمستان نیز که در برخی شهرستان ها شایع است، نه تنها مفید نیست، بلکه ضرر هم دارد.

❗️يك فايده بسيار مهم ديگر يخ اب اين است كه چون در اين فصل تعرق و تبخير از گياه خيلي پايين است و تقريبا نزديك به صفر است و از طرفي ديگر در سال هاي خشك هم آب كمتري وارد گياه مي گردد، ارتباطات سلولي و ميان سلولي از ريشه به درخت و به اتمسفر كمتر و تقريبا در حد صفر است، لذا بر مبناي قوانين فيزيكي فشار اسمزي گياهي داخل گياه Osmotic potential و water Potential پايین مي آيد و درخت در معرض قرار گرفتن براي پذيرش سرماي بيروني مي گردد كه با دادن آب این اثرات بر عکس می گردد و از سرمازدگی محافظت می گردد.

❗️ یخ آب یا آبیاری غرقابی یک روز قبل از اینکه دمای هوا به سرمای قابل توجهی (کمتر از صفر درجه سانتیگراد) برسد، در از بین بردن بسیاری از تخم ها، لاروها و حشرات کامل تاثیر بسیار زیادی دارد، ضمن اینکه بسیاری از بیماری های قارچی و باکتری ها، هم کنترل نسبی می شود.

❗️ تعداد زیادی از این آفات، آفات خاکزی هستند که خسارت خود را به ریشه و طوقه گیاهان می زنند. تعدادی از این حشرات، حشراتی هستند که تنها زمستان را در زیر خاک و کاه و کلش روی زمین می گذرانند و خسارات آنها در بخش های هوایی گیاه و با شروع فصل بهار ایجاد می شود. لذا یخ آب زمستانه می تواند بخش زیادی از آفات را از بین ببرد.

🌺در سال های اخیر آفت کرم سفید ریشه و آبدزدک ها، خسارت جدی را در باغات میوه و مزارع ایجاد کرده اند و کشاورزان با استفاده از سموم مختلف به مبارزه با آنها می پردازند، اما استفاده سموم در خاک خسارات جبران ناپذیری را در کیفیت خاک ایجاد می کند و اینجا است که لزوم استفاده از روش آبیاری غرقابی زمستانه را پررنگ تر می کند. 🌺 بهترین دمای هوا برای انجام این عملیات دمای ۷- است، باید توجه داشت که دماهای بسیار پایین می تواند به طوقه و ریشه درختان خسارت بزند و لذا در چنین دماهایی این روش توصیه نمی گردد. تازه های وبسایت

پیوند اسکنه‌ای یا شکافی علیرضا رحیمی

پیوند اسکنه‌ای یا شکافی

این پیوند قبل از بیدار شدن جوانه ...
چرا عمر درختان هلو و شلیل کوتاه است؟ فاطمه رسولی

چرا عمر درختان هلو و شلیل کوتاه است؟

هلو وشلیل به آفتاب سوختگی تنه، بیماری غربالی و سرمای زمستان حساسند، لذا در موقع کاشت بایستی در حدود 10 سانتی متر بالاتر از زانوی انسان معمولی هرس شوند.
تا در سال های آتی سایه شاخه ها از تابش مستقیم نور خورشید به تنه ممانعت نماید و یک مزیتی که هرس کوتاه دارد اینکه شاخه های نزدیک به ریشه در سال اول رشد بسیار خوبی خواهند داشت، در صورت امکان تا دو سال بعد از کاشت تنه ها در زمستان با پارچه یا گونی پوشانده شوند و با بیماری غربالی بطور مرتب مبارزه شود، زیرا هر عارضه ای که باعث می شود که تنه هلو وشلیل زخمی گردد، زخم ها محل مناسبی برای تکثیر آفات و امراض می باشند، لذا پس ازهرگونه خراش یا هرس، ان را با چسب هرس بپوشانید، چون این موارد به تدریج در طول 5 تا 6 سال بعد از کاشت موجب زوال و مرگ درخت هلو می گردد، لذا عموم چنین می پندارند که عمردرخت هلو و شلیل کوتاه می باشد. ضمنا با انجام هرس شدید سالیانه بهتر است درخت را وادار به تولید شاخه‌های جوان نمود تا از پیری زودرس درخت جلوگیری گردد.

منبع

کشاورزی دقیق و آسان با پهپاد حامد محمدولی

کشاورزی دقیق و آسان با پهپاد

ابزاری بسیار کاربردی و ویژه به نام پهپاد، باعث ارتقاء کشاورزی شده است و این وسیله کشاورزی را به سمت و سوی پیشرفته سوق داده است. پرنده های هدایت از پذیر از دور یا همان پهپاد این قابلیت را دارد تا چشم اندازی هوایی از زمین شما را در اختیارتان قرار دهد. پهپادهای کشاورزی با ارائه اطلاعاتی که ویژگی ها و مزیت هایی را به همراه دارد، می‌توانند در کمترین زمان به کمک شما بیایند. از بین بردن مشکلات گذشته، رفع حدس و گمان و تصمیم گیری آگاهانه تر از ویژگی های مثبت آن به حساب می‌آید. در واقع وقتی از این پس درباره کشاورزی آسان و هوشمند صحبت می‌کنیم، منظور همان پهپادهای کشاورزی هستند.

عوامل بیماری زا در خاک حامد محمدولی

عوامل بیماری زا در خاک

چهار عامل بیماری‌زای موجود در خاک به‌صورت زیر تعریف می‌شوند:

1. همیشگی: ارگانیسم‌هایی که همیشه در خاک وجود دارند می‌توانند تمام چرخه حیات خود را در محیط خاک بگذرانند.

2. تناوبی: ارگانیسم‌های بیماری‌زایی هستند که نیاز دارند تنها بخشی از چرخه زندگی خود را درون محیط  خاک به‌صورت منظم به پایان برسانند.

3. موقتی: ارگانیسم‌های بیماری‌زایی که ممکن است به‌طور طبیعی در خاک وجود داشته باشند، اما محیط خاک برای کامل کردن چرخه زندگی آن‌ها ضروری نیست.

4. اتفاقی: ارگانیسم‌های بیماری‌زای واردشده به خاک از طریق فعالیت‌های انسان، فاضلاب، آب‌های آلوده، سیستم‌های عفونی، شرایط غیربهداشتی زندگی، آب‌های سمی، دور ریختن مواد زائد خطرناک و ... . طول مدت حیات این ارگانیسم‌ها بستگی به عوامل فیزیکی و شیمیایی خاک و جریان گنداب دارد و می‌تواند از ساعت‌ها تا سال‌ها متفاوت باشد.

انواع ذرت علیرضا رحیمی

انواع ذرت

از ذرت به عنوان تهیه غذای انسان، علوفه برای مصرف دام، دانه برای طی ...
خسارت مصرف بیش از اندازه کود مرغی تازه علیرضا رحیمی

خسارت مصرف بیش از اندازه کود مرغی تازه

خسارت مصرف بیش از اندازه کود مرغی تازه ...
 غلبه بر شوری خاک علیرضا رحیمی

غلبه بر شوری خاک

خاکی که مقدار نمک آن به حدّی است که برای گیاه مضر باشد، خاک شور نامیده می‌شود...
اهمیت گیاهان دارویی فاطمه رسولی

اهمیت گیاهان دارویی

امروزه اهمیت گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی آن ها در پیشبرد اهداف ملی، منطقه ای و جهانی برای تحقق سلامت، خودکفایی دارویی، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. 

در سال های اخیر استفاده از  گیاهان دارویی به دلیل اثبات اثرات مفید آن، ارزان بودن، نداشتن اثرات جانبی و همچنین سازگار بودن با محیط زیست روزبه روز در حال افزایش است.

شرایط جغرافیایی و تنوع آب و هوایی ایران و امکان رویش اکثر  گیاهان دارویی در آن فرصتی طلایی نصیب کشور کرده است تا از آن به بهترین نحو استفاده نماید. بنابراین کشت  گیاهان دارویی و تولید فراورده های آن می تواند به عنوان یک ضرورت ملی و در چارچوب یک برنامه مشخص و جامع، خودکفایی دارویی، اشتغال و توسعه بخش کشاورزی را به دنبال داشته و به عنوان عامل مهمی در ارز آوری برای کشور اثرگذار باشد. 

 

پیش به سوی کشاورزی هوشمند، با پهپادهای کشاورزی سیرنگ

ارتباط با کارشناس مربوطه : 09925482825

 

منبع

نکات باغبانی فاطمه رسولی

نکات باغبانی

 گیاهان چند ساله به طور کلی به سه سال بعد از کاشت آنها برای رسیدن به اندازه بالغ خود نیاز دارند. این ضرب المثل را بخاطر بسپارید که آنها هر ساله به ترتیب خواب، خزش و جهش می‌کنند.

بیاموزید که فصل رشد شما چه مدت است. بنابراین می توانید برخی گیاهان را در داخل شروع کنید یا از رشد آنها جلوگیری کنید
سربه سر زدن یک روش خوب برای گیاهان چند ساله و یک ساله است. از آنجا که هدف گیاهان یکساله گل دادن، دانه گذاری و از بین رفتن است، از بین بردن شکوفه های قدیمی به گیاهان یک ساله می گوید که گل بیشتری تولید کنند. از بین بردن گلهای مصرف شده، گیاهان را نیز ترغیب می کند تا به جای تولید بذر، از انرژی خود برای رشد برگها و ریشه های قوی تر استفاده کنند. از گیاهانی که به ویژه برای میوه های تزئینی پرورش داده می شوند، خودداری کنید.
به مقدار نوری که گیاهان مختلف به آن احتیاج دارند بسیار توجه کنید.
 در محلی که حداقل هشت ساعت تابش مستقیم آفتاب دارد، سبزیجات را پرورش دهید. بیشتر سبزیجات برای تولید بهترین محصول به آفتاب کامل احتیاج دارند.

منبع

خصوصات فیزیکی و شیمیایی خاک حامد محمدولی

خصوصات فیزیکی و شیمیایی خاک

خواص فیزیکی خاک همچون نفوذ پذیری، بافت، تخلخل، ظرفیت نگهداری آب و دما در تعیین خصوصیات و کاربرد خاک، به‌عنوان زیستگاه میکروب‌ها، دارای اهمیت بالایی است. به دلایل فراوان «بافت خاک» به‌عنوان زیستگاه میکروب‌ها حائز اهمیت است.

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.