عضویت در سیرنگ

تازه های وبسایت

✏️راهبردهای دفاعی در کنه های تارتن (خانواده Tetranychidae)✏️ فاطمه رسولی

✏️راهبردهای دفاعی در کنه های تارتن (خانواده Tetranychidae)✏️

 

 

🟢قسمت اول

 

 🟢برای شایستگی هر موجود زنده، ناتوانی در تشخیص دشمنان طبیعی معمولاً از ناتوانی در یافتن غذا زیان آورتر است. به همین خاطر موجودات، دنیای پیرامون خود را جست وجو و با استفاده از محرکهای بویایی (شیمیایی)، بینایی و شنوایی، خطر شکارگری و حضور رقیب را درک می کنند. در این بین، محرکهای بویایی از مهمترین راههای اطلاعاتی اند.

 

 🟢محرکهای بویایی دو گروهند:

 

1. مواد فرّار (Volatile) که بدون تماس درک میشوند

2. مواد غیر فرّار (Nonvolatile) که فقط پس از تماس مستقیم قابل درکند.

 

 🟢محرکهای موثر در درک حضور رقیب معمولاً فرومونها هستند اما اگر رقیب، فردی هم گونه نباشد مواد دیگری غیر از فرومون در شناسایی آنها نقش دارند.

 

 🟢محرکهای موثر در درک خطر شکارگری به دو گروه تقسیم میشوند.

 

🟢گروه اول، کایرومونها (Kairomones) هستند که به صورت نشانهای مستقیم از خود شکارگر، فرزندان آن و محصولات تولید شده توسط آنها مانند فضولاتشان ناشی میشوند.

 

 🟢گروه دوم، فرومونهای

هشداردهنده (Alarm Pheromones) هستند که به صورت نشانهای غیر مستقیم از افراد هم گونه هشدار داده شده،

آسیب دیده و مرده حاصل میشوند.

 

----------------

بهترین راه مبارزه با آفات و بیماری استفاده از پهپاد های کشاورزی سیرنگ هست.

 

برای تماس با کارشناسان ما با شماره زیرارتباط برقرار کنید.

 

09039574929

 

 

بیماری آتشک نسیم نصیری

بیماری آتشک

بیماری آتشک یا بادزدگی یکی از بیماری‌های بسیار مهم درختان میوه‌دار است. عامل بیماری باکتری Erwinia amylovora است.
خسارت پروانه مینوز گوجه فرنگی (Tuta absoluta) بر گوجه فرنگی + تصاویر فاطمه رسولی

خسارت پروانه مینوز گوجه فرنگی (Tuta absoluta) بر گوجه فرنگی + تصاویر

پروانه مینوز گوجه فرنگی (Tuta absoluta)از مهمترین خسارت زا ترین آفت گوجه فرنگی می باشد. به­ طور عمده این آفت به برگ­ها و میوه­ ها خسارت می­زند، اما می­تواند روی ساقه، جوانه­ها و گل­ها سبب از دست رفتن محصول تا حد 100 درصد شود (Lietti et al., 2005). مهم­ترین مشخصه ­ی آفت، دالان­ های لکه تاولی روی برگ است. درون این تونل­ های ایجاد شده توسط لارو، لاروها و توده­های سیاه فضولات دیده می­شود. در خسارت زیاد، برگ­ها کاملاً پژمرده شده و به دلیل بدشکلی ایجاد شده از تونل­ها، فتوسنتز کاهش می­یابد (Suinaga et al., 1999). لاروها با نفوذ به گیاه علاوه بر ایجاد تونل سبب ورود بیمارگرهای ثانویه و پوسیدگی می­شوند. لاروها تنها از بافت مزوفیل تغذیه می­کنند و اپیدرم دست نخورده باقی می­ماند. گوجه فرنگی در هر مرحله رشدی ممکن است مورد حمله این آفت قرار بگیرد ولی در سیب زمینی فقط بخش­ های هوایی مورد حمله قرار می­گیرد (Caffarini et al., 1999). خسارت مستقیم آفت منجر به کاهش ظرفیت فتوسنتز و سطح تولید شده و خسارت غیرمستقیم توسط بیمارگرهایی که در بافت گیاه و میوه وجود دارند باعث آلودگی­ های ثانویه می­شود (Tropea Garzia et al., 2012).

 

بهترین راه مبارزه با آفات و بیماری استفاده از پهپاد های کشاورزی سیرنگ هست.

برای تماس با کارشناسان ما با شماره زیرارتباط برقرار کنید.

09039574929

شگفتی های طبیعت فاطمه رسولی

شگفتی های طبیعت

در اندامک های بازومانند مودار در انتهای بدن لارو سن آخر پروانه بال سفید،Angled sunbeam، علاوه بر نقش دفاعی در برابر دشمنان، متصاعدکننده مواد فراری نیز میباشند که به عقیده پژوهشگران، این مواد نیز نقش دفاعی و هشدار دهنده دارند.

آفات مهم نیشکر نگار ناظری

آفات مهم نیشکر

گیاهان صنعتی مختلفی به منظور تولید مواد غذایی و یا مواد صنعتی در دنیا در حال کشت و زرع است است. از این گیاهان هم به عنوان غذا و هم از فرآورده‌های جانبی آنها به عنوان مواد اولیه صنعتی استفاده می شود. از این میان نیشکر جزء گیاهانی است که هم برای استحصال مواد قندی و نیز برای صنایع کاغذ سازی، الکل سازی و مواد شیمیایی کاربرد داشته و کشت می شود. در ایران نیشکر به صورت عمده در استان خوزستان در حال کشت و زرع است و مجتمع‌های کشت و صنعت فراوانی برای کشت و فرآوری این محصول ایجاد شده است.
قسمت پایانی سمشناسی مریم رخشانی مقدم

قسمت پایانی سمشناسی

مقاله جامع و کامل در مورد سم
کنترل علف های هرز هویج نگار ناظری

کنترل علف های هرز هویج

علف‌های هرز علاوه بر کاهش عملکرد هویج با ایجاد تغییر شکل و بدفرمی ریشه‌های هویج، کیفیت محصول و کارایی برداشت را نیز کاهش می‌دهند. علف‌های هرز همچنین می‌توانند میزبان آفات مهم هویج باشند. به‌عنوان‌مثال، ۲۱ مورد از ۳۲ گونه علف‌های هرز که معمولاً در خاک‌های آلی در جنوب غربی کبک یافت می‌شوند، میزبان نماتد گره ریشه بودند که آفت مهمی در هویج است.
افات و سم ۶ مریم رخشانی مقدم

افات و سم ۶

سمپاشی مدرن و افت شناسی

همکاری با سیرنگ

سیرنگ در استان های مختلف، نمایندگی اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر فرم زیر را با دقت تکمیل کنید و منتظر تماس سیرنگ بمانید.