حامد محمدولی

عامل فروش/همکار
حامد محمدولی
حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/9/6 ساعت 01:16

کشاورزی و سرمایه گذاری بسیار ناچیز

shimana

نبود و یا حتی کمبود سرمایه گذاری کافی در بخش کشاورزی از دلایل بسیار مهم و اصلی در عقب ماندگی این بخش می‌باشد که باعث شده از لحاظ کمی و کیفی میزان تولیدات کاهش چشم گیری داشته باشد. در هر فعالیتی سرمایه گذاری به عنوان موتور محرکه آن فعالیت محسوب می‌شود که ‎‎‏‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‍‏‏‎‎‏‎می‌تواند باعث تداوم و استمرار آن شود. متاسفانه این امر در بخش کشاورزی چشم گیر نمی‌باشد که نتیجه آن سنتی ماندن بسترهای تولید و ادامه آن هم سبب سست شدن این بستر ها و کاهش تولیدات خواهد شد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/9/1 ساعت 16:22

عدم انگیزه لازم در دستگاه های حامی بخش کشاورزی

shimana

به دلیل فصلی بودن فعالیت های مرتبط با بخش کشاورزی، فعالیت های بخش اجرایی خدمت رسان آن شور و حرارت مورد نیاز را در طول سال برخوردار نمی‌باشد و کارمندان این مجموعه ها نیز تنها به پایان ماه می‌اندیشند که این امر در طول سالیان متعدد به یک عادت تبدیل شده است و تنها کشاورزانی از خدمات و حمایت های دستگاه های اجرایی مرتبط با بخش کشاورزی بهره می‌برند که ارتباط بسیار خوبی با این دستگاه ها داشته باشند و یا از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی قرار داشته باشند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 14:33

واردات گسترده در مقابل صادرات محدود محصولات کشاورزی

shimana

یکی از عوامل اساسی که همواره به عنوان چالش جدی در زمینه توسعه بخش کشاورزی محسوب می‌شود آن است که به دلیل قیمت نستبا پایین محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی، دولت ها متاسفانه در دام واردات محصولات کشاورزی گرفتار می‌آیند در صورتیکه کشورهای صادر کننده در قبال تشویق صادرکنندگان خود و حتی با پرداخت یارانه های کلان آنها را وادار به صادرات می‌نمایند تا بازارهای هدف صادراتی را به مالکیت خود دراورند ولی از آن طرف کشورهای واردکننده با واردات گسترده علاوه بر تخریب بسترهای تولید دائمی محصولات کشاورزی در کشور خود این میدان را به صادرکنندگان بیگانه می‌دهند تا کشاورزان پرتلاش کشور را از میدان بدر کنند که نتیجه ای جز وابستگی دائمی به محصولات کشاورزی خارجی نخواهد داشت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 14:23

توسعه بیمه جامع برای کشاورزان

shimana

از عوامل مهم که در حال حاضر می‌تواند در مواقع حوادث غیر پیش بینی و غیر مترقبه به نجات کشاورزان بیاید، بیمه است و کشاورزانی که محصول خود را بیمه کرده اند تنها کسانی هستند که کمترین آسیب را در این مواقع متحمل می‌شوند به شرط آنکه یک سیستم بیمه جامع برای بخش کشاورزی وجود داشته باشد و در زمان بروز حوادث و خسارات واقعا به تعهدات خود پایبند باشد و بدان عمل نماید نه آنکه با هزاران دلیل از زیربار تعهدات خود شانه خالی نماید و خسارات وارده را به کشاورزان پرداخت ننماید و یا حتی درصد ناچیزی از آن را پرداخت نماید که باعث بیماری کشاورزان و تولیدکنندگان خواهد شد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 14:08

پذیرش نوآوری ها توسط کشاورزان

shimana

از راه های اصلی در افزایش تولید و ارتقاء درامد پذیرش و اجرای روش های نوین یا همان نواوری ها در مراحل مختلف تولید در بخش کشاورزی است که از این امر فقط کشاورزان با درامد و تولید بالا و دارای واحدهای تولید بزرگ استقبال می‌کنند، در صورتیکه برای توسعه در بخش کشاورزی این پذیرش و اجرا باید دامنه وسیعی از کشاورزان بخصوص کشاورزان خرده پا و تمامی کشاورزان تولید کننده در هر سطحی را در بر گیرد تا توسعه در این بخش قابل لمس باشد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 12:21

فواید مزرعه هوشمند

shimana در این مقاله به بررسی بیشتر مزرعه هوشمند و فواید آن خواهیم پرداختبیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 12:06

مزرعه هوشمند چیست

shimana جهان برای بقا به کشاورزی وابسته است، با توجه به افزایش جمعیت جهان و نیاز به تأمین امنیت غذایی در مناطق مختلف، تقاضا برای تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته است. با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های نوین کشاورزی به تدریج جایگزین برخی از روش‌های سنتی می‌شوند. یکی از این روش‌ها کشاورزی در مزارع هوشمند است. در این مقاله سری به مزرعه‌های هوشند و تکنولوژی‌های نوین کشاورزی می‌زنیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 11:52

استراتژی ملی در بخش کشاورزی

shimana

استراتژی در هر فعالیتی به منزله نقشه راه حرکت به سوی اهداف به شمار می‌رود و تعیین استراتژی در سطح ملی و به تبع آن در سطوح منطقه ای، استانی و شهرستانی می‌تواند روشن کننده اهداف کلان، اجرایی و عملیاتی در هر سطح باشد که در نهایت، هم در روش ها و هم در اجرا و همینطور در نظارت قابل رصد بوده و با برطرف کردن نقص ها و تقویت نقاط قوت می‌توان توسعه در بخش کشاورزی را شاهد بود.

در صورت فقدان استراتژی ملی در بخش کشاورزی به دلیل تنوع و تعدد فعالیت ها در بخش کشاورزی، عملا این بخش در رسیدن به اهداف خود، زمین گیر خواهد شد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 11:43

کمبود کارشناسان بخش کشاورزی در نهادهای تصمیم گیری

shimana

نیاز اساسی برای تصمیم گیری درست و صحیح برای هر بخش، وجود کارشناسان اصلی آن در مراجع تصمیم گیری است تا بتوان در برنامه های سالانه کلیدی و توسعه کشور از بخش کشاورزی دفاع کرد. در غیر اینصورت به دلیل تخصصی بودن بخش کشاورزی و عدم توجیه مسئولان و تصمیم گیران نسبت به اهمیت امنیت غذایی، سهم بخش کشاورزی از اعتبارات، امکانات و تسهیلات و بودجه های سالانه در مقایسه با سایر بخش ها ناچیز و به تبع آن امکان رشد سرمایه گذاری در این بخش هم کاهش چشم گیری خواهد یافت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 11:35

اعطاء تسهیلات به کشاورزان با شرایط سخت و دشوار

shimana

کشاورزان برای افزایش تولید و فعالیت های کشاورزی هر سال نیاز به دریافت تسهیلات بخصوص نقدینگی های لازم برای جبران بخشی از هزینه های فصلی را دارند. این کمک های تسهیلاتی و اعتباری یا از سوی بانکها و مراکز اعتباری صورت نمی‌گیرد و شرایط آنقدر سخت و دشوار می‌باشد که عملا کشاورز عطایش را به لقایش می‌بخشد یا محصولات خود را به کشاورزان سبز بفروشد و یا حتی نقدینگی مورد نیاز خود را با چند برابر هزینه از واسطه و دلالان تهیه نماید که همه این موارد به عنوان آسیب های جدی و عوامل بازدارنده توسعه بخش کشاورزی محسوب می‌شوند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/8/30 ساعت 11:28

هزینه های بالای تولید کشاورزی در مقایسه با استاندارد جهانی

پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی وارداتی و بالا بودن هزینه های تولید در بخش کشاورزی باعث شده تا دولت ها از واردات محصولات کشاورزی خارجی به داخل استقبال نمایند در صورتیکه با این کار دو آسیب اساسی به بخش کشاورزی وارد می‌شود که از آسیب ها، می‌توان به تخریب بسترهای تولید در دراز مدت و جایگزینی نیازهای غذایی کشور با واردات ‌‌‌‍‌.‎‎‏‏‌‎‎محصولات خارجی می‌باشد که در هر صورت، تولیدکننده و کشاورز است که دچار آسیب های جدی می‌شود.

با توجه به توانمندی ها و موقعیت منحصر به فرد در کشور، راه حل تامین نیازهای غذایی کشور به هیچ وجه واردات محصولات کشاورزی نیست بلکه آنچه در این بین دارای اهمیت است حمایت از تولیدکنندگان است تا تمامی نیازهای کشور از داخل و با قیمت مناسب فراهم شود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/8/29 ساعت 16:36

تولیدات معیشتی در کشاورزی

shimana

در حال حاضر غالب شیوه تولید در بخش کشاورزی به صورت معیشتی می‌باشد بطویکه کشاورز تولید کننده با تولید در بخش کشاورزی و درآمد اکتسابی از آن فقط به فکر گذراندن زندگی خود در طول یکسال و دوباره سالی نو و روزی نو که این شیوه تولید نشات گرفته از مشکلات ساختاری بخش کشاورزی از جمله محدودیت شدید مساحت اراضی زراعی، کوچک بودن واحدهای تولید، بالا بودن سن و دهها مشکل دیگر می‌باشد بصورت ناخواسته تولیدات در بخش کشاورزی را در دراز مدت به قهقرا خواهد برد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/8/29 ساعت 12:04

عدم توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی

shimana

متاسفانه به دلیل درآمد و توان اقتصادی نسبتا پایین اغلب کشاورزان، استفاده از ماشین آلات جدید و پهپادهای کشاورزی پیشرفته برای کشاورزان عزیز مقدور نخواهد بود در حالی که استفاده و جایگزینی پهپادهای کشاورزی می‌تواند در برابر بسیاری از آسیب های کشاورزی جلوگیری کند. بنابراین مکانیزاسیون نتوانسته است آنگونه که باید و شاید در بخش کشاورزی توسعه یابد. بسیاری متاسفانه توصعه مکانیزاسیون را به استفاده از تراکتور و کمباین در کاشت و برداشت محصولات تعریف می‌کنند در صورتیکه ادوات کشاورزی دائما در حال تخصصی تر شدن می‌باشندو با توجه به اقتصادی کردن تولید، کاهش سختی کار تولید، افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها نقش تعیین کننده ای در تولید دارند. 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/8/29 ساعت 11:53

تحصیلات دانشگاهی در بین کشاورزان

shimana

بیش از 90 درصد کشاورزان فعال در بخش کشاورزی طبق آخرین آمارهای به دست آمده فاقد تحصیلات دانشگاهی می‌باشند و این امر در حالی است که درصد بسیار بالایی از این افراد دارای سواد بسیار پایین و فاقد سواد خواندن و نوشتن می‌باشند. تمامی این نکات باعث آن خواهد شد که فناوری های نوین و دانش های جدید در افزایش تولید یا در بخش کشاورزی راهی نداشته باشند و یا آنکه  به سختی مورد پذیرش قرار گیرد که در هر صورت از آسیب های جدی در بخش کشاورزی است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/8/29 ساعت 11:34

میانگین پایین تولید در واحد سطح

shimana

پایین بودن میانگین میزان تولید در واحد سطح، یکی از موانع اساسی بر سر راه توسعه کشاورزی است. برای مثال تولید برنج در هر هکتار بین 4 تا 5 تن می باشد و از طرفی کشاورزان برنج کار نمونه در هکتار بیش از 12 تن هم برداشت می نمایند. دلایل مختلفی برای پایین بودن میانگین تولید وجود دارد. از سنتی بودن شرایط تولید گرفته تا عدم بکارگیری دانش های نوین و نبود سرمایه کافی برای توسعه تولید از آن جمله اند. اگر فاصله حدود 300 درصدی بین میانگین تولید تا حداکثر تولید فقط به میزان 60 تا 50 پوشش داده شود به جرات می توان گفت کشور در تولید تمامی محصولات استراتژیک به خود کفایی کامل دست خواهد یافت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/8/29 ساعت 10:55

ضایعات بالا در مراحل تولید کشاورزی

shimana

تقریبا تمامی محصولات کشاورزی با سختی های فراوان و با صرف هزینه های سنگین تولید می شوند ولی اوضاع زمانی دشوار می گردد که همین محصولات تولید شده، از بین بروند و به دست مصرف کننده نرسد. در یک سال به دلیل فقدان سیستم جامع بازاریابی و یا نبود صنایع تکمیلی، محصولات تولیدی در انبار ها می پوسند یا در یک سال به دلیل قیمت پایین محصولات باغی بر روی درختان از بین می روند.

در تمامی این موارد گفته شده باید اذعان کرد وجود ضایعات در محصولات تولیدی به هیچ عنوان پذیرفته نیست و از آنجاییکه اکثر قریب به اتفاق محصولات تولیدی در بخش کشاورزی با فسادپذیری بالا به بازارهای مصرف عرضه می شوند. بنابراین باید بلافاصله با یک سیستم جامع عرضه در سراسر کشور توزیع و یا نگهداری و صادر شوند و یا آنکه صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط قادر به جذب آنها باشند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1401/7/27 ساعت 16:32

روستاها و بستر های تولید

shimana

همانند شهرها، روستاها نیز از جمله سکونتگاه های اصلی جمعیت در کشور محسوب می‌شوند و حتی روستاها اهمیت بیشتری به دلیل سکونت خانواده هایی تولید مهم ترین نیاز انسان ها یعنی غذا را بر عهده دارند، دارا می‌باشند و هرچه روستاها پیشرفته تر و آبادتر باشد به همان نسبت تولید روستاییان هم پر رونق خواهد بود. برخی از محققان و کارشناسان امروزه توسعه روستایی را مقدم بر توسعه کشاورزی می‌دانند و مقوله توسعه روستایی هم فقط در آسفالت و برق و مخابرات خلاصه نمی‌شود بلکه آنچه دراین میان بیش از قبل مهم است، برطرف کردن نیازهای روستاییان در راه تولید و حل مشکلات آنها در مسیر زندگی شرافتمندانه است.

(قابی زیبا از روستای قره شیران واقع در شهرستان نیر استان اردبیل)

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/7/25 ساعت 16:20

الگوی جامع کشت

shimana

بعد از گذشت سالها، امروزه کشاورز سرگردان آن است که چه محصولی بکارد تا برای او سودآور باشد در یک سال قیمت انواع مرکبات به شدت بالا می رود و قیمت سایر محصولات باغی به شدت پایین می آید. بر فرض مثال در یک سال قیمت سیب زمینی بالا می رود ولی قیمت گوجه پایین می آید و این امر متاسفانه در مناطق مختلف کشور سال هاست که تکرار می شود و تمامی این موارد فقدان تدبیر لازم را در اجرای الگوی جامع کشت بر اساس شرایط و ویژگی های هر منطقه است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/7/25 ساعت 16:08

سیستم منسجم بازاریابی و بازار رسانی در کشاورزی

فقدان سیستم منسجم بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی، از دیگر معضلات بخش کشاورزی است بطوریکه مشکلات کشاورز بعد از تولید انبوه در یک فصل زراعی تازه آغاز می شود و این در حالی است که سیستم بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی در سطح کشور بسیار ضعیف است.

مثلا یک کشاورز باغدار مرکبات در طول یک فصل کشاورزی با انواع و اقسام مشکلات و صرف هزینه های هنگفت موفق می شود تولیدی معقول را آماده عرضه به بازار نماید اما در همان زمان به دلیل عرضه یکباره محصول مرکبات و فقدان سیستم جامع توزیع در سطح کشور قیمت محصول تولیدی به یکباره افت کرده و در این آشفته بازار به وجود آمده، واسطه ها شروع به خرید محصولات باغداران به بهای نازل و عرضه آن با قیمت های چندین برابر می نمایند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/7/9 ساعت 17:44

ارتباط بین مراکز علمی و صنعت کشاورزی

shimana

این نکته که دانشگاه ها، آموزشکده ها و مراکز آموزش عالی و موسسات علمی به عنوان هسته های تولید علم محسوب می شوند بر کسی پوشیده نیست و محل انتشار و تولید انواع نوآوری ها، فناوری ها و یافته های نوین محسوب می شوند. در بخش کشاورزی نیز آنچه بیش از پیش قادر خواهد بود تا زمینه افزایش تولید در مزارع و واحد های تولید در زیر بخش های مرتبط با بخش کشاورزی فراهم سازد، همان نوآوری هایی است که از دانشگاه ها و مراکز علمی باید به مزارع کشاورزی راه یابد در غیر اینصورت کشاورزی کشور ما همان راه 100 سال پیش را طی می کند و دانشگاه ها هم فقط به حجم بالای خروجی خود با فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف خواهند بالید بدون آنکه نتایج علوم و دانش تولیدی در این مراکز راهی به مزارع بیابد و پاسخگوی نیازهای فزاینده غذایی در سطح جامعه گردد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/7/9 ساعت 16:31

شبکه جامع آموزش برای کشاورزان

shimana

در زمینه ارتباطات و انتقال اطلاعات، با پیشرفت علم امروزه یکی از روش های اساسی آموزشی در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی از طریق فضای مجازی، سایت ها و رسانه های ارتباط جمعی است که برای همگانی شدن این موضوع باید در مرحله اول یک شبکه آموزشی هم در قالب سیستم جامع آموزش مجازی و هم در قالب شبکه تلویزیونی (رسانه های تصویری) درحوزه کشاورزی و زیربخش های مرتبط، اجرا شود تا هر فرد و با هر سلیقه و دانشی از این برنامه ها در حد وسیع بهره گیرند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/7/7 ساعت 13:35

ریسک بالای فعالیت ها در کشاورزی

shimana

فعالیت در بخش کشاورزی به دلیل آنکه کشاورز و فعالیت هایش در تماس مستقیم با حوادث غیر مترقبه از جمله خشکسالی، کم آبی، سرماف سیل و ... قراردارد و ریسک فعالیت ها در این بخش نسبت به دیگر بخش ها بسیار بالا است و به همین علت سرمایه گذاری های کلان بسیار محدود است و کسانی که در این بخش هستند همواره در امید قرار دارند که برای تداوم فعالیت ها در این بخش باید به فکر راهکارهای اساسی بود که مهم ترین آن، حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/6/28 ساعت 16:29

ترویج و آموزش کشاورزی

shimana

بدون شک یکی از عوامل اصلی در توسعه کشاورزی، ترویج و آموزش کشاورزی است بطوریکه از ترویج به عنوان زیربنای توسعه کشاورزی یاد میکنند و به دلیل اهمیت ترویج کشاورزی یکی از بخش های اصلی تشکیلات مرتبط با هدایت و نظارت از کشاورزی امور مرتبط با ترویج آموزش کشاورزی است. هرچه بخش ترویج و اموزش و یافته های جدید به کشاورزان استمرار بیشتری داشته باشد، به همان میزان بهره وری در این بخش افزایش چشم گیری خواهد داشت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/6/28 ساعت 16:25

کم توجهی به تولید کنندگان از آسیب های جدی کشاورزی

shimana

با توجه به وجود مشکلات ساختاری در بخش کشاورزی از جمله معیشتی بودن تولید و کوچک بودن واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری بسیار کم در این بخش متاسفانه اکثر قریب به اتفاق تولید کنندگان بخاطر درآمد اندک شان کمتر سر و کارشان با دستگاه های اجرایی خدمت رسان و حامی بخش کشاورزی و به تعبیری بهتر باید گفت تولیدکنندگان خرد عملا فراموش شده اند و توجه چندانی هم به تولیدکنندگان کلان در این بخش نمی شود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/6/27 ساعت 16:21

نبود ارتباط مراکز علمی با کشاورزان

shimana

برای رشد و ارتقاء هیچ گریزی از علم و یافته های نوین نیست و کشاورزان به عنوان استفاده کنندگان اصلی از علم و مهارت تولید محصولات غذایی باید برای تامین نیازهای غذایی، خود را مجهز به علم روز در زمینه های مختلف تولیدی و متناسب با نیازهای مصرف کنندگان نمایند. هرچه این ارتباط جدی تر و مداوم باشد بی شک شاهد توسعه بخش کشاورزی در تمامی ابعاد خواهیم بود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/6/27 ساعت 16:16

عدم توجه به بخش کشاورزی در سیاست های کلان توسعه

یکی دیگر از عوامل بازدارنده در مسیر توسعه بخش کشاورزی آن است که در سیاست های کلان توسعه کشور در برنامه های سالانه توجه جدی نمی شود و از اولویت لازم برخوردار نمی باشد در حالیکه هرگونه اولویت به بخش کشاورزی مهم ترین بعد استقلال است را برای کشور به دنبال خواهد داشت و علاوه بر آن کشور را از واردات گسترده محصولات غذایی بی نیاز کرده و موجبات اشتغال گسترده را در بخش های مختلف تولیدی در بخش کشاورزی و همچنین صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط به آن را به دنبال خواهد داشت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/6/27 ساعت 16:03

فلایت کنترلر K3APRO

shimana

این مدل از فلایت کنترلرها مدلی دیگر از فلایت های پهپاد های کشاورزی هستند که در گذشته استفاده بیشتری از آنها میشد. فلایت کنترلر K3APRO با پشتیبانی چند گانه نوع روتور (کوادراتور 6 روتور) و حداکثر خروجی 8 کانال و ولتاژ کاری s2-12 و مصرف برق کمتر از 2w توانست به کارایی پهپاد های کشاورزی بیاید. این نوع فلایت دارای 56 گرم وزن و مقاوم در برابر باد مداوم و تند باد می باشد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/6/19 ساعت 16:19

تغییر کاربری گسترده در اراضی زراعی و باغی

shimana

تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویلاسازی و ساخت و سازهای مسکونی و تجاری و کاربری های صنعتی و گردشگری بخصوص در استانهایی که قطب کشاورزی کشور محسوب می شوند از دیگر آسیب های رایج و عوامل بازدارنده در روند توسعه بخش کشاورزی محسوب می شوند که در سالهای اخیر موج و شدت فزاینده ای به خود گرفته است . وجود مواهب طبیعی از جمله جنگل و دشت و دریا و همچنین مناظر چشم نواز طبیعی در استانهای شمالی و از طرفی آلودگی های شدید هوا و جمعیت متراکم در مرکز کشور و فاصله نزدیک آن با شمال به یکباره قیمت زمین زراعی منطقه را به ارقام نجومی رسانده است که هر زمینداری را وسوسه کرده تا هر چه سریعتر آنها را به دلالان و واسطه های زمین خوار بفروشد و شغل و حرفه آیا و اجدادی اش را رها کرده و زندگی مصرفی جدید را برای خود دست پا نماید. تغییر گسترده کاربری اراضی زراعی و باغی آن قدر وسیع و همه جانبه در حال همه گیر شدن است که بسیاری براین نظر هستند که در صورت ادامه این روند زمینی برای کشاورزی در استانهای شمالی به عنوان قطب و مهد تولیدات کشاورزی کشور باقی نخواهد ماند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/6/19 ساعت 16:14

خرد و پراکنده بودن اراضی کشاورزی

shimana

خرد و پراکنده بودن اراضی زراعی که دامنه خرد شدن آن هم دنباله دار می باشد یکی دیگر از محدودیت ها و موانع اصلی در توسعه بخش کشاورزی است. کاهش مساحت واحدهای تولیدی بخصوص در بخش های زراعی با توجه به آنکه بعد از فوت مالک واحد تولیدی در بین ورثه آن تقسیم می شود یکی از معضلات بخش کشاورزی است که متاسفانه برای توقف آن تا کنون راه حلی پیدا نشده است و متاسفانه این روند در بین نسل های مختلف ساری و جاری است و هرچه مساحت اراضی کشاورزی خرد شود، به تبع آن تولید غیر اقتصادی تر و همچنین مانور ماشین آلات کشاورزی کمتر، میانگین تولید محصول پایین تر و در نهایت بهره وری بسیار پایین و تبدیل آن به کاربری های غیر از کشاورزی میسر خواهد شد که این امر، نابودی بخش تولید در بخش کشاورزی را به همراه خواهد داشت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/6/19 ساعت 15:59

فلایت کنترلر ++K

shimana فلایت کنترلر ++K محصولی مناسب و به صرفه برای پهپاد های کشاورزی سمپاش است. با ما همراه باشید تا بیشتر آن را بررسی کنیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/6/17 ساعت 13:32

بالا بودن سن کشاورزان از آسیب های مهم بخش کشاورزی

shimana

یکی از عوامل اساسی به عنوان آسیب بازدارنده در روند توسعه بخش کشاورزی بالا بودن سن کشاورزان به عنوان فعالان اصلی در بخش کشاورزی است بطوریکه اکثر فعالان در این بخش و زیر بخش های مرتبط از جمله زراعت ، باغبانی ، دامپروری ، شیلات و آبزیان در سنین بالای ۶۰ سال قرار دارند که دلیل اصلی این مسئله آن است که مالکیت زمین زراعی و یا واحدهای تولیدی با افرادی است که در سنین بالا قرار دارند و این امر موجب می شود که اکثر این افراد به عنوان تنها تصمیم گیر واحدهای تولیدی از تحرک و پویایی لازم و در کنار آن خلاقیت و ابتکار و استقبال از روش های نوین و یافته های جدید برخوردار نباشند که در صورت تداوم این امر شاهد عقب ماندگی در افزایش تولید خواهیم بود.

 

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/6/17 ساعت 13:21

آسیب های صنعت کشاورزی، زخمی عمیق بر تن جامعه

shimana در سال های اخیر یکی از بخش هایی که با چالش و تغییرات زیادی مواجه بوده صنعت کشاورزی است که در نتیجه بی تدبیری ها باعث آسیب به این صنعت و در نتیجه بیکاری بخش بزرگی از کشاورزان، مهاجرت به شهرها و در نتیجه معضلات اجتماعی شده است.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/5/31 ساعت 18:20

افزایش توان تولید بیولوژیک خاک

shimana

آخرین راهکار و عامل افزایش تولیدات کشاورزی، افزایش توان تولید بیولوژیک خاک و ارتقای تنوع زیستی در عرصه های کشاورزی می باشد. از جمله عوامل تولید بیولوژیک خاک و افزایش توان آن عبارتند از:

 1. جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش و بقایای گیاهی برای کشت محصول بعدی 
 2. هدفمند نمودن یارانه کودهای شیمیایی و ترویج استفاده از کود های بیولوژیک
 3. غنی سازی خاک با اعمال تناوب کشت و استفاده از کاشت گونه های مناسب
 4. توسعه روش های بدون شخم و مبتنی بر حفاظت منابع در اراضی کشاورزی


حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/5/31 ساعت 18:11

موتور X9 پهپاد کشاورزی سیرنگ

shimana

این نوع موتور با وزن تقریبا 1500 گرمی از متداول ترین و بهترین موتورهای براشلس مخصوص پهپادهای کشاورزی و محلول پاش است که خوشبختانه در ایران نیز توسط شرکت های تولیدکننده پهپاد استفاده می شود. این موتور یکپارچه و کامل بوده و شامل قطعاتی همچون موتور، اسپیدکنترل ESC، ملخ، دسته موتور یا مانتینگ، ال ای دی LED است. پک کمبو X9 با استاندارد IPX7 ضد آب است. برای تمام شرایط سخت کاری (برای کاربردهای کشاورزی) مانند آب باران، سم ها ، اسپری نمک، دمای بالا، ماسه و گرد و غبار قابل استفاده است. 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/5/31 ساعت 18:06

حفاظت پایدار از منابع ژنتیک گیاهی

shimana

حفاظت و بهره برداری پایدار از منابع ژنتیک گیاهی و دامی برای کشاورزی از طریق شناسایی گونه های برتر و سازگار گیاهی و دامی، تدوین سیاست های لازم برای بهره برداری از منابع ژنتیکی و اجرای برنامه های لازم برای حفاظت از گونه های در معرض خطر انقراض، میتواند به افزایش تولیدات کشاورزی کمک های بسیاری کند.

برخورد جدی محیط زیست با ورود دام غیرمجاز به مناطق حفاظت شده اردبیل



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/5/30 ساعت 11:03

مبارزه تلفیقی با آفات گیاهی

shimana

ارتقای آگاهی های عمومی و فنی کشاورزان از خسارات ناشی از سموم و علف کش ها به محیط زیست و همینطور توسعه و گسترش روش های غیر شیمیایی کنترل آفات با محوریت مبارزه بیولوژیک از جمله عوامل مهم در مدیریت و مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری های گیاهی است که خود از دیگر عوامل افزایش تولیدات کشاورزی میباشد.

همچنین توسعه و تقویت قرنطینه های گیاهی و دامی به ویژه در مبادی ورودی و خروجی استان و تدوین و اجرای ضوابط و استاندارد های مناسب برای کنترل و استفاده از سموم و آفت کش ها از دلایل مهم در این امر هستند که به وسیله پهپادهای سمپاش کشاورزی سیرنگ میتوان به مبارزه با آفات و مدیریت آن پرداخت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/5/30 ساعت 10:53

موتورهای X8 پهپادهای کشاورزی سیرنگ

shimana

موتورهای X8 پهپادهای کشاورزی با وزن تقریبی 1000 گرم و مانند موتور X6 مناسب برای باتری های باتری های 12 سلول لیتیوم پلیمر است. این موتور مناسب برای پهپادهای 15 لیتری سیرنگ میباشد. این موتورها طبق استاندارد IPX7 ضد آب شده اند و در برابر عواملی از جمله آب و سم مقاوم هستند. چراغ های هشدار موتور با نور و کیفیت عالی در شرایط مختلف می توانند هشدار های لازم را نشان دهند. این چراغ ها علاوه بر جنبه زیبایی می توانند به کاربر در هدایت پرنده نیز کمک کنند. در این محصول امکان انتخاب رنگ چراغ ها به دلخواه کاربر نیز وجود دارد. بدنه آلیاژ آلومینیومی این محصول بسیار محکم و مقاوم است. این مقاومت بالا از موتور پهپاد در برابر ضربه ها محافظت می کند. سیستم پیشرفته کنترل موتور به کار رفته در طراحی و ساخت موتور X8 موجب دقت بالا و ثبات در عملکرد موتور می شود. این دقت و ثبات بالا در نهایت به پرواز نرم و مانورپذیری بهتر پرنده منجرخواهد شد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/5/29 ساعت 16:31

احیا و بهره برداری بهینه از منابع آب در کشاورزی

shimana

حفظ، احیا و بهره برداری بهینه از منابع آب در بخش کشاورزی از دیگر عوامل مهم در صنعت کشاورزی در خصوص افزایش تولیدات است که از طریق عوامل زیر امکان پذیر است:

 • اعمال الگوی کشت متناسب با ظرفیت پایداری منابع آب
 • استفاده مجدد از پساب ها با رعایت ملاحظات زیست محیطی
 • اجرای طرح های مدیریت یکپارچه منابع آب در حوزه آبخیز (به منظور ایجاد هماهنگی بین طرح های توسعه منابع آب
 • بهبود مدیریت مصرف آب و ایجاد تعاونی های مناسب بهره برداری از منابع آب

چگونه می‌توان کشاورزان را به حفاظت از منابع آب تشویق کرد؟ - ایسنا



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/5/29 ساعت 16:22

موتور X6 پهپادهای کشاورزی سیرنگ

shimana

موتورهای X6 پهپادهای کشاورزی سیرنگ مناسب مدل 10 لیتری سیرنگ هستند. این نوع موتور دارای وزن تقریبا 700 گرمی و اسپید کنترلر داخلی هستند و مناسب برای باتری های 12 سلول لیتیوم پلیمر. بدنه موتور X6 طراحی منحصر به فردی دارد. نکات ریز دفع حرارت، استحکام و … بازدهی و کیفیت موتور را به شکل قابل توجهی افزایش داده اند. این موتور علاوه بر زیبایی و کیفیت دارای استاندارد IP67 است. این به معنای مقاوم بودن موتور در برابر آب و بیشتر محلول ها است. این موتور دارای چراغ های هشدار قابل تنظیم و پرنور است. در مواقع لزوم موتور از طریق هشدار های نوری می تواند به کاربر وضعیت فعلی را گزارش کند. بدنه آلیاژ آلومینیومی این موتورها توسط ماشین CNC‌ ساخته شده است. این کیفیت ساخت، در کنار طراحی دقیقی که برای محافظت از اجزای داخلی موتور صورت گرفته است،‌ عملا آن را ضد ضربه می کند. این قابلیت عالی موجب می شود تا موتور بر اثر ضربه یا زمین خوردن دچار از شکل افتادن یا خرابی نشود.

 

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/5/27 ساعت 14:33

افزایش درامد و توان اقتصادی تولیدکنندگان بخش کشاورزی

shimana

از دیگر عوامل راهکار ها و عوامل افزایش تولیدات کشاورزی میتوان به افزایش درامد و توان اقتصادی تولیدکنندگان بخش کشاورزی اشاره نمود. این امر به وسیله تنوع بخشی به مشاغل کشاورزی، اتخاذ تدابیر حمایتی برای افزایش درامد کشاورزان و جلوگیری از مهاجرت آنها، تشویق به ایجاد سازمان های مالی در بخش کشاورزی برای تامین نقدینگی و تقویت و توسعه فعالیت های آگروفارستری (زراعت، دامداری و ...) قابل تحقق است. همچنین از دیگر عوامل افزایش درامد بخش کشاورزی میتوان به توسعه صادرات محصولات و فرآورده های کشاورزی و بهبود رابطه مبادله بخش کشاورزی با سایر بخش های کشاورزی اشاره کرد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1401/5/26 ساعت 17:17

سنسور برخورد با مانع پهپاد سیرنگ

shimana

سنسور عدم برخورد با مانع یا یه اصطلاح التراسونیک (ultrasonic) ، قابلیت و از سری آپشن هایی است که پهپاد های کشاورزی سیرنگ به آن مجهز میباشند. با استفاده از سنسور های عدم برخورد با مانع در هنگام پرواز ، در هنگام مواجه شدن با مانع به صورت هوشمند پهپاد یا مانع را دور خواهد زد و یا پرواز را متوقف کرده و به صورت شناور در هوا معلق باقی خواهد ماند.

سنسور های عدم برخورد به مانع نقش به سزایی در کاهش تصادفات و کرش های احتمالی پهپاد شما خواهد داشت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1401/5/26 ساعت 16:21

افزایش تولید محصولات اساسی کشاورزی

shimana

افزایش تولید محصولات اساسی کشاورزی به منظور تامین امنیت غذایی از طریق راه های زیر امکان پذیر است:

 • تلفیق دانش فنی اطلاعات و اطلاعات با خواسته های تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و فراورده های دامی
 • پوشش کامل بیمه محصولات اساسی کشاورزی
 • تنظیم بازار و اصلاح ساختار توزیع و بازاررسانی محصولات کشاورزی
 • تامین نهاده های مناسب تولید و بسترسازی برای دسترسی بهتر تولیدکنندگان به آن
 • شناسایی و تعیین قابلیت اراضی کشاورزی برای اعمال الگوهای مناسب تولید در مناطق مختلف


حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1401/5/26 ساعت 09:55

برنج کشت دوم

shimana کشاورزان پس از برداشت کشت اول برنج در مرداد ماه، سریعا زمین های خود را شخم می زنند و برای کاشت دوباره برنج آماده سازی می کنند. به این نوع برنج، برنج کشت دوم یا برنج دوباره کشت می گویند. بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/5/25 ساعت 17:19

اهمیت کشاورزی نوین در دنیای امروز

shimana کشاورزی مدرن مزایای بسیاری به همراه دارد که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/5/25 ساعت 17:02

بهبود نظام بهره برداری در بخش کشاورزی

shimana

همانطور که قبلا در پست مهم ترین راهکار های افزایش تولیدات کشاورزی (برای دیدن پست اینجا کلیک کنید) اعلام کردیم، بهبود و اصلاح نظام بهره برداری در بخش کشاورزی نیز یکی از همین موارد است که به آن میپردازیم.

این امر به وسیله شناسایی و مطالعه نظام های پایدار بهره برداری، اقتصادی نمودن اندازه و مقیاس واحد های بهره برداری، ارتقای تکنولوژی مناسب در چرخه تولید محصولات کشاورزی، توسعه دامداری های صنعتی و کاهش دامداری های سنتی و غیر متحرک، حمایت از ادغام مالیکت های کشاورزی و ساماندهی و تسریع در اسکان اشایر امکان پذیر است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/5/24 ساعت 16:23

فیبر کربن، بدنه های محکم پهپادهای کشاورزی سیرنگ

shimana

فیبر کربن محکم تر و سبک تر از فولاد

فیبر کربن چیست و چرا امروزه فیبر کربن اینقدر مورد استفاده قرار گرفته و چرا تا این حد گران است؟

فیبرکربن کامپوزیتی است که از الیاف بسیار نازک و از اتم‌های کربن تشکیل یافته است که دارای وزن سبک و مقاومت بالایی هستند. به همین دلیل فیبر‌کربن در حال حاضر بهترین گزینه برای استفاده در بدنه است. ساختار فیبر کربن به گونه‌ای بوده که چگالی کمتر از فولاد داشته و دارای وزن کم ولی مقاومت بسیار بالاست و مراحل تولید آن خیلی سخت و پیچیده است. البته یکی از دلایل گران بودن فیبر کربن می‌توان به غیر‌قابل بازیابی بودن این کامپوزیت اشاره کرد که به خودی خود باعث ارزشمند شدن این کامپوزیت سبک وزن می‌شود.

از محاسن بزرگ این کامپوزیت می‌توان به عدم زنگ‌زدن، قابلیت انعطاف بالا و ترمیم مجدد با هزینه کم اشاره کرد. شاید دلایلی گفته شده شما را تا حدودی قانع کرده باشد که چرا این ماده امروزه این قدر پر‌کاربرد است. در ضمن باید بگوییم فیبر کربن 3 برابر محکم‌تر و چهار برابر سبک‌تر از فولاد است! این مواد تقویت شده به دلیل سبکی‌، استحکام‌، مقاومت در برابر تنش و مقاومت خود در قبال خوردگی بسیار قابل توجه است



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/5/24 ساعت 16:13

حفاظت از منابع خاک

shimana

حفاظت از منابع خاک، احیای اراضی کشاورزی و ساماندهی زمین از طریق راهکار های زیر امکان پذیر است:

 • بهینه سازی مصرف سموم و کود های کشاورزی
 • شناسایی و انجام مطالعات لازم برای ارزیابی، طبقه بندی و تعیین قابلیت های اراضی به منظور تعیین کاربری بهینه اراضی
 • پیشگیری و حفاظت از منابع تخریب نشده و حفظ خاک های مثمر کشاورزی
 • تهیه و اجرای برنامه احیای اراضی تخریب شده
 • پیش بینی و اعمال ساز و کار های مناسب حقوقی تطبیق کاربری های موجود با کاربری های مطلوب
 • توجه به حفاظت از محیط زیست
 • تدوین استاندارد آلودگی خاک برای کاربری های مختلف
 • اصلاح روش های شخم و کاشت در اراضی شیبدار
 • آگاهی یافتن از خسارات زیست محیطی


حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/5/23 ساعت 12:31

دوربین و پروژکتور پهپاد کشاورزی سیرنگ

shimana

غالبا به دلیل عدم وجود نور کافی در شب امکان ضبط تصویر و سمپاشی به وسیله پهپاد با کیفیت بالا وجود ندارد و تا حد زیادی از کیفیت آن کاسته می گردد.

به همین دلیل پهپادهای کشاورزی سیرنگ به دلیل مجهز بودن به پروژکتورها و دوربین نصب شده، این امکان را به شما میدهد تا بی دغدغه و به راحتی هر چه تمام در شب و در نبود نور و تاریکی، زمین های زراعی و باغات خود را سمپاشی نمایید.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/5/23 ساعت 12:08

افزایش بهره وری منابع تولید در بخش کشاورزی

shimana

با استفاده از توانمند سازی فردی و تعاونی های بهره برداران و تولید کنندگان بخش کشاورزی، ارائه خدمات زیربنایی برای توسعه اراضی کشاورزی (از طریق تجهیز، نوسازی و ...)، انجام مطالعات و تدوین الگوی کشت و مشخص نمودن اولویت ها برای اجرای برنامه های زراعی، باغی و دامی و تعیین و ترویج الگوی تولید (کشت) متناسب با مزیت های نسبی مناطق اکولوژیک کشاورزی میتوان در افزایش بهره وری عوامل و منابع تولید در بخش کشاورزی استفاده کرد.

همچنین ایجاد و توسعه فناوری های نوین (نظیر بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک) در تولید و فرآوری محصولات کشاورزی با رعایت ملاحظات زیست محیطی، ایجاد و گسترش پایگاه داده های آماری و توسعه زیرساخت های لازم برای انتقال اطلاعات به تولید کنندگان و همینطور توسعه تحقیقات کاربردی در امر کاهش ضایعات در تولید و فرآوری محصولات کشاورزی و فراورده های دامی و ترویج انتقال آن به تولیدکنندگان هم از دیگر عوامل افزایش بهره وری منابع تولید در بخش کشاورزی میباشند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/5/22 ساعت 18:11

ملخ های پهپاد های کشاورزی

shimana

 

موتورهای براشلس مخصوص پهپادهای کشاورزی است که استفاده آن در صنعت طراحی و ساخت این نوع پهپادها، بسیار متداول شده است. ملخ ها و موتورهایشان یک سیستم کامل یکپارچه و آماده شامل موتور براشلس، اسپیدکنترل، ال ای دی، دسته موتور، ملخ و و ملخ گیر اسفنجی میباشند. تمامی ملخ ها به دو دسته راست گرد و چپ گرد تقسیم میشوند. ملخ های راست گرد یا همان CW (Clock Wise) روی موتور های راست گرد و در جهت عقربه های ساعت نصب میشوند. ملخ های چپ گرد یا همان CCW (Counter Clock Wise) روی موتور های چپ گرد و در خلاف جهت عقربه های ساعت نصب میشوند.

پهپاد های کشاورزی سیرنگ نیز به وسیله همین ملخ های چپ و راست گرد و به پرواز در می آیند و زمین های زراعی شمارا سمپاشی میکنند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/5/22 ساعت 17:45

مهم ترین عوامل و راهکار های افزایش راندمان و تولیدات کشاورزی

shimana

عوامل زیادی در افزایش تولیدات محصولات کشاورزی موثرند که به آنها میپردازیم

 • افزایش بهره وری عوامل و منابع تولید در بخش کشاورزی 
 • حفاظت از منابع خاک، احیای اراضی کشاورزی و ساماندهی زمین
 • بهبود و اصلاح نظام بهره برداری در بخش کشاورزی
 • افزایش تولید محصولات اساسی کشاورزی به منظور تامین امنیت غذایی
 • افزایش درامد و توان اقتصادی تولید کنندگان بخش کشاورزی
 • حفظ، احیا و بهره برداری بهینه از منابع آب در بخش کشاورزی
 • مدیریت و مبارزه تلفیقی با آفات و بیماری های گیاهی
 • حفاظت و بهره برداری پایدار از منابع ژنتیک گیاهی و دامی برای کشاورزی پایدار
 • افزایش توان تولید بیولوژیک خاک و ارتقای تنوع زیستی در عرصه های کشاورزی

در ادامه پست ها و مقالات، هرکدام از این موارد را بررسی خواهیم کرد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/5/6 ساعت 13:27

افزایش برداشت محصولات کشاورزی تا سه برابر

shimana

بهتر است بدانید که هر کشاورز و باغداری بعد از یک فصل زراعی به یک میزان برداشت خاصی خواهد رسید اما مهم صِرف کشاورزی طبق عادت نیست مهم میزان برداشت شماست. شما می توانید با رعایت یک برنامه غذایی، جزو کشاورزانی باشید که برداشت خودشان را به دو و یا سه برابر رسانده اند و این نکته را هرگز فراموش نکنید که اکثر هزینه ها در کشاورزی معمولی و پولساز مشترک و یکی هستند مثل هزینه های اجاره ، سم، بذر، کارگر، آب و ...  اما یک هزینه تغذیه متفاوت و متغییراست که با این هزینه می توانید برداشت خودتان را به دو و یا سه برابر برسانید. قبل از هر چیز بایست بدانیم که در تغذیه درختان میوه در پاییز و زمستان بسیار مهم است. از میان مراقبت هایی که در فصل خواب درختان انجام می شود بدون شک مهمترین مراقبت، استفاده از کودهای مناسب جهت افزایش راندمان گیاه در فصل آتی خواهد بود. 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/4/30 ساعت 13:32

پهپادهای کشاورزی سیرنگ، آینده دنیای کشاورزی

shimana

در سال های اخیر پهپادها به همه صنایع راه یافته اند. با بررسی که درباره پهپادهای کشاورزی انجام شده، می توان گفت انقلاب کشاورزی در راه است. در حقیقت پهپادها را می توان آینده دنیای کشت و برداشت محصولات دانست. احتمالا در آینده نه چندان دور محصولات کشاورزی بسیار بهتری را می توان مصرف کرد. مصرف بیشتر با وجود کیفیت بالا و هزینه تمام شده پایین از مزایای دنیای کشاورزی آینده هستند. در اضل پهپادها، آینده دنیا و صنعت کشاورزی هستند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/4/30 ساعت 13:23

کشاورزی استان خراسان رضوی همچنان پر رونق

shimana خراسان رضوی با وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربع معادل هفت درصد مساحت کل کشور شامل ۲۸ شهرستان، ۷۰ بخش و ۲ هزار و ۵۴۰ روستاست. این استان همچنین با ۸.۱ درصد جمعیت کشور ۶ میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۰۱ نفر جمعیت را در قالب ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار و ۹۱۶ خانوار دارد در خود جای داده است که یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر از این جمعیت در روستاهای استان سکونت دارند.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/4/28 ساعت 16:43

جایگزین های مناسب سموم و قارچ کش های شیمیایی

shimana

مواد ارگانیک جایگزین مناسبی برای سموم و قارچ کش ها و همینطور کودها هستند. محصول ارگانیک اگروسیب ویژه کشاورزی و گلخانه شرایط سم زدایی خوبی برای کشاورزان فراهم میسازد. این محصول همه عوامل بیماری زا را از بین می برد و به صورت کنسانتره تولید و عرضه می شود. برای تولید اگروسیب از ترکیبات اصلی آب و اکسیژن استفاده می شود و بر خلاف سموم شیمیایی هیچ تاثیر مضری روی گیاهان ندارد.

طریقه سمپاشی مرکبات به کمک اگروسیب بسیار آسان است به طوری که از اسپری مخصوص استفاده شده است و همینطور می توان از مه پاش استفاده کرد.

پراکسیدین کشاورزی از دیگر محصولات است. این محصول ضدعفونی کننده بوده و برای برای ضدعفونی کردن خاک نیز استفاده می شود. این محصول به اکسیژن رسانی خاک کمک زیادی می کند و اثرات ضدعفونی کنندگی قوی دارد. به طور کلی این محصول در دوزهای مختلف طراحی و عرضه می شود و اندام های گیاه را از بیماری های مختلف اعم از سفیدک حقیقی و دروغی دور نگه می دارد. محصولات سمپاشی آرال شیمی هیچ یک از مضراتی که سایر محصولات شیمیایی دارد را نخواهد داشت و گزینه ای بسیار عالی برای داشتن محصولاتی سالم محسوب می شود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/4/28 ساعت 16:35

عوارض زیست محیطی سموم باقی مانده بر روی درختان

shimana

عوارض زیست محیطی سموم باقی مانده بر روی درختان

سمپاشی مرکبات به صورت بی رویه سبب آسیب به درختان و حتی به انسان می شود. میزان آفات مورد استفاده سال به سال بیشتر می شود اما این موضوع نباید باعث مصرف بی رویه سموم و آفت کش های شیمیایی شود.

کیفیت و کمیت محصول یکی از مهمترین مواردی است که در خصوص سموم مختلف دیده می شود. کوددهی مرکبات اثر مهمی روی تقویت گیاه دارد و سبب می شود که خاک بارور شده و حاصلخیز تر باشد.

مصرف سموم و کودهای شیمیایی در ایران بیش از نیم قرن است که دیده می شود. اینطور که بررسی ها نشان می دهد در صورتی که مصرف بی رویه سموم آفت کش صورت بگیرد مقداری از آن روی بافت درختان باقی خواهد ماند و همینطور سبب حمله به خاک شده و در طولانی مدت اثربخشی خود را از دست می دهد. بررسی ها نشان می دهد که کودهای شیمیایی می بایست از نظر کیفیت مورد بررسی قرار بگیرد. در دنیای امروز تکنولوژی به قدری پیشرفت کرده است که دیگر نباید نگران رشد مرکبات بود.

باقی مانده سموم روی برگ درختان سبب زرد شدن آنها می شود و از سوی دیگر بافت ساقه ها را مورد هدف قرار می دهد این وضعیت برای جوانه زنی های سال های آینده درختان مشکل ساز شده و درخت نمی تواند میوه رسیده و خوش طعم داشته باشد. بررسی ها نشان می دهد که وجود ذرات سموم روی بافت درختان سبب بروز مشکلات عدیده ای می شود و در این زمینه حتی طعم میوه نیز تغییر می کند.

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/4/28 ساعت 16:31

روش ها، ضرورت و زمان مناسب سمپاشی مرکبات

shimana در این مقاله به زبانی ساده بیان میکنیم که چرا سمپاشی مرکبات تا این حد اهمیت دارد و چطور باید این کار را انجام داد.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/4/26 ساعت 16:52

فلایت کنترلر چیست؟

shimana

فلایت کنترلر یا همان مغز متفکر پرنده های هدایت پذیر از راه دور

در کواد کوپتر ها برای حفظ تعادل و کنترل پرواز خود نیاز است تا هر چهار موتور به صورت مداوم و لحظه ای با یکدیگر ارتباط داشته باشند تا از زمین خورد ربات پرنده جلوگیری شود.

موتور ها به تنهایی توانایی تنظیم و تصمیم گیری را ندارند بنابراین نیاز است تا از یک سیستم کنترلی و به اصطلاح مغز متفکر در این ربات های پرنده استفاده شود. به این مغز متفکر فلایت کنترلر می گویند.

فلایت کنترلر K++V2 - ویرا تک

فلایت کنترلر ها پا دریافت اطلاعات از سنسور ها و رادیو کنترل دستوراتی را به موتور ها ارسال می کنند و با کنترل سرعت چرخش هر موتور که واحد آن RPM می باشد همواره سعی در متعادل نگه داشتن کواد کوپتر و اجرای دستورات ارسالی شما از طریق رادیو کنترلر را دارد.

یک فلایت کنترلر باید بتواند در همه حالات مورد نیاز،‌ مثل کنترل مستقیم توسط کاربر و یا کنترل به صورت خودکار عملیات انجام دهد. فلایت کنترلر با اتصال به رادیوکنترلر به کاربر متصل شده و دستورات مستقیم کاربر را اجرا می کند. علاوه بر حفظ ارتفاع و کنترل جهت و سرعت حرکت، تشخیص موقعیت دقیق مکانی با استفاده از سیستم GPS و حفظ موقعیت جغرافیایی در نقاط تعیین شده یکی از وظایف مهم فلایت کنترلر است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/4/26 ساعت 16:41

عوامل مؤثر در بازده کلی عملیات سمپاشی مزرعه

shimana عوامل متعددی در بازدهی سمپاشی مزارع کشاورزی دخیل هستند که به آنها اشاره کرده ایم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/4/25 ساعت 18:57

رادیو کنترل Skydroid H12

shimana

رادیو کنترل های جدید پهپاد های سیرنگ:

رادیو کنترلر پهپاد Skydroid H12

رادیو کنترل پهپاد Skydroid H12، دارای سیستم هوشمند اندروید می باشد و با استفاده از نمایشگر 5.5 اینچی قادر به مشاهده FPV ( بصورت زنده ) خواهیدبود. دستگاه دارای برد حداکثر 30 کیلومتر بوده و گزینه مناسبی برای کاربران صنعتی می باشد. باتری این رادیوکنترلرها 1000 میلی آمپر بوده و می تواند 6 الی 20 ساعت دوام داشته باشد. علاوه بر آن، پهپاد Skydroid H12 دارای یه کیف قابل حمل و گیرنده و دوربین گیمبال تک محوری یا دوربین دید در شب LED می باشد.

این رادیو کنترل کار کردن با پهپاد را برای خلبانان عزیز راحت تر کرده و به آنها کمک فراوانی در خصوص تسریع کار خود میکند.

همچنین دیگر نیاز به تلفن همراه نخواهند داشت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/4/23 ساعت 13:37

شته جالیز

shimana شته جالیز یکی از آفات مهم جالیز یا همان خربزه و هندوانه میباشد. در این مقاله به بررسی مشخصات، خسارت و روش های پیشگیری و کنترل آن میپردازیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1401/4/22 ساعت 14:53

آنالیز کیفیت خاک و زمین با پهپادهای کشاورزی سیرنگ

shimana

یکی دیگر از کاربردهای گسترده پهپادهای کشاورزی، آنالیز کیفیت خاک و زمین های کشاورزی است.

با تهیه نقشه های سه بعدی از خاک زمین کشاورزی به وسیله پهپادهای کشاورزی، می­توان مسائل مربوط به کیفیت خاک، مدیریت مواد مغذی و همچنین مناطق مرده خاک را مشاهده کرد. این داده ها در ابتدا، وسط و انتهای چرخه محصول به کار می‌آیند و می‌توانند اطلاعات مفیدی پیرامون کیفیت خاک در اختیار بگذارند.

تهیه نقشه سه بعدی توسط پهپاد، در ابتدای کار به یافتن الگوی مناسب جهت کاشت بذر کمک می‌کند. در ادامه نیز می‌توان از این تصاویر برای نظارت مداوم بر سیستم آبیاری و مدیریت سطح مواد مغذی استفاده کرد.

 

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1401/4/22 ساعت 14:31

سوسک سرشاخه خوار و راه های مبارزه با آن

shimana این حشره یکی از گونه های خسارت زا برای شاخه های درختان میوه و جزء خطرناک ترین حشرات چوبخوار میباشد.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/4/21 ساعت 16:35

پهپاد های سیرنگ، ابزاری برای جلوگیری از سرمازدگی

shimana

جلوگیری از سرما زدگی به وسیله پهپادهای کشاورزی سیرنگ

یکی از مشکلات سالانه کشاورزان و باغداران سرمازدگی شکوفه‌های درختان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار است. سرمای شبانه باعث می‌شود آب درون بافت شکوفه ها و برگ ها منجمد شده و به آن‌ها آسیبی جدی برسد.

یک روش کاربردی برای مقابله با سرمازدگی، ایجاد مه گرم با استفاده از دستگاه مه پاش حرارتی (Fogger) می‌باشد. از این دستگاه ها عموماً برای آفت زدایی باغات استفاده می‌شود، اما در سرمازدایی نیز بسیار کاربردی هستند.

تأثیر مه پاش حرارتی زمانی که بر روی پهپاد به کار رود بسیار بیشتر نیز می‌شود. زیرا که پهپاد می‌تواند در زمان بسیار کمتری کل محیط باغ را پوشش دهد.

بیشترین آسیب گیاهان در موقع سرمازدگی، زمانی است که آفتاب طلوع می‌کند؛ زیرا که گرم شدن ناگهانی شکوفه‌ها پس از یخ زدگی باعث می‌شود بافت آن‌ها به شدت آسیب دیده و از بین بروند. بنابراین زمان طلایی مقابله با سرمازدگی، نزدیک به طلوع آفتاب است؛ زیرا که حرارت دادن با مه، روند گرم شدن شکوفه‌ها را کندتر می‌کند. از آنجا که سرمازدایی در طول شب توسط پهپاد هزینه بر است، می‌توان از پهپاد تنها یک بار و در زمان طلایی سرمازدایی استفاده کرد.

از پهپاد مه پاش علاوه بر سرمازدایی، در مبارزه با آفات باغ‌ها نیز استفاده می‌شود. مزیت این مدل آفت زدایی نسبت به سم مایع این است که بخار می‌تواند کل نواحی درختان را در بر گیرد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/4/20 ساعت 17:59

آفت پروانه فری یا همان کرم خراط

shimana

پروانه فری یا همان کرم خراط یکی از آفات مهم در نهال های گیلاس میباشد.

این آفت نهال گیلاس زمستان را به صورت لاروهای سنین مختلف در درون شاخه درختان به سر می برد. در اواسط بهار لاروهایی که رشدشان کامل شده به شفیره تبدیل می شوند. طول دوره شفیرگی ۲۰ تا ۴۰ روز است و پس از آن حشرات کامل ظاهر می شوند ظهور پروانه ها تدریجی بوده و از خرداد ماه تا شهریور ادامه دارد. حشرات ماده پس از جفتگیری تخمهای خود را به صورت دسته ای در دهانه سوراخ های خروجی خود روی شاخه ها قرار می دهند. هر حشره ماده ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ تخم می گذارد.

تخم ها پس از دو هفته تفریخ شده و لاروها از محل اتصال دمبرگ به ساقه های نازک نفوذ می کنند بعد از مدتی تغذیه از همان سوراخ ورودی خارج شده و به شاخه های قطورتر حمله می کنند. لاروها پس از طی زمستان در بهار سال بعد به شفیره تبدیل شده و حشرات کامل آنها ظاهر می شوند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1401/4/20 ساعت 17:54

نظارت بر آبیاری با سیرنگ

shimana

نظارت بر آبیاری زمین های کشاورزی با استفاده از پهپادهای کشاورزی سیرنگ

آبیاری یکی از مهمترین مسائل کشاورزی است و درست انجام ندادن آن می‌تواند دردسر ساز باشد. به خصوص زمین‌هایی که چندین هکتار مساحت دارند آبیاری صحیح آنها اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. مسائل مربوط به آب و آبیاری نه تنها پرهزینه‌اند، بلکه می‌توانند عملکرد محصول را نیز از بین ببرند.

پهپادهای سیرنگ مجهز به دوربین می‌توانند بخش‌هایی از زمین کشاورزی که آب دریافت نمی‌کنند و یا مناطقی که بیش از حد آب دریافت می‌کنند را تشخیص داده و در شناسایی مشکلات سیستم آبیاری کمک کنند. با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط پهپاد، می‌توان تصمیمات لازم برای چیدن سیستم آبیاری را به بهترین شکل گرفت. همچنین با اطلاع به موقع از خشک شدن یا تجمع آب در بخشی از زمین به کمک تصاویر پهپاد، می‌توان مشکل را قبل از جدی شدن آن رفع کرد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/4/9 ساعت 13:23

آشنایی با بیماری ها و آفات مهم نهال گیلاس

shimana

بیماری و آفات مهم نهال گیلاس:

آفات و بیماری های نهال گیلاس انواع زیادی دارند.و ما در این پست برای شما از مهم ترین آن ها صحبت خواهیم کرد. حشرات چوب خوار از آفات مهم درختان می باشند. تنوع گونه ها.و شدت حمله آن ها ارتباط.زیادی با شرایط اقلیمی دارد.بدین معنی که آفتاب فراوان و شدید.باعث تبخیر سطحی بسیار زیاد دشده و.نهایتا به علت فقدان آب کافی تغییراتی.در کمیت و کیفیت شیره گیاه به وجود می آید.و باعث می شود که حشرات چوبخوار.از فاصله دور قادر به تشخیص.این درختان باشند.

آفات چوبخوار درختان شامل گونه های زیادی هستند که از مهمترین آنها می توان به پروانه فری، سوسک سرشاخه خوار رزاسه، سوسک چوبخوار سارتا و سوسک های طوقه و ریشه اشاره کرد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1401/4/5 ساعت 16:26

کاشت دانه به وسیله پهپادهای کشاورزی سیرنگ

shimana

بذرپاشی با پهپاد

یکی دیگر از کاربردهای پهپادهای کشاورزی سیرنگ کاشت دانه است. علاوه بر پاشش محلول‌های مختلف، از پهپاد می‌توان برای پاشیدن بذرهای جامد نیز استفاده کرد. برای این کار کافیست مخزن معمولی که مختص مایعات است، با مخزن مجهز به دستگاه جامدپاش که دانه ها را به کمک نیروی گریز از مرکز به بیرون هدایت می‌کند جایگزین شود. پهپاد بذرپاش می‌تواند با گرفتن مختصات زمین زراعی از اپراتور، بذرها را در مسیری منظم به صورت یکنواخت و با سرعت زیاد در زمین کشاورزی پخش کند. بدین ترتیب هیچ قطعه‌ای از زمین بدون بذر باقی نمی‌ماند. بذر طیف وسیعی از گیاهان را که نیاز به کاشت عمیق ندارند می‌توان با استفاده از پهپادهای بذرپاش در زمین منتشر کرد و کاشت. علاوه بر این بعضی انواع کودهای جامد نیز به این شکل قابل انتشار هستند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1401/4/4 ساعت 16:36

آفات مختلف درختان هلو و شلیل(2)

shimana قبلا درباره درخت هلو و شلیل و همینطور آفات آنها صحبت کرده بودیم. اکنون به بررسی مهم ترین آفات و بیماری های درختان هلو و شلیل میپردازیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/3/31 ساعت 11:02

پایش محصولات با پهپاد کشاورزی سیرنگ

shimana

برای آگاهی از وضعیت زمین های کشاورزی وسیع، بهترین راه تصویر برداری هوایی توسط پهپاد میباشد.با استفاده از این تصاویر اطلاعات زیادی از جمله وضعیت سلامت گیاهان، نحوه توزیع محصولات، چرخه عمر آن‌ها و نقشه‌های دقیق GPS از زمین زراعی را می‌توان جمع آوری کرد.

از تصاویر ماهواره‌ای یا هواپیما برای داشتن دید وسیع از مزرعه در گذشته استفاده میشد که به علت دقت کم و پر هزینه بودن آنها نسبت به پهپاد کشاورزی، امروزه طرفداران زیادی ندارد. با پهپاد نه تنها می‌توان تصاویر را در زمان دلخواه و بدون تعلل تهیه کرد، بلکه تصاویر مبتنی بر زمان را نیز می‌توان تهیه کرد که روند پیشرفت محصول را در زمان واقعی نشان می‌دهند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/3/31 ساعت 10:51

آفات مختلف درختان هلو و شلیل

shimana یکی از عملیات مهم و بسیار حساس، مدیریت مبارزه با آفات درختان هلو و شلیل میباشد، چرا که با مصرف حداقل سموم و تولید محصول ارگانیک، علاوه بر تولید میوه ی سالم، جذاب و بازار پسند، می تواند از نظر کیفیت و حفظ محیط زیست ارزش زیادی را دارا باشد.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/3/31 ساعت 10:16

سم پاشی و محلول پاشی پهپاد سیرنگ

shimana

کاربرد سم پاشی و محلول پاشی پهپاد های کشاورزی سیرنگ در صنعت کشاورزی

از اولین و رایج ترین پهپاد در کشاورزی نوین، میتوان به سمپاشی و محلول پاشی اشاره کرد.

روش های سنتی معایب فراوانی دارند؛ مانند آسیب رسیدن به بافت خاک و محصولات به وسیله چرخ های تراکتور و اینکه روش دستی بسیار زمان بر است.

با سمپاشی هوایی توسط پهپادهای سیرنگ، میتوان محدودیت­های مربوط به نوع محصول و شرایط زمین کشاورزی را از بین برد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1401/3/26 ساعت 12:10

هدف روز جهانی مقابله با بیابان زایی

shimana روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و خشکسالی برای ارتقا آگاهی عمومی از تلاش‌های بین‌المللی در جهت مقابله با بیابان‌زایی نامگذاری شده است. ۱۷ ژوئن هر سال روز جهانی مقابله با بیابان زایی است، امسال ۱۷ ژوئن ۲۰۲2 با 27خرداد 1401برابر است.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1401/3/25 ساعت 16:31

کاربردهای مختلف پهپاد سیرنگ در صنعت کشاورزی

shimana

کاربرد مختلف پهپاد کشاورزی سیرنگ

آیا به نظر شما پهپاد سیرنگ فقط برای سمپاشی کاربرد دارد؟

برای پاسخ به این سوال تا آخر این پست با ما همراه باشید.

امروزه با ورود تکنولوژی پهپاد به حوزه کشاورزی، پیشرفت چشمگیری در این صنعت ایجاد شده است. تأثیرات پهپادها در روند کنترل و مراقبت از زمین‌های کشاورزی و همچنین افزایش بازده محصولات زراعی کاملاً قابل مشاهده است. از کاربردهای پهپاد سیرنگ در کشاورزی مدرن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • سمپاشی و محلول پاشی
 • پایش محصولات
 • کاشت دانه
 • نظارت بر آبیاری
 • جلوگیری از سرمازدگی
 • آنالیز کیفیت خاک و زمین

در ادامه به طور مفصل درباره هر یک از این موارد صحبت خواهیم کرد.

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1401/3/24 ساعت 17:04

مزایای مخلوط کردن سموم و کود های کشاورزی در مخزن سمپاش پهپاد کشاورزی

shimana

مزایای اختلاط در مخزن سمپاش پهپاد کشاورزی

مزیت اصلی مخلوط کردن ترکیبات در مخزن سمپاش ، بهره وری و راحتی است. همچنین به کاربر اجازه اجرای برنامه های عملیاتی می دهد تا به موقع و بر اساس شرایط آب و هوایی و مراحل رشدی آفات و یا محصول کشاورزی عمل کند. از دیگر مزیت های اختلاط سازگار سموم به موارد ذیل اشاره می شود:

 • بهبود کنترل برخی از آفات ویژه
 • گسترده کردن طیف کنترل آفات هدف
 • اجازه استفاده همزمان از نهاده کشاورزی همراه با کود، محرک های رشد زیستی و تنظیم کننده های رشد گیاهی
 • کاهش دفعات کاربرد و به تبع آن کاهش آسیب های وارده به محصولات کشاورزی و باقیمانده آفت کش ها در خاک
 • کاهش احتمال مقاومت به سموم دفع آفات با کاربرد همزمان ترکیبات دارای روش تاثیر چندگانه


حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1400/12/26 ساعت 20:59

درباره سیرنگ

shimana

پرواز یاران سیرنگ

سیرنگ در افق 2025/1404 شرکتی است پیشرو در صنعت پهپادهای کشاورزی و رهبر بلامانع بازار ایران و بازیگر جدی بازارهای بین المللی، الهام بخش فعالین صنعت و منشا نوآوری های متهورانه در حوزه کشاورزی و هوش مصنوعی.

ما آغازگر عصر نوینی در کشاورزی هستیم، عصری که در آن، کشاورزی به کمک فناوری های نوین، بهره ورتر، آسان تر و عادلانه تر خواهد بود.

ما در سیرنگ تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا بهره برداران پهپادهای کشاورزی و کشاورزان را به دانش و تکنولوژی مجهز کنیم و علی الخصوص ترویج و آموزش اصولی به کارگیری پهپادهای کشاورزی و حمایت از اکوسیستم پهپادهای کشاورزی در توسعه این اکوسیستم بکوشیم.

اصول و ارزش ها:

راستگویی و صداقت: ما صداقت و راستی را سرلوحه کار خود قرار می دهیم و برای منافع شخصی یا سازمانی صداقت را فدا نمی کنیم.

حفظ احترام: حفظ کرامت متقاضیان و همکاران و رقبا در سیرنگ، یکی از اصول مهم است. ما از بیان کلمات یا ابراز رفتارهایی که این کرامت را از بین ببرد، خودداری می کنیم.

حرمت کلام: ما به کلاممان پایبندیم و کلمات برای ما از قراردادهای رسمی و دستورالعمل های رسمی معتبرترند.

مسئولیت پذیری: همه سیرنگی ها، خود را مسئول انجام شدن یا نشدن کارهای خود می دانند و تا انجام کامل مسئولیت های محوله، پیگیر انجام آن هستند. همواره در تلاش هستیم که کوچکترین خواسته های مشتریان بی جواب نماند.

بهبود مستمر: ما در سیرنگ به دنبال بهبود دائمی دانش، مهارت و توانمندی های خود در ابعاد شخصی و سازمانی هستیم.

نوآوری و پیشرو بودن: ما هیچ موقع متوقف نخواهیم شد و همیشه رهبر نوآوری های صنعت باقی می مانیم.

رهبری استعدادها: مدیران سیرنگ همواره تجارب و حمایت هایشان را در جهت استفاده از تمام ظرفیت و استعدادهای کارکنان به کار می گیرند و دلسوزانه به رشد سازمان کمک می کنند.

همکاری: ما هرکاری که قادر به انجام تیمی باشد را فردی انجام نمی دهیم.

اصالت و قانونمندی: همه فعالیت های سیرنگ در بسترهای قانونی و از مبادی اصیل انجام می شوند و ما مخالف سرسخت قاچاق کالا و قطعات تقلبی و رویه های غیرقانونی هستیم.

رفتار حرفه ای: همه سیرنگی ها در تعلاملات خود در سازمان و خارج از سازمان، اصول و قواعد رفتار حرفه ای را رعایت می کنند. این رفتارهای حرفه ای در ترویج، آموزش و سازمان رعایت می شود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1400/12/17 ساعت 16:47

انواع انگور: انگور یاقوتی

shimana در مقاله های قبلی با انگور، درخت انگور و انواع آن آشنا شده ایم. در این مقاله به بررسی انگور یاقوتی میپردازیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1400/12/14 ساعت 16:54

موقعیت یاب در کشاورزی

shimana

کاربرد موقعیت یاب در کشاورزی

GPS یا موقعیت یاب ابزاری است که به کمک آن با پهپاد های کشاورزی میتوانید به راحتی سمپاشی زمین های زراعی خود را انجام دهید. نقش سیستم موقعیت یاب در کشاورزی دقیق ، قرار گرفتن در مکان مناسب ، انجام کار درست ، در زمان مناسب است. با این وجود انجام یک کار صحیح ممکن است نیاز به مدیران خوبی داشته باشد که آماده انجام روشهای خوب مدیریت مزرعه باشند. سرانجام ، سیستم موقعیت یابی جهانی یکی از منابع اصلی داده های اولیه مفید برای کشاورزان و محققان کشاورزی بوده است.

گیرنده های سیستم موقعیت یاب به کشاورزان عزیز این اجازه را میدهد تا بعد ها به مکان های خاص برگردند و در صورت لزوم هرگونه اصلاح را انجام دهند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1400/12/12 ساعت 13:53

ابزار مناسب برای سمپاشی

shimana

ابزار مناسب برای سمپاشی و محلول پاشی

ابزار مناسب سم پاشی قیمت بالاتر و به همان اندازه کیفیت بالایی نیز دارند که این مزیت باعث می‌شود مقدار سم و آب کمتری در سم پاشی استفاده شود همچنین تاثیر سموم چندین برابر خواهد شد، مثلا سمپاشی که اندازه قطرات کوچکتر (۱ الی ۱۰۰۰ میکرون ) داشته باشد بسیار تاثیر گذار تر از یک نازل یا سمپاشی است که قطرات بزرگتری اسپری می‌کند، در نتیجه مقدار آب و سم کمتری مصرف می‌شود و پیرو آن هزینه ها بسیار پایین می‌آید. پس ابزاری که بتواند قطرات کوچکتری اسپری کند برای سمپاشی بسیار مناسب تر است.

پهپاد کشاورزی سیرنگ نیزبه علت دارا بودن نازل میکرونر بسیار برای سمپاشی ابزار مناسبی است و این امکان را برای شما فراهم میسازد تا تمامی سطح محصول خود را سمپاشی نمایید.

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1400/12/11 ساعت 17:34

عوامل موثر آب و هوایی در هنگام عملیات سمپاشی

shimana سرعت جهت باد و درجه حرارت از این عوامل مهم هستند که به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1400/12/8 ساعت 16:51

انواع انگور: انگور شاهانی (شانی)

shimana در گذشته با انواع انگور آشنا شده و به توضیح اطلاعات کامل آن پرداخته بودیم. حال در این مقاله به بررسی انگور شاهانی (شانی) یا همان انگور سیاه میپردازیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1400/12/7 ساعت 16:37

بازار پهپادهای کشاورزی

shimana

بازار ۱۲۷ میلیاردی پهپاد های کشاورزی

توجه به اینکه صنعت پرنده‌های هدایت‌پذیر کاربردهای فراوانی در حوزه‌های غیرنظامی دارد؛ حاشیه سود بالایی برای آن رقم خورده است.

بر اساس آخرین آمار، این صنعت در دنیا در زمینه کاربردهای غیرنظامی بازاری معادل ۱۲۷ میلیارد دلار در جهان دارد که سهم ایران از این بازار پرسود، حدود ۳ الی ۵ میلیارد دلار است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1400/12/2 ساعت 16:37

مزایای استفاده از قارچ کش

shimana

مزایا استفاده از قارچ کش

 • افزایش باروری گیاه
 • افزایش میزان تولیدات محصول
 • جلوگیری از گندیدن میوه
 • جلوگیری از طعم نداشتن میوه
 • افزایش زمان انبارداری محصول
 • افزایش کیفیت محصول


حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1400/12/1 ساعت 16:41

آغاز زمان سمپاشی از اواخر زمستان

shimana

در این زمان به خاطر عدم وجود برگ ها سموم کمتری برای پوشش درختان لازم است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. همچنین پاشش سموم به آسانی صورت می گیرد و آفات کش ها به تمام شاخه ها، ساقه ها و تنه ی درختان تاثیر خواهد گذاشت.

از علل دیگر انتخاب اواخر زمستان به عنوان بهترین زمان سمپاشی، می توان به نبود محصول اشاره نمود که مسمومیت در محصول ایجاد نمی گردد. استفاده از سم در زمان باز شدن شکوفه ها، منجر به آسیب زدن به زنبورها، گرده افشانی و شکوفه ها می شود. عدم گرده افشانی مناسب، منجر به کاهش بازدهی در میوه می شود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1400/11/16 ساعت 17:03

مبارزه با آفات با استفاده از پهپاد کشاورزی

shimana

مبارزه با آفات با نظارت مداوم

به طور معمول کل سطح زیرکشت توسط پهپاد سمپاشی می‌شود. اما در بعضی موارد، در صورت تشخیص به موقع بیماری گیاهان در قسمت خاصی از زمین، می‌توان با تنها سمپاشی کردن همان ناحیه از گسترش بیماری جلوگیری کرد. این امر نیازمند نظارت مداوم بر زمین است، اما باعث صرفه جویی کلان در هزینه‌ها می‌شود. کشاورزان دارای زمین‌های وسیع می‌توانند با داشتن یک پهپاد دوربین دار جهت پایش محصولات و تشخیص بیماری، و یک پهپاد دیگر جهت سم‌پاشی، به این شکل با گسترش آفات مبارزه کنند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1400/11/14 ساعت 12:35

انواع انگور: انگور ریش بابا

shimana در این مقاله درباره انگور بسیار دلچسب ریش بابا صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1400/11/13 ساعت 16:03

انواع انگور: انگور عسگری

shimana همانطور که گفتیم انگور دارای گونه های مختلفی است که در این مقاله به بررسی انگور عسگری میپردازیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1400/11/11 ساعت 16:59

انواع انگور: انگور بیدانه قرمز

shimana انگور انواع مختلفی دارد که هر کدام طعم و شکل و ظاهر متفاوتی را دارا میباشد. در این مقاله به بررسی کلی انگور قرمز بیدانه میپردازیم.بیشتر بخوانید...

حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1400/11/10 ساعت 16:00

انواع انگور

shimana

انگور دارای انواع مختلفی میباشد که هرکدام شکل و طعم متفاوتی دارد.

انواع انگور ها عبارتند از: انگور بیدانه، انگور عسگری، انگور ریش بابا، انگور شانی، انگور سیاه، انگور رویال پاییزی، انگور قرمز تیره، انگور سیاه موناکو، انگور برونکس، انگور کاردینال، انگور کونکورد، انگور موسکات، انگور ریسلینگ، انگور شاهانی، انگور خلیلی، انگور چفته، انگور ریبیر، انگور شعله سرخ و انگور یاقوتی.

در ادامه مطالب و پست ها به معرفی جدا گانه هرکدام از انواع انگور خواهیم پرداخت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1400/11/9 ساعت 16:19

مشخصات گیاهی درخت انگور

shimana

مشخصات گیاهی کامل درخت انگور:

 

انگور از درختان مثمر به شمار می رود که به صورت بوته‌ای و رونده هم بر روی زمین به صورت کشیده و رونده و هم به شیوه نوین از طریق محافظ و داربست رشد می‌کند و بالا می رود. استفاده از محافظ و داربست سبب برداشت راحت میوه و همچنین رشد بهتر گیاه می‌شود. از گیاهان دائمی به شمار می رود که عمر اقتصادی آن به بیش از 100 سال می‌رسد.

میوه این گیاه بسته به گونه‌های مختلفی که دارد به صورت گرد، کروی و کشیده است که به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شود که هر خوشه‌ای این گیاه بیش از 50 تا 100 دانه انگور دارد. بسیار گوشتی و آبدار است که خواص بیشماری دارد و استفاده‌های مختلفی از آن می‌شود. از تراز تجاری بالایی برخوردار است و برگهای این گیاه نیز بزرگ، دندانه‌دار با شیارهای عمیق هستند، دارای شاخ و برگ زیادی است.

 

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1400/11/9 ساعت 16:18

درخت انگور

shimana

همه چیز درباره درخت انگور

 

انگور از درختان مثمر و دائمی به شمار می رود، میوه این گیاه به صورت خوشه‌ای ظاهر می‌شود، دارای گونه‌های مختلفی است که استفاده‌های مختلفی از آن به ویژه برای تازه خوری، کشمش، شیره انگور، آبغوره، غوره شور و … می‌شود. در بیشتر مناطق رشد می‌کند. برای رشد نیاز به خاک، دمای مناسب، نور خورشید، آبیاری و کود دارد. خواص بسیاری دارد. طعم شیرین و دلچسبی دارد.

 پیش از این در مورد سمپاشی و آفت های انگور آشنا شده بودیم. در ادامه پست ها به بررسی بیشتر میوه انگور، درخت انگور، انواع انگور و ... خواهیم پرداخت.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1400/11/9 ساعت 16:12

سمپاشی ملخ

shimana

سمپاشی ملخ در کوتاهترین زمان ممکن

 

پروازدسته جمعی ملخ ها وتخم گذاری آنها درعمق خاک مبارزه با این حشره را سخت تر می کند .

طغیان ملخ با شروع بارندگی های شدید بعد از یک دوره خشکسالی رخ می دهد.

افزایش رطوبت و رشد علفها وسبزه زارها سبب افزایش هورمون سرتونین در مغز ملخ ها شده که باعث زاد و ولد بیشتر این حشره آفت می گردد.

افزایش جمعیت ملخ ها مهاجرت دسته جمعی آنها را باعث می شود که در طول مسیر خود خسارت های سنگینی به مزارع و باغات وارد می کنند.

پیدایش ملخ ها روی کره زمین به ۳۰۰ میلیون سال قبل برمی گردد.

فعالیت ملخ ها معمولا دربهار شروع و ابتدای پاییز خاتمه می یابد.

از بهار ۹۸ شاهد حمله ملخ ها به مناطق جنوبی ایران هستیم وپیش بینی می شود تا ۵ سال آینده درکشور هستند.

و خسارت هایی را به بار خواهند آورد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1400/11/6 ساعت 16:33

آفت و بیماری توت فرنگی

shimana

سفیدک پودری توت فرنگی

سفیدک های پودری روی برگ ها، گل ها و میوه ها نمایان شده و بسیار رشد می کنند. این سفیدک ها پشت برگ های جوان به صورت تورهای سفید رنگ کرکی دیده می شوند. رطوبت حاصل از شبنم، باران و یا محلول پاشی اگر بیش از اندازه کافی باشد سبب می شود که بیماری سفیدک پودری بیشنر شود و شیوع این بیمار با رطوبت نسبتاً بالا و دمای متوسط رابطه مستقیمی دارد. به طور کلی در کشت توت فرنگی در گلخانه احتمال سفیدک های پودری شدیدتر است و دلایل آن نیز شدت نود پایین بوده و همینطور میزان رطوبت بالاتر است. اولین و اصلی ترین راه مقابله با بیماری توت فرنگی مربوط به سفیدک های پودری پرورش ارقامی است که به صورت ژنتیکی در برابر بیماری سفیدک پوردی مقاومت دارند. می بایست از زمان تولید نشا، بیماری سفیدک پوردی مورد کنترل قرار بگیرد. این برنامه ها به واسطه سمپاشی و ضدعفونی کردن سبب افزایش مقاومت می شود و بیماری توت فرنگی را کاهش می دهد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1400/11/4 ساعت 16:59

آفت پسیل پسته

shimana

نگاهی دقیق تر به پسیل پسته و آثار آن

پسیل معمولی پسته مهمترین آفت باغات پسته در ایران محسوب می شود. امروزه این آفت به یک معضل جدی برای باغداران تبدیل شده و سالیانه هزینه هنگفت اقتصادی را به باغداران تحمیل می کند. علاوه بر تبعات اقتصادی این آفت، بدون تردید سم پاشی های بی رویه با سموم خطرناک، فجایع زیست محیطی و بهداشتی متعددی در پی خواهد داشت. همچنین احتمال مقدار بالای باقیمانده سموم در مغز پسته از دید مشتریان سخت گیر خارجی، زنگ خطر را برای صادرات این محصول استراتژیک به صدا در خواهد آورد. در سالیان گذشته در برخی مناطق تا 10 بار در سال بر علیه پسیل پسته سم پاشی صورت گرفته است که حزن آور و فاجعه بار است. با این وجود به نظر می رسد در شرایط فعلی تنها راه موثر و عملی کاهش خسارت پسیل در باغات پسته استفاده از روش مبارزه شیمیایی با این آفت است و لذا هر ساله مقادیر زیادی از سموم و از جمله سموم ارگانوفسفات بمنظور مبارزه با پسیل پسته در باغات پسته ایران به مصرف می رسند و متاسفانه بعلت تعدد نسل، تغییرات اکولوژیکی و مقاومت آفت نسبت به سموم شیمیایی، شاهد افزایش جمعیت و طغیانهای ادواری این آفت هستیم و از طرفی با افزایش مقاومت پسیل به بسیاری از سموم در کشورهای مختلف، هم اکنون کنترل پسیل در باغات پسته ایران و بسیاری از کشورهای پسته خیز به یک معضل جدی تبدیل شده است.

حفظ دشمنان طبیعی آفت بویژه در اوایل فصل رشد اهمیت زیادی در جهت کنترل آفت و کاهش خسارت پسیل پسته دارد. برای پسیل پسته دشمنان طبیعی مختلفی در باغات پسته ایران گزارش شده است. یکی از دشمنان طبیعی پسیل پسته که می تواند نقش مهمی در کنترل جمعیت آفت ایفا کند بالتوری سبز با نام علمی Chrysopherla carnea Steph است.

 یکی دیگر از دشمنان طبیعی پسیل پسته زنبور Psyllaephagus pistaciaee است که متاسفانه سم پاشی های بی رویه با سموم غیر انتخابی منجر به کاهش جمعیت آن شده است. علاوه بر این حشرات، دشمنان طبیعی دیگری هم بر علیه پسیل در باغات پسته ایران گزارش شده اند از جمله کفشدوزکهای پسیل خوار، کنه های شکارگر، عنکبوتها و همچنین سن ها.

 نکته جالب در مورد دشمنان طبیعی پسیل پسته این است که ممکن است در آن واحد در باغ چند دشمن طبیعی بصورت همزمان وجود داشته باشند. حفظ جمعیت دشمنان طبیعی پسیل پسته در بهار با استفاده از سموم کم خطرمی تواند تا حد زیادی از طغیان آفت پسیل در تابستان جلوگیری کند.

استفاده از مواد افزودنی در مورد پسیل پسته می تواند میزان مقاومت حشره را نسبت به سموم کاهش دهد. استفاده از صابونهای معمولی، مواد شوینده بهداشتی و خانگی برای کاربرد در سم پاشی به هیچ وجه قابل توصیه نیست و باید از ماده افزودنی استاندارد استفاده کرد.

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1400/10/29 ساعت 15:59

کنترل علف های هرز ذرت با پهپاد

shimana

علف‌های هرز ذرت

علف‌های هرز به دو  دسته باریک برگ‌ها و پهن‌ برگ‌ها تقسیم می‌شوند. برای مبارزه با علف‌های هرز روش‌های کنترل زراعی، مکانیکی، شیمیایی و مبارزه تلفیقی مکانیکی-شیمیایی توصیه شده است. در انتخاب روش مبارزه، تراکم و ارتفاع علف هرز و مرحله رشد ذرت مهم و تاثیرگذار هستند. بیشترین خسارت علف هرز به مزرعه ذرت در مرحله ۲ تا ۶ برگی اتفاق می‌افتد. در این مرحله، رشد ذرت کند است و علف هرز می‌تواند بر گیاه ذرت غالب شود.

ماخار، تناوب زراعی و استفاده از کشت همزمان گیاهان دو منظوره از روش‌های کنترل زراعی علف‌های هرز هستند.

شخم پس از ماخار (قبل از کاشت) و استفاده از کولتیواتورهای دوار در مرحله ۸-۶ برگی ذرت از روش‌های توصیه شده مکانیکی در کنترل علف هرز هستند.

استفاده از سموم مختلف علف‌کش، روش‌ کنترل شیمیایی علف هرز محسوب می‌شود که با دوزهای مصرف مشخص، کارآیی‌های متفاوت و اثرات متنوعی را بر روی علف‌های هرز ایجاد می‌کنند. نکته مهم در استفاده از علف‌کش‌های شیمیایی، زمان مناسب استفاده از علف‌کش است. گیاه ذرت و گیاهان علف هرز باید در مرحله رشدی مناسبی باشند تا علف‌کش بتواند بهترین تاثیر را داشته باشد. بهترین زمان برای مبارزه با علف هرز، قبل از رسیدن علف هرز به ارتفاع ۱۳-۱۱ سانتی‌متری است. زمانی که ارتفاع بوته‌های ذرت ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر است علف‌کش‌های اختصاصی ذرت مثل آترازین یا سیمازین توصیه شده‌اند.

امروزه روش مبارزه تلفیقی مکانیکی-شیمیایی بیشتر مورد استفاده و توصیه شده است. در این روش علف‌های هرز بین ردیف‌ها توسط کولتیواتور و علف‌های هرز روی ردیف یا پشته را با روش‌های شیمیایی کنترل می‌کنند. استفاده از علف‌کش باید با رعایت اصول ایمنی من جمله رعایت فاصله زمانی کشت محصول بعدی انجام شود. همچنین اگر در فصل گرم نیاز به استفاده از علف‌کش باشد باید سمپاشی در ساعات خنک‌تر و عصر انجام شود.

کنترل علف‌های هرز ذرت با پهپاد

کنترل علف‌های هرز ذرت با پهپاد باعث می‌شود، خسارت ناشی از علف‌های هرز در مزارع ذرت کاهش یابد. علت این امر آن است که، گیاه ذرت در ابتدای رشد خود کند است و علف‌های هرز در این مدت می‌توانند با گیاه رقابت و در نهایت غالب شوند. بنابران نیاز است که یه سرعت با علف‌های هرز مبارزه شود. و یکی از مزیت‌های مهم سمپاشی مزراع با پهپاد، سرعت چشمگیر آن است. به طوری که به کمک پهپاد می‌توان در هر روز بین ۲۵ الی ۵۰ هکتار را سمپاشی کرد (بسته به میزان یک دست و شکیل بودن مزرعه و نوع پهپاد).

همچنین یکی از مشکلاتی که کشاورزان در مناطق گرمسیر با آن مواجه هستند، تبخیر سم پس از انجام عملیات سمپاشی است. که به علت پرواز هوشمند پهپادها این امکان فراهم می‌شود که به سادگی بتوان به عملیات سمپاشی مزارع در شب ادامه داد.

در سال‌های اخیر استفاده از پهپادها در کشاورزی بسیار افزایش پیدا کرده است که یکی از پر طرفدارترین آن‌ها سمپاشی مزارع با پهپاد می‌باشد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1400/9/16 ساعت 15:28

قارچ انگور 2

shimana

سفیدک سطحی انگور

بیماری سفیدک پودری در صورت فراهم شدن شرایط محیطی مناسب، بیش از هر بیماری دیگری به انگور خسارت وارد می کند. قارچ عامل این بیماری می تواند تمام قسمت های سبز مو را مورد حمله قرار دهد آن را ضعیف نموده و از رشد مو جلوگیری کند و موجب کاهش شدید وزن محصول تاکستان شود تا جایی که ممکن است یک خوشه برای خوردن باقی نماند.مبداء این بیماری آمریکا بوده که از آنجا بوسیله قلمه به اروپا و آسیا سرایت کرده است. البته گونه های دیگر این بیماری بر روی درختان بید و تبریزی و نارون نیز دیده شده است.

علائم بیماری روی میوه بصورت ترک برداشتن و خشک شدن حبه ها ظاهر می شودبیماری سفیدک سطحی انگور ابتدا به صورت لکه های سفید رنگ در سطح فوقانی برگ ظاهر می شود و سپس پوشش آردی شکلی روی آن را می پوشاند.در اثر بیماری سفیدک سطحی انگور روی شاخه ها ، لکه های گرد یا بیضوی بوجود می آید که قسمتهای سبز شاخه با پوشش قارچ پوشیده می شود.

کنترل بیماری سفیدک سطحی انگور:

 • هنگام احداث تاکستان جدید به خصوص در مناطقی که بیماری سفیدک پودری خسارت بار است تا حد امکان محلی انتخاب شود که هوا به خوبی جریان داشته و بوته ها در معرض تابش خورشید قرار گیرند.
 • در مناطقی که به لحاظ اقلیمی امکان پذیر است هنگام احداث باغ از سیستم هرس پاچراغی یا روسیمی (کوردون) استفاده شود. در این صورت هوا در لابه لای اندام های هوایی به خوبی جریان می یابد و دریافت نور خورشید بیشتر می شود. به این ترتیب شرایط برای توسعه بیماری سفیدک سطحی انگور نامساعد می گردد.
 • از آن جا که قارچ عامل بیماری سفیدک پودری در سطح شاخه های سال قبل زمستان گذرانی می کنند لذا لازم است پس از هرس بهاره و حذف این شاخه ها ، کلیه شاخه ها و برگ هرس شده جمع آوری و سوزانده شوند.
 • تعادل در کوددهی ، آبیاری و اجتناب از دادن کودهای ازته بیش از نیاز مانع خسارت بالای این بیماری می شود.
 • از بین بردن علف های هرز برای تهویه مناسب تاکستان توصیه می شود.
 • در صورت امکان، استفاده از ارقام مقاوم در هنگام احداث تاکستان جدید مانع از مصرف قارچکش در مراحل بعد برای کنترل بیماری می شود . ارقام محلی قره شانی، آغ شانی و قره شیره در آذربایجان غربی و ارقام خلیلی، الدرق در تبریز و ارقام کشمشی و کوپک بوغان در مشکین شهر به بیماری سفیدک سطحی انگور مقاوم تشخیص داده شده اند.


حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1400/7/21 ساعت 16:36

قارچ انگور

shimana

سفیدک داخلی انگور 

بیماری گیاهی سفیدک داخلی به نام های سفیدک کرکی یا دروغین نیز شناخته می شود.

علائم بیماری گیاهی سفیدک داخلی ابتدا روی سطح فوقانی برگ بصورت لکه هایی به رنگ زرد کم رنگ با ظاهری روغنی و بدون حاشیه دیده میشود. در سطح زیرین همین قسمت های آلوده ، اسپورهای قارچ به صورت کرک های خاکستری یا سفید ، ظریف و متراکم تشکیم میگردد. لکه ها به تدریج به هم پیوسته و سطح وسیعی از برگ خشک شده و در نهایت به رنگ قهوه ای در می آید. آلودگی برگ ها مهم ترین منبع برای آلودگی میوه ها میباشد. برگ های شدیدا آلوده نیز خزان میکنند.

راه های پیشگیری و کنترل بیماری سفیدک داخلی انگور: 

- زه کشی تاکستان ها به منظور پیشگیری از جمع شدن آب راکد و کاهش رطوبت

- جمع آوری ، زیر خاک کردن یا سوزاندن برگ ها در انتهای فصل

- هرس سر شاخه های آلوده و انهدام آنها

- هرس اندام های سبز نزدیک به زمین

- سم پاشی با بردوفیکس به شرح زیر:

سم پاشی با بردوفیکس 10 در هزار پس از برداشت محصول

سم پاشی با بردوفیکس 10 در هزار قبل از تورم جوانه ها 

در صورت مساعد بودن شرایط محیطی مناسب برای رشد قارچ ، تکرار سم پاشی با بردوفیکس 5 در هزار بعد از گلدهی هر 10 روز یکبار تا برطرف شدن عوامل مساعد ضروری است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1400/7/20 ساعت 16:24

پهپاد سیرنگ ، مانع جنگ

shimana

پهپادها ، مانع جنگ

ازابتدای ایجاد تمدن ها در کنار رودخانه های بزرگ جنگ بر سر آب و منابع آن وجود داشته است. در ابتدا ، جوامع و تمدن ها در کنار رودخانه های بزرگ شکل گرفتند. این جوامع کشاورزی را به عنوان شغل روزانه خود انتخاب کردند و از طریق ایجاد نوعی نظام ، توانستند اولین شهرهای دنیا را ایجاد کنند.

با این حال دانشمندان پیش بینی کرده اند که جنگ جهانی سوم بر سر آب خواهد بود و آب کره زمین رفته رفته رو به اتمام است و در آینده ای نه چندان دور با کمبود جدی آب روبرو میشویم.

پهپاد های کشاورزی سیرنگ با 97 درصد کاهش مصرف آب و صرفه جویی که در مصرف آب میکند ، باعث میشود تا ذخایر آب کشورمان به سرعت خالی نشده و در دراز مدت شاهد کمبود آب نباشیم.

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1400/7/12 ساعت 16:41

پیشگیری از خطرات احتمالی با استفاده از پهپادسیرنگ

shimana

در شالیزار های کشور ، کشاورزان و شالی کاران عزیز به علت تماس مستقیم با شالیزار ، مورد گزند حیوانات آبزی از جمله مار ، زالو و ... میگیرند. شالی کاران نیاز دارند برای سمپاشی به داخل شالیزار بروند که همین امر موجب به خطر افتادن آنها می شود. کشاورزان عزیز برای جلوگیری از اینگونه خطرات احتمالی و همینطور گزش موجودات آبزی بهتر است از پهپادهای کشاورزی سیرنگ استفاده کنند که در ارتفاع و بدون تماس مستقیم با شالیزار و خود کشاورز ، سمپاشی را بدون فوت وقت انجام می دهد.

برای اطلاعات بیشتر با شماره های 02144166975 و 09925482922 تماس حاصل فرمایید.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1400/7/11 ساعت 16:14

آفت سیب

shimana

کرم سیب

این آفت از این جهت که به میوه‌ها حمله‌ور می‌شود پرخسارت‌ترین آفت سیب محسوب می‌گردد

شب‌پره‌های ماده، تخم‌های خود را به‌صورت تکی بر روی برگ، میوه، و شاخه‌های درخت گذاشته و لاروهای تازه خارج شده از تخم‌ها، به میوه‌های درحال‌رشد گیاه حمله‌ور می‌شوند.

این لاروها می‌تواند با بروز گندیدگی و آلودگی‌های قارچی نیز همراه باشد و در نتیجه آن میوه‌ها از بین بروند.

کشاورزان با استفاده پهپاد های کشاورزی سیرنگ به راحتی میتوانند تمامی آفات را از بین ببرند و نگران کاهش محصول و افزایش آفت زدگی محصول خود نباشند.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1400/7/7 ساعت 17:20

آفات مزارع جو

shimana

آفت سن

از مهم ترین آفات مزارع جو می توان از آفت سن نام برد که خسارات زیادی به کشاورز وارد می کند. این آفت در دامنه کوه ها و زیر بوته گیاهان زمستان را می گذراند و سپس در فصل بهار و با افزایش دما به سمت دشت سرازیر می شود.

رنگ حشره سن از طرف روشن تا تیره قهوه ای و زرد خاکی است. این آفت با تغذیه از شیره جو موجب خشک شدن ساقه و خوشه جو می شود.

همانطور که می دانید پهپاد های سیرنگ به علت میکرونر بودن نازل ها ، قادر است تمامی مزرعه و زمین کشاورزی را به طور دقیق سمپاشی کند و راه مقابله با اینگونه آفات و حشرات که برای مزرعه ها بسیار مضر هستند نیز همین است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1400/7/4 ساعت 16:19

کرم قوزه پنبه

shimana

کرم قوزه که به آن غنچ قوزه پنبه نیز می گویند، آفتی است خطرناک که خسارت شدید آن در مزارع پنبه استان های شمال کشور می باشد. این آفت برای اولین بار در سال 1317 مشاهده شده است. این حشره علاوه بر پنبه به گیاهان دیگری مانند توتون، گوجه فرنگی، یونجه، خشخاش، کنف، شبدر، ذرت، نخود، کنجد، گل ابریشم، پسته، بادمجان،سویا، لوبیا، ذرت خوشه ای، کدو و شاهدانه نیز حمله می کند و باعث بروز خسارت های زیاد در مزارع می شود.

لاروهای کرم غوزه با تغذیه از برگ های جوان، قوزه ها، بلال، میوه و غلاف بذور گیاهان میزبان باعث خسارت های زیاد می شوند. در سال های اخیر این آفت به میوه های گوجه فرنگی نیز خسارت های قابل توجه ای وارد کرده است.

با استفاده از پهپاد های کشاورزی سیرنگ ، می توانیم مزرعه و باغ خود را از آسیب های جدی از جمله آفات کشاورزی و حشرات در امان نگه داریم.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1400/7/1 ساعت 13:30

گرده افشانی با پهپاد

shimana

گرده افشانی با استفاده از پهپاد

در پهپاد های کشاورزی علاوه بر سمپاشی ، میتوان به خدمات دیگری از جمله جامد پاشی اشاره کرد.

جامد پاش ، یک نوع سانتریفیوژ است که  در زیر پهپاد کشاورزی قرار میگیرد و بسته به گنجایش مخزن پرنده از کود یا گرده یا محلول در آن قرار می دهیم و در مزارع و یا باغات از آن استفاده می کنیم.

نمونه ملموس تر جامد پاشی در نخیلات برای گرده افشانی ، درختان نخل است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در چهارشنبه 1400/6/31 ساعت 16:59

آفات انگور

shimana

آفات انگور و روش کنترل آن

انگور در کلیه مناطق پرورش مانند ریشه ، تنه ، شاخه و برگ در معرض حمله احتمالی حشرات قرار دارد. اگرچه ممکن است گونه های مختلفی از حشرات در مناطق مختلف انگور خسارت ایجاد کنند ، اما در شکل و نوع خسارت بین آنها شباهت قابل توجهی وجود دارد.

آفات انگور شامل شته مو ، زنجرک ها ، ساقه خوارها ، کرم های قطع کننده و انواع شته هستند.

همچنین بسیاری از گونه های کنه که جزء حشرات نیستند نیز آلودگی هایی روی انگور ایجاد می کنند.

در برخی موارد ، آفت باعث آسیب به تاک یا میوه نمی شود ، بلکه آن را آلوده و ضعیف می کند. بعنوان مثال سوسک هایی وجود دارند که در زمان نزدیک به برداشت در خوشه فعالیت می کنند و در صورت تماس و مواجه شدن با انگور باعث ایجاد تغییر رنگ در فراورده های انگور می شوند.

همچنین مشکلات مشابهی در مورد مصرف انگور به صورت تازه خوری وجود دارد. هنگامی که حشرات بر روی خوشه ها قرار می گیرند ، امکان جابجایی آن ها به بازار وجود دارد و این امر موجب کاهش بازار پسندی انگور می شود.

 



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1400/6/30 ساعت 17:05

نکات تخصصی راجع به سمپاشی

shimana

نکاتی در رابطه با سمپاشی در مزارع غلات

شاید بهتر است بدانید در مزارع غلات هنگام سمپاشی از اختلاط هر نوع سموم و علف کشی امتناع کنیم.

بعضی از سموم و علف کش ها منجر به تاثیر سوء روی گیاهان زراعی میگذارد. توصیه می شود که حتما از مشاوره گیاه پزشک و مسئول فنی استفاده شود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1400/6/29 ساعت 16:54

پهپاد محافظ سلامت

shimana

پهپادهای کشاورزی حافظ سلامت تمامی افراد مخصوصا کشاورزان است. برای مثال در مزارع شالی کشاورزان عزیزمجبور می شوند که در داخل شالی بروند و همین امر باعث جذب رطوبت و سم های استفاده شده در آب میشود که احتمال مبتلا شدن به سرطان پروستات را افزایش می دهد. به همین علت یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پهپاد های کشاورزی برای انجام امور کشاورزی خود ، حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان است.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در شنبه 1400/6/27 ساعت 17:11

زمان سم پاشی درختان انگور

shimana

بهترین زمان سمپاشی درختان انگور

برای هر مورد کوچک نباید همیشه نگران باشیم و نباید در صورت مشاهده یک حشره تصمیم به سمپاشی باغ بگیریم. طبیعت همیشه موجودات زنده ای دارد که برای باغات ما مفید هستند و دشمنان آفت ها هستند.

مبارزه به صورت ارگانیک خیلی تاثیر دارد. مثلا در باغات انگور می توانیم با هرس ، برگ چینی ،حذف شاخه های آفت زده ، حذف علف های هرز  رعایت آبیاری و ... کمک بزرگی به سالم ماندن باغ بنماییم.

و یا در مبارزه با کرم ریشه خوار (کرم سفید ریشه یا تنبل)هیچ لزومی ندارد کل باغ را یکنواخت سم پاشی کنیم.چون در زیر خاک کرم های بسیار مفید و  ارزشمندی وجود دارد که ما با دست خودمان آنها را نابود می کنیم.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در پنجشنبه 1400/6/25 ساعت 13:03

بروز بودن صنعت کشاورزی

shimana

با توجه به بروز شدن صنعت کشاورزی وجود پهپاد هرروزه در آن ضروری تر است به چندین دلیل :

اول افزایش محصول و له نشدن محصول شاید باورش سخت باشد ولی زیر برگ ها هم با پهپاد سم زدایی میشوند و به دلیل خاصیت میکرونر بودن نازل ها ، کشاورزان عزیز خستگی کمتری را متقبل میشوند و بیشتر سود میکنند



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در سه شنبه 1400/6/23 ساعت 16:09

اشتغال زایی توسط پهپاد

shimana

پرنده‌های هدایت‌پذیر از دور (پهپاد) کاربردهای بسیار وسیع و گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند 

توسعه استفاده از این پرنده‌های آهنی در بخش کشاورزی هوشمند در کشور پتانسیل ایجاد ۱۵ هزار شغل مستقیم با درآمد ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارد. عددی بزرگ و قابل توجه که می تواند بازار بزرگی برای فعالان و علاقه‌مندان به این حوزه ایجاد کند.

قطعا با پیشرفت فناوری و ایجاد بسترهای لازم، در آینده نه چندان دور کاربردهای پهپادها بیش از پیش افزایش خواهد یافت. به همین دلیل فناوران ایرانی نیز به این عرصه ورود کرده‌اند و با تلاش‌های صورت گرفته تلاش می‌کنند تا با طراحی و تولید پهپادهای ایران‌ساخت، بازار داخلی آن را توسعه دهند و به رونق اقتصادی کمک کنند.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این زمینه با حمایت از توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به این حوزه ورود کرده است تا مسیر برای تجاری‌سازی ایده‌ها و تولیدات آنها تسهیل شود.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در دوشنبه 1400/6/22 ساعت 17:36

دلایل استفاده از پهپاد در کشورمان ایران

shimana

با توجه به تنوع زيستي و هم چنين چهار فصل بودن كشورمان، خوشبختانه امكان كشت انواع محصولات كشاورزي در ايران وجود دارد، استفاده از تكنولوژي هاي نوين همچون پهپادها مي تواند باعث بهبود كشت و بهره وري بيشتر محصولات كشاورزي در ايران شود . تأسيس كارخانه هاي توليد پهپاد در ايران، فرهنگ سازي و حمايت دولت از كشاورزان جهت خريد پهپادها، علاوه بر آن كه باعث ايجاد اشتغال براي جوانان كشورمان مي شود مي تواند مانع خروج ارز از كشور گردد و حتي ايران گوشه چشمي براي صادرات اين پهپادها به خارج داشته باشد.



حامد محمدولی حامد محمدولی منتشر شده در یکشنبه 1400/6/21 ساعت 16:58

فرایند سمپاشی

shimana

یکی از پارامترهای مهم در فرایند سمپاشی سرعت انجام آن میباشد. معمولا آفت ها یک دوره سمپاشی داشته و در صورتی که در بازه زمانی مناسب سمپاشی انجام نشود  خسارات زیادی به محصولات وارد میکنند.

یکی از مزایای اصلی سمپاشی با پهپاد سرعت چشمگیر آن می باشد، به طوری که به کمک پهپاد در هر ساعت می توان ۵  الی ۶ هکتاررا سمپاشی کرد در صورتی که در روش سنتی میتوان ۱ الی ۲ هکتار را در هر ساعت سمپاشی کرد.



تازه های وبسایت

آبیاری گیاه مریم رخشانی مقدم

آبیاری گیاه

 1. نوع خاک در آبیاری گیاه چه اهمیتی دارد؟
  یکی از نکاتی که هنگام آبیاری گیاهان باید به آن توجه کرد نوع خاکی است که گیاه در بستر آن قرار گرفته است. برخی از خاک‌ها که به آن‌ها خاک‌های مختلط گفته می‌شود و بهترین نوع خاک برای گیاهان هستند، می‌توانند آب را درون خود حفظ کنند تا آب به ریشه‌ها برسد. اما برخی از خاک‌ها به‌گونه‌ای هستند که آب به سرعت از آن‌ها خارج می‌شود و به ریشه گیاهان نمی‌رسد.
  بنابراین اگر خاک گیاه شما جزو دسته اول است، باید گیاهتان را به آرامی آبیاری کنید؛ به گونه‌ای که ابتدا کمی آب می‌ریزید و صبر می‌کنید تا آب به لایه‌های خاک نفوذ کند و بعد از گذشت چند دقیقه دوباره مقداری خاک گیاه را آبیاری کنید. این نوع آبیاری باعث می‌شود تا آب به صورت آرام و تدریجی به لایه‌های خاک نفوذ کند و کم کم به ریشه گیاه برسد.
  @bazarkeshavarzi
کسب درامد عالی با پهپاد سیرنگ نگار ناظری

کسب درامد عالی با پهپاد سیرنگ

    شرکت سیرنگ با همکاری سازمان ها و نهادهای ذیربط از سال 96 تاکنون بیش از 1000 دوره ترویجی در تمامی استان های کشور برگزار کرده است و این روند به امید خدا ادامه خواهد داشت.برای مشاهده و فعالیت های ترویجی بیشتر به اینستاگرام مراجعه فرمایید.

  اینستاگرام:             sirangco@

 شماره تماس جهت مشاوره با کارشناس مربوطه:09366288728                                      

 

کشاورزی فارس را بیشتر بشناسیم نگار ناظری

کشاورزی فارس را بیشتر بشناسیم

فارس یکی از مهمترین استان‌های کشور در بخش کشاورزی است، اما بسیاری از تولیدات این استان علی‌رغم حجم کمی بالا و کیفیت بسیار مناسب، در سطح کشور شناخته شده نیست.
یخ آب زمستانه و مزایا نسیم نصیری

یخ آب زمستانه و مزایا

یکی از مواردی که در مدیریت باغات در زمستان می توان به آن اشاره کرد، اجراى يخ آب زمستانه جهت ایجاد پوكى و افزايش خلل فرج خاك و مبارزه با جوندگان و آفات خاكزى (موش و ...) است.
پیوند در سبزیجات فاطمه رسولی

پیوند در سبزیجات

پیوند در سبزیجات به منظور مختلف انجام می شود...
سیکاس نسیم نصیری

سیکاس

سیکاس دارای 2نوع نر و ماده است. در انواع نر در وسط برگ ها، مخروطی عمودی شکل قرار دارد که پوشیده از برگ های کوچک است. سیکاس در شرایط ایده آل در اثر وزش باد و انتقال گرده از روی انواع نر به اندام ماده تولید بذر می کند. بذرها را باید بلافاصله بعد از جمع آوری کاشت. اگر بذر را جمع آوری کرده و برای مدت طولانی نگهداری کنیم سبز نمی گردد. از آنجایی که رشد سیکاس به کندی انجام می گیرد و شرایط خاصی را برای رشد خود نیاز دارد، همین سبب شده که جزو گیاهان آپارتمانی گران قیمت به حساب بیاید
چرا تنه درخت را رنگ کنیم؟!؟ نسیم نصیری

چرا تنه درخت را رنگ کنیم؟!؟

تنه درختان در اثر سرد و گرم شدن دچار شکاف‌هایی می‌شوند که این شکاف‌ها محل مناسبی برای ورود عوامل بیماری‌زا از جمله شانکر باکتریایی است، همچنین این ترک‌ها محل مناسبی برای زمستان گذرانی آفات است. سفید کردن تنه با ترکیبات محافظ تنه، علاوه بر کاهش میزان خسارت آفات و بیماری‌ها از وارد آمدن خسارت به درختان جلوگیری می‌کند.
کشاورزی و سرمایه گذاری بسیار ناچیز حامد محمدولی

کشاورزی و سرمایه گذاری بسیار ناچیز

نبود و یا حتی کمبود سرمایه گذاری کافی در بخش کشاورزی از دلایل بسیار مهم و اصلی در عقب ماندگی این بخش می‌باشد که باعث شده از لحاظ کمی و کیفی میزان تولیدات کاهش چشم گیری داشته باشد. در هر فعالیتی سرمایه گذاری به عنوان موتور محرکه آن فعالیت محسوب می‌شود که ‎‎‏‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‍‏‏‎‎‏‎می‌تواند باعث تداوم و استمرار آن شود. متاسفانه این امر در بخش کشاورزی چشم گیر نمی‌باشد که نتیجه آن سنتی ماندن بسترهای تولید و ادامه آن هم سبب سست شدن این بستر ها و کاهش تولیدات خواهد شد.

توت ابی یا پائولونیا مریم رخشانی مقدم

توت ابی یا پائولونیا

اطلاعات کامل در مورد توت ابی یا پائولونیا
کوددهی فاطمه رسولی

کوددهی

از مصرف  بی رویه انواع کودها بدون مطالعه وبررسی خاک باغ و مزرعه مورد نظر, خودداری نماییم.

در این خصوص قبل از صرف هر گونه هزینه , نسبت به آزمایش خاک وآب اقدام کرده وعمل کود دهی را طبق اعلام و نیاز آزمایش انجام دهیم. 

به عنوان مثال مشاهده میشود کشاورز انواع کودها را بدون آزمایش به مزرعه داده و هیچ نتیجه ای نگرفته است  (شاید خاک ما اکثر مواد غذیی را دارد.) گاهی اوقات مصرف بی رویه کود موجب مسمومیت زمین میشود.

ضمنا باید متوجه بشویم که آیا ریشه های گیاه یا درخت ما قابلیت جذب مواد غذایی در خاک را دارا میباشند؟

یا از  pH بالا وپایین با خبر هستیم که قلیایی است یا اسیدی ؟

 

جهت کودپاشی اصولی محصولات خود، از پهپادهای کشاورزی سیرنگ استفاده نمایید.

برای ارتباط با کارشناسان سیرنگ با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

09039574929

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.