جست و جو در سایت :: www.siranguav.ir
پیوند اسکنه‌ای یا شکافی

پیوند اسکنه‌ای یا شکافی

این پیوند قبل از بیدار شدن جوانه ...
rasouli

rasouli

هلو وشلیل به آفتاب سوختگی تنه، بیماری غربالی و سرمای زمستان حساسند، لذا در موقع کاشت بایستی در حدود 10 سانتی متر بالاتر از زانوی انسان معمولی هرس شوند.
تا در سال های آتی سایه شاخه ها از تابش مستقیم نور خورشید به تنه ممانعت نماید و یک مزیتی که هرس کوتاه دارد اینکه شاخه های نزدیک به ریشه در سال اول رشد بسیار خوبی خواهند داشت، در صورت امکان تا دو سال بعد از کاشت تنه ها در زمستان با پارچه یا گونی پوشانده شوند و با بیماری غربالی بطور مرتب مبارزه شود، زیرا هر عارضه ای که باعث می شود که تنه هلو وشلیل زخمی گردد، زخم ها محل مناسبی برای تکثیر آفات و امراض می باشند، لذا پس ازهرگونه خراش یا هرس، ان را با چسب هرس بپوشانید، چون این موارد به تدریج در طول 5 تا 6 سال بعد از کاشت موجب زوال و مرگ درخت هلو می گردد، لذا عموم چنین می پندارند که عمردرخت هلو و شلیل کوتاه می باشد. ضمنا با انجام هرس شدید سالیانه بهتر است درخت را وادار به تولید شاخه‌های جوان نمود تا از پیری زودرس درخت جلوگیری گردد.

منبع

mvali

mvali

ابزاری بسیار کاربردی و ویژه به نام پهپاد، باعث ارتقاء کشاورزی شده است و این وسیله کشاورزی را به سمت و سوی پیشرفته سوق داده است. پرنده های هدایت از پذیر از دور یا همان پهپاد این قابلیت را دارد تا چشم اندازی هوایی از زمین شما را در اختیارتان قرار دهد. پهپادهای کشاورزی با ارائه اطلاعاتی که ویژگی ها و مزیت هایی را به همراه دارد، می‌توانند در کمترین زمان به کمک شما بیایند. از بین بردن مشکلات گذشته، رفع حدس و گمان و تصمیم گیری آگاهانه تر از ویژگی های مثبت آن به حساب می‌آید. در واقع وقتی از این پس درباره کشاورزی آسان و هوشمند صحبت می‌کنیم، منظور همان پهپادهای کشاورزی هستند.

mvali

mvali

چهار عامل بیماری‌زای موجود در خاک به‌صورت زیر تعریف می‌شوند:

1. همیشگی: ارگانیسم‌هایی که همیشه در خاک وجود دارند می‌توانند تمام چرخه حیات خود را در محیط خاک بگذرانند.

2. تناوبی: ارگانیسم‌های بیماری‌زایی هستند که نیاز دارند تنها بخشی از چرخه زندگی خود را درون محیط  خاک به‌صورت منظم به پایان برسانند.

3. موقتی: ارگانیسم‌های بیماری‌زایی که ممکن است به‌طور طبیعی در خاک وجود داشته باشند، اما محیط خاک برای کامل کردن چرخه زندگی آن‌ها ضروری نیست.

4. اتفاقی: ارگانیسم‌های بیماری‌زای واردشده به خاک از طریق فعالیت‌های انسان، فاضلاب، آب‌های آلوده، سیستم‌های عفونی، شرایط غیربهداشتی زندگی، آب‌های سمی، دور ریختن مواد زائد خطرناک و ... . طول مدت حیات این ارگانیسم‌ها بستگی به عوامل فیزیکی و شیمیایی خاک و جریان گنداب دارد و می‌تواند از ساعت‌ها تا سال‌ها متفاوت باشد.

انواع ذرت

انواع ذرت

از ذرت به عنوان تهیه غذای انسان، علوفه برای مصرف دام، دانه برای طی ...
خسارت مصرف بیش از اندازه کود مرغی تازه

خسارت مصرف بیش از اندازه کود مرغی تازه

خسارت مصرف بیش از اندازه کود مرغی تازه ...
 غلبه بر شوری خاک

غلبه بر شوری خاک

خاکی که مقدار نمک آن به حدّی است که برای گیاه مضر باشد، خاک شور نامیده می‌شود...
rasouli

rasouli

امروزه اهمیت گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی آن ها در پیشبرد اهداف ملی، منطقه ای و جهانی برای تحقق سلامت، خودکفایی دارویی، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. 

در سال های اخیر استفاده از  گیاهان دارویی به دلیل اثبات اثرات مفید آن، ارزان بودن، نداشتن اثرات جانبی و همچنین سازگار بودن با محیط زیست روزبه روز در حال افزایش است.

شرایط جغرافیایی و تنوع آب و هوایی ایران و امکان رویش اکثر  گیاهان دارویی در آن فرصتی طلایی نصیب کشور کرده است تا از آن به بهترین نحو استفاده نماید. بنابراین کشت  گیاهان دارویی و تولید فراورده های آن می تواند به عنوان یک ضرورت ملی و در چارچوب یک برنامه مشخص و جامع، خودکفایی دارویی، اشتغال و توسعه بخش کشاورزی را به دنبال داشته و به عنوان عامل مهمی در ارز آوری برای کشور اثرگذار باشد. 

 

پیش به سوی کشاورزی هوشمند، با پهپادهای کشاورزی سیرنگ

ارتباط با کارشناس مربوطه : 09925482825

 

منبع

rasouli

rasouli

 گیاهان چند ساله به طور کلی به سه سال بعد از کاشت آنها برای رسیدن به اندازه بالغ خود نیاز دارند. این ضرب المثل را بخاطر بسپارید که آنها هر ساله به ترتیب خواب، خزش و جهش می‌کنند.

بیاموزید که فصل رشد شما چه مدت است. بنابراین می توانید برخی گیاهان را در داخل شروع کنید یا از رشد آنها جلوگیری کنید
سربه سر زدن یک روش خوب برای گیاهان چند ساله و یک ساله است. از آنجا که هدف گیاهان یکساله گل دادن، دانه گذاری و از بین رفتن است، از بین بردن شکوفه های قدیمی به گیاهان یک ساله می گوید که گل بیشتری تولید کنند. از بین بردن گلهای مصرف شده، گیاهان را نیز ترغیب می کند تا به جای تولید بذر، از انرژی خود برای رشد برگها و ریشه های قوی تر استفاده کنند. از گیاهانی که به ویژه برای میوه های تزئینی پرورش داده می شوند، خودداری کنید.
به مقدار نوری که گیاهان مختلف به آن احتیاج دارند بسیار توجه کنید.
 در محلی که حداقل هشت ساعت تابش مستقیم آفتاب دارد، سبزیجات را پرورش دهید. بیشتر سبزیجات برای تولید بهترین محصول به آفتاب کامل احتیاج دارند.

منبع

خصوصات فیزیکی و شیمیایی خاک

خصوصات فیزیکی و شیمیایی خاک

خواص فیزیکی خاک همچون نفوذ پذیری، بافت، تخلخل، ظرفیت نگهداری آب و دما در تعیین خصوصیات و کاربرد خاک، به‌عنوان زیستگاه میکروب‌ها، دارای اهمیت بالایی است. به دلایل فراوان «بافت خاک» به‌عنوان زیستگاه میکروب‌ها حائز اهمیت است.
rasouli

rasouli

پیازهای گل شکوفه مانند گل لاله، فریتیلیا، آلیوم های زینتی و کروکوس را در پاییز قبل از یخ زدن زمین بکارید. در حالی که بیشتر پیازهای مقاوم فقط یک بار باید بکارید و سال به سال ادامه خواهد یافت، توجه داشته باشید که لاله های ترکیبی از این قاعده مستثنی هستند. بهتر است وقتی شکوفه آنها تمام شد و پیازهای جدید لاله را هر سال پاییز دوباره کاشت، آنها را بالا بکشید یا لاله های گونه ای را انتخاب کنید که چند ساله شوند.
 اصلاحات آلی مانند کمپوست و کود دامی خوب به خاک خود اضافه کنید. بهترین ساختار خاک شکننده، حفر آسان، آب را به راحتی می پذیرد و به اندازه کافی سست است تا اکسیژن ریشه گیاه را تأمین کند.
 اواخر تابستان یا اوایل پاییز بهترین زمان برای تقسیم و پیوند گیاهان چند ساله گل بهار است. گیاهان چند ساله که بیشتر تقسیم می شوند .
 گیاهان سیب زمینی خود را در اعماق زیر خاک جمع کنید و سیب زمینی های برداشت شده را در تاریکی کامل ذخیره کنید. قرار گرفتن در معرض نور باعث می شود پوست سیب زمینی سبز شود.

 

 

 

 


@bazarkeshavarzi

کاشت سیر

کاشت سیر

کاشت سیر و مراحل ان
rakhshani

rakhshani

کشت پیاز و مصرف آن توسط قبائل مختلف آسیا از زمان‌های بسیار قدیم متداول بوده است و زادگاه اصلی آن را در مناطق جنوب غربی آسیا می‌دانند. پیاز گیاهی است دوساله، یک‌پایه دگر بارور که دارای دو نوع ساقه‌ی حقیقی و کاذب می‌باشد. سوخ پیاز از متورم شدن ساقه ی کاذب ایجاد می‌شود. در ایران ارقام مختلف محلی و خارجی کشت می‌شوند که اکثر آنها در اثر گرده‌افشانی طبیعی خلوص خود را از دست داده و مخلوط شده‌اند و امروزه بیشتر پیازکاران، بذرهای مخلوط را کشت می‌کنند. ارقام عمده‌ی محلی که از روی رنگ و محل کاشت، گروه‌بندی شده‌اند عبارتند از: پیاز قرمز آذرشهر (در تبریز و آذرشهر کشت می‌شود)، پیاز قرمز ری (در اطراف تهران کشت می‌شود) و پیاز سفید (در قم و کاشان کشت می‌شود).

 

پیاز گرچه جزء گروه‌ سبزی‌های خنک است، اما در سطح تجاری، کشت آن در یک گستره‌ی دمایی از مناطق سردسیر (تبریز و ارومیه) تا گرمسیر (خوزستان و اطراف کازرون) متداول است. گیاه پیاز، در اوایل دوره رشد خود نیاز به دمای کم و در اواخر دوره‌ی رشد نیاز به دمای زیاد دارد. تشکیل سوخ و ساقه‌ی گل دهنده این گیاه تحت تاثیر طول روز و دمای هوا قرار دارد. به‌طور معمول هوای خنک و روز بلند انگیزاننده‌ی سوخ است.

rasouli

rasouli

نخستین گزارش جذب عناصر غذایی در سال 1844 منتشر گردید که Mayer و Bohm پس از آن نتایج گذشته را مورد بررسی قرار دادند و اساتید بخش باغبانی دانشگاه میشیگان دکتر H .B . Tukey و S .H . Wittwer، در سال 1951 ضمن آزمایشات خود بر روی نقل و انتقال ایزوتوپ های رادیواکتیوی عناصر فسفر و پتاسیم، اثبات نمودند که گیاهان قابلیت جذب عناصر غذایی از طریق برگها و اندام هایی هوایی را دارا بوده و در برخی از جنس های گیاهی در طی مدت زمان یک ساعت در حدود 30 سانتی متر نقل و انتقال عناصر غذایی در اندام های گیاهی صورت می پذیرد. نتایج آزمایشات بیانگر آن بود که درصد موفقیت جذب عناصر غذایی از طریق تغذیه برگی در حدود 95 درصد و در شیوه روش جذب از طریق ریشه بسته به شرایط شیمیایی و فیزیکی خاک بسیار متغیر و در حدود 10 درصد می باشد.

 

انجام محلول پاشی مزارع و باغات شما با پهپاد کشاورزی سیرنگ 09925482825

 

 

منبع

rasouli

rasouli

امروزه اجرای کشاورزی دقیق با هدف مدیریت و کنترل آفات می‌تواند در استفاده بهینه سموم، کاهش اثرات نامطلوب زیست محیطی و تضمین سلامتی بشر مؤثر باشد، لیکن مدیریت تک‌تک درختان در سطح وسیع چالش بزرگی به‌شمار می‌آید. بنابراین، به‌کارگیری یک سامانه بینایی ماشین برای پایش و شناسایی آفات درختان در مرحله داشت ضروری به‌نظر می‌رسد. در این پژوهش، یک پهپاد مجهز به دوربین برای شناسایی آفات در نقاط مختلف باغ مرکبات مورد استفاده قرار گرفت. برای انتخاب بهینه سرعت خطی پهپاد، سه سرعت در محدوده 10، 20 و 30 سانتی‌متر بر ثانیه در نظر گرفته شد. ویدئوهای ثبت شده پس از فریم‌بندی و تغییر ابعاد به سه مدل از پیش آموزش دیده شده یادگیری عمیق AlexNet، VGG-16 و GoogleNet ارائه شد. برای انتخاب الگوریتم مناسب، سه الگوریتم بهینه‌ساز متفاوت یعنی SGDm، RMSProp و Adam در فرآیند آموزش شبکه مورد استفاده قرار گرفت. نتایج ارزیابی نشان داد که مدل GoogleNet به‌کمک الگوریتم SGDm از نظر دقت تشخیص، بهترین عملکرد را داشته است. بیشترین دقت تشخیص آفت به‌مقدار 43/96% در سرعت 10 سانتی‌متر بر ثانیه به‌دست آمد، به‌طوری که با افزایش محدوده سرعت به 30 سانتی‌متر بر ثانیه، میزان دقت تشخیص به‌مقدار 13% کاهش یافت. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از ترکیب پهپاد و روش‌های هوش مصنوعی می‌تواند به متخصصان و کشاورزان در مدیریت و کنترل آفات باغ مرکبات کمک نماید.

 

09925482825

 

منبع

 

rasouli

rasouli

نکته اول ؛
این مواد که به روغن های امولسیون شونده، ولک ۹۲، سوپر اویل و.. نیز مشهورند در حقیقت موادی از گروه هیدروکربن های آلیفاتیک هستند که از روغن پارافین با مشتقات نفتی ساخته می شوند.
توجه: روغن ولک در سمپاشی زمستانه
بمنظور کنترل انواع کنه ها، شپشک ها، شته ها، پسیل، کرم های جوانه خوار و… روی درختان گردو و میوه و آجیلی، انگور، مرکبات، سبزیجات و گیاهان گلخانه ای،محصولات زراعی و گیاهان زینتی استفاده می شود.
نکته دوم؛
روغن ولک با ایجاد لایه نازک، تمام بدن حشره را احاطه نموده و با بستن منافذ تنفسی باعث مرگ حشرات می شود. بنابراین جهت حصول نتیجه مطلوب تمامی قسمت های گیاه بایستی پوشش داده شود.
نکته سوم؛
زمان مناسب استفاده از روغن ولک زمستانه یک هفته مانده به تورم جوانه می باشد و نیز باید در دمای معمولی( یخبندان و یا زیاد گرم نباشد) سمپاشی انجام شود.
نکته چهارم؛
روغن ولک بصورت استاندارد حاوی ۸۰ درصد پارافین و ۱۸ درصد آب و ۲ درصد امولسیفایر می باشد
نکته پنجم؛
بوی پارافین تقریبا شبیه پارافین جامد ( شمع) است برخی سازندگان متاسفانه برای سودجویی بیشتر از گازوئیل جوشانده با اسیدسولفوریک اشباع شده بعنوان پارافین استفاده می کنند که بوی گازوئیل روغن ولک ناشی از این است.
برخی سازندگان از موادی بوگیر ( اسانس های خاص) استفاده می کنند که این بو از روغن ولک متصاعد نشود!
نکته ششم
بعد از رقیق نمودن و پاشش روغن ولک به درختان به سبب پارافین استاندارد بایستی روی تنه درختان مثل روغن جلا درخشنده شده و این حالت چندین روز پایداری داشته باشد. این باغات از چندین کیلومتر بخوبی قابل تشخیص هستند!
اگر بعد از پاشش نتوانید بین درختان سمپاشی شده با سمپاشی نشده فرقی قایل شوید روغن ولک بی کیفیت می باشد.
توجه: روغن ولک های پایه گازوئیلی با اینکه بر عامل هدف بی تاثیرند در چندین سال موجب پیری سریع و خشک شدن درختان می شوند!
نکته هفتم
روغن ولک بصورت مایع غلیظ و به رنگ کرم کم رنگ تا پر رنگ ( بسته به نوع پارافین) می باشد. روغن ولک های بی کیفیتی که حاوی امولسیفایر مناسب نباشند در گالن ته نشین می شوند. ( مایع و جامد از هم جدا میشوند) بایستی حالتی یکدست و همزده داشته باشد.

نکته هشتم

روغن ولک قابلیت اختلاط با بسیاری از آفتکش ها را دارد ولی با قارچکش کاپتان، سموم گوگردی مثل سولفور، آبامکتین، نبایستی اختلاط شود.
درصورت نیاز اختلاط سموم حشره کش نفوذی مثل دورسبان،اتیون، و تخم کنه کش آپولو توصیه می شود.
از قارچکش ها نیز میتوان بردوفیکس و یا نوردوکس را ترکیب و مصرف نمود.
نکته نهم؛
از کاربرد دیگر روغن ولک برای تامین نیاز سرمایی درختان پسته (۳۰ تا۴۰ در هزار) است و نیز برخی قارچ ها از جمله سفیدک سطحی در انگور و نیز در برخی موارد افزایش دوره خواب درخت اگر قبل از بیدار شدن باشد مصرف شود!
هر چند که بیداری درختان اگر با بادهای گرم در بهار همراه شود این مصرف بی تاثیر است!
نکته دهم
میزان مصرف روغن ولک در باغات بین ۱٫۵ تا دو درصد می باشد. بیشتر از این مقدار تا ۴ درصد در زمستان هیچ آثار سوئی نداشته ولی باید از سمپاشی خالص روغن اجتناب کرد.
جهت تهیه محلول سمپاشی نیز ابتدا روغن را در مقداری آب ( ترجیحا ولرم) حل کرده بعد به تانکر سمپاشی که تا نصف آب دارد اضافه شود.

 

 


@iwalnutiran

rasouli

rasouli

1- کندن علف هرز سس با دست و یا بیل

2- سوزاندن قطعات جدا شده سس

3- چرانیدن گوسفند در باغات 3-1 بار در طول فصل

4- به هیچ وجه نباید به سس اجازه به بذر رفتن را داد و باید قبل از به بذر نشستن باغ از وجود آن پاکسازی گردد.

5- قطع پاجوشها و هرس شاخه های نزدیک به سطح زمین نیز امکان اتصال انگل را محدود می کنند.

6- پس از استقرار سس روی درخت فقط امکان مبارزه مکانیکی وجود دارد و از پاشیدن هر گونه علف کش روی درخت باید جدا خودداری شود.

 

جهت سمپاشی باغات انار خود با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

09925482825

rasouli

rasouli

منبع سرشار گیاهی امگا ۳: چربی امگا 3 در مغز گردو بیشتر از هر مغز دیگری است. 2.5 گرم در هر وعده برآورد می‌شود. به چربی امگا 3 گیاهی از جمله گردو، اسید آلفا-لینولنیک (ALA) نیز گفته می‌شود. این چربی اساسی باید در رژیم غذایی فرد گنجانده شود.

کاهش التهاب: التهاب ریشه بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲، آلزایمر و سرطان است و می‌تواند ناشی از استرس اکسیداتیو باشد. پلی فنول‌های موجود در گردو می‌توانند به مبارزه با این استرس و التهاب کمک کنند.

ارتقا سلامت روده: طبق تحقیقات اگر در روده فرد باکتری‌های تقویت کننده سلامتی و سایر میکروب‌ها وجود داشته باشد، احتمالاً روده از سلامت خوبی برخوردار است. اما ترکیب ناسالمی از میکروبیوتا می‌تواند به التهاب و بیماری در روده و سایر نقاط بدن منجر شود و خطر چاقی، بیماری‌های قلبی و سرطان را افزایش دهد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان: خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها از جمله سرطان‌های پستان، پروستات و روده بزرگ را کاهش می‌دهد. گردو سرشار از پلی فنل الاژیتانین است. برخی از میکروب‌های روده می‌توانند این ترکیبات را به ترکیباتی موسوم به یورولیتین تبدیل کنند که این ترکیب می‌تواند خواص ضد التهابی در روده داشته باشد.

کنترل وزن: گرچه کالری موجود در مغز گردو متراکم است اما به معنای جذب کل کالری توسط بدن نیست. این ماده مغذی در کنترل اشتها و کاهش حس گرسنگی بسیار کمک کننده است.

کنترل دیابت نوع ۲: خوردن مغز گردو به کنترل دیابت نوع ۲ کمک می‌کند و خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد، زیرا به کنترل وزن کمک می‌کند. کاهش فشار خون: براساس تحقیقات تنها خوردن روزانه ۲۸ گرم آجیل، از جمله گردو، در یک رژیم غذایی مناب و کامل، می‌تواند به بهبود عملکرد قلب و فشار خون منجر شود.

سلامتی با افزایش سن: افزایش توانایی‌های جسمی با داشتن عادات غذایی سالم به دست می‌آید. این محصول از جمله مواد مغذی است که بیشترین سهم را در رژیم غذایی سالم به خود اختصاص می‌دهد.

افزایش عملکرد مغز: مواد مغذی موجود در این محصول، از جمله چربی‌های اشباع نشده، پلی فنول‌ها و ویتامین E، می‌تواند به کاهش التهاب در مغز کمک کند. خوردن مغز گردو به عملکرد بهتر مغز، از جمله افزایش سرعت پردازش، انعطاف پذیری بیشتر ذهنی و حافظه قوی‌تر منجر شود.

 

 

جهت گرده افشانی باغات گردو خود از ماژول گرده افشان سیرنگ استفاده کنید و افزایش قابل توجه تولید را مشاهده کنید!

برای کسب اطلاعات بیشتر با شمار زیر تماس فرمایید:

09925482825

منبع

 

آموزش کاشت خیار چنبر

آموزش کاشت خیار چنبر

آموزش کاشت خیار چنبر
rasouli

rasouli

یونجه به دلیل ارتباط همزیستی با باکتری­های ریزوبیوم نیتروژن مورد نیاز خود را تامین می­کند.

میانگین تثبیت سالانه نیتروژن در هر هکتار یونجه حدود 500 کیلوگرم است . در نتیجه، در اکثر موارد کمبود نیترات وجود نخواهد داشت.
با این حال، گیاهان یونجه معمولا از کمبود فسفر رنج می­برند. شایع­ترین علامت کمبود فسفر، ریشه­های کم توسعه یافته و برگ­های سبز – آبی است.
بسیاری از کشاورزان در طول کاشت فسفر را به زمین اضافه می­کنند، در حالی که دیگران ترجیح می­دهند (160 کیلوگرم) P2O5 را در هر هکتار اضافه نمایند که اغلب در پایان زمستان (دی  – بهمن) است. بسیاری از کشاورزان نیز قبل از کاشت و بعد از هر 3-2 برداشت در سال­های دو و سوم کود را به خاک اضافه می­کنند.
استفاده از کودهای پتاس بالا وریزمغذی ها در افزایش تناژ و بهره وری بیشتر کنم شایانی مینماید
با این حال، این موارد تنها برخی از الگوهای رایج هستند که نباید بدون انجام تحقیق صورت گیرند. هر مزرعه متفاوت بوده و نیازهای مختلفی را دارد.
بهتر است که هر سال یکبار خاک آزمایش شود و پس از مشورت با متخصصان اقدامات لازم صورت گیرد.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به پهپادهای سیرنگ با شماره ۰۹۹۲۵۴۸۲۸۲۵ تماس حاصل فرمایید.


@bazarkeshavarzi

rakhshani

rakhshani

 • کاکتوس کریسمس در اواخر آذر و اوایل دی (نزدیک کریسمس) در گل‌فروشی‌ها موجود است. کاکتوس کریسمس از جمله گل های آپارتمانی مقاوم به سرما بوده و ریشه‌ی بزریلی دارد و به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کند. با این حال کاشت آن در خانه بسیار آسان است. این گل نیاز به نور غیر مستقیم دارد و تابش مستقیم نور آفتاب، برگ‌هایش را می‌سوزاند. همچنین به خاطر طبیعتش که در جنگل بارانی رشد می‌کند، نیاز به آب کافی دارد. دقت کنید که باید آب از خاکش به خوبی عبور کند.
rakhshani

rakhshani

 • گل خورشیدی از جمله گل های آپارتمانی مقاوم به سرما است . اگر اتاقی دارید که هوای آن سرد است و نور کافی ندارد میتوانید از این گیاه در اتاق خود استفاده کنید . خاک این گیاه نباید خیلی مرطوب باشد و به آب کمی نیاز دارد . گل‌های آن به شکل خوشه‌های شیپوری و در رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد یا سفید هستند. این گل را می‌توانید در گلدانی کوچک بکارید و در معرض نور غیر مستقیم شمالی قرار دهید.
rakhshani

rakhshani

 • گلایول از اوایل خرداد تا اوایل زمستان گل می دهد. در ایران با توجه به تنوع اب و هوایی مناطق مختلف، امکان تولید گل بریده گلایول در سراسر سال وجود دارد.  در سراسر پاییز می توان از این نوع گل لذت برد اما بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید این گیاه با ساقه ی سبز و پرگل ببینید ، باید ترجیحا در با سرمای زمستانی بیرون مواجه نشود.
rakhshani

rakhshani

رای باغبان هایی که دوست دارند تا در کل زمستان باغچه آن ها همانند بهار پر گل باشد ، کاشت این گیاه توصیه می شود این گل زمستانی توسط یک گل سبز رنگ فنجانی احاطه شده است که عاشق یک خاک مرطوب و سایه است و مناسب ترین مکان برای رشد این گیاه در زیر درختان جنگلی است.

rakhshani

rakhshani

آیا لبو برای شما خوب است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نام دیگر لبو، شلغم خونین است. میزان سدیم و چربی لبو کم است که نشان می‌دهد چرا لبو خوراکی خوبی است. هم‌چنین لبو منبع خوبی برای فولات است و از این رو برای بهبود سلامت روانی و هیجانی مناسب است.

لبو سرشار از مواد مغذی دیگر مانند آهن، منگنز، مس، پتاسیم، و منیزیم است – که همه آنها خواص خود را دارند. حتی چغندر خام نیز خواص بی‌نظیری دارد که یکی از آنها پیشگیری از سرطان است.

نه فقط ریشه‌ی چغندر، بلکه برگ آن نیز چیزهایی برای ارائه دارد. برگ چغندر سرشار از فیبر و پروتئین است و نیز حاوی ویتامین K (خاصیت انعقاد خون) و کلسیم (برای تقویت استخوان و دندان) است.

آب چغندر نیز می‌تواند سالم و مفید باشد. فقط ۲۰۰ میلی‌لیتر آب چغندر در روز شما را از تمام خواص آن بهره‌مند می‌کند. اما در این‌باره در ذهن بسیاری از آدم‌ها تردیدی وجود دارد – آیا آب چغندر را بگیریم یا نه؟

هرچند آب چغندر منبع غنی‌تری برای بتالین است، اما چغندر پخته یا همان لبو فیبر بیش‌تری دارد. بنابراین ممکن است از خودتان بپرسید فایده‌ی آب چغندر چیست. نکته این‌جا است: آب چغندر حاوی تمام مواد مغذی است که شاید در فرآیند پخت لبو از بین برود. هم‌چنین گوارش آب چغندر آسان‌تر است.

rakhshani

rakhshani

درختچه گون گزی (Astracantha adscendens) بومی ایران بوده و در رویشگاه های کوه سری کوه های زاگرس می روید. این رویشگاه ها که در مناطقی مانند چهارمحال و بختیاری و فریدن بیشتر دیده می شوند, دارای برف زیاد و سراشیب های تند هستند. این مطالعه در منطقه چلگرد چهارمحال بختیاری و فریدن اصفهان صورت گرفت. بدین منظور, عوامل محیطی چون شیب, ارتفاع از سطح دریا و آزیموت شمال مغناطیسی, و در گون گزی, قطر تاج پوشش به صورت چهار شعاع, در جهت بالا, پایین و دو سمت راست و چپ شیب اندازه گیری شد. بین ابعاد اندازه گیری شده گیاه و عوامل محیطی آنالیز رگرسیون انجام گردید.نتایج نشان داد که شعاع سمت بالای شیب, با تغییر شیب هم بستگی منفی خیلی شدید دارد. بین شعاع به طرف پایین و شیب هم بستگی مشاهده نشد. دو شعاع سمت راست و چپ شیب هم که با یکدیگر هم بستگی شدید مثبت داشتند, متناسب با شیب کوتاه تر می شدند. حجم درختچه نیز در جهت بالای شیب کاهش یافته است. با آنالیز خوشه ای و رسم دندروگرام, شکل گیاه در هفت گروه طبقه بندی گردید. استرس فشار برف و یخ, باعث خراش و ساییدگی جوانه های سمت بالای شیب می گردد. با حرکت برف و باران, و نیز تردد حیوانات وحشی و دام اهلی, خاک و سنگ ریزه به طرف پایین حرکت کرده و تاثیر فیزیولوژیک و مکانیکی فوق را در گیاه موجب می شود. بنابراین, سر خوردن برف همراه با دیگر عوامل محیطی, آثار مختلفی بر شکل گیاه به جای می گذارند که می توان آنها را در سه گروه تاثیر مکانیکی مستقیم برف, تاثیر فیزیولوژیک برف و تاثیر غیرمستقیم بارندگی و حیوانات وحشی طبقه بندی کرد. در اثر این عوامل و واکنش فیزیولوژیک گیاه به آنها, شکل گون گزی از قیفی یا واژ مخروطی به نیمه قیفی شکل و یا نیم واژ مخروطی تبدیل می گردد.

rakhshani

rakhshani

کشت زعفران در لرستان مدت‌هاست که رواج دارد اما این استان به مانند دیگر استان‌های زعفران خیز مشهور خشک و کویری نیست اما دلی دارد به وسعت دریا برای پرورش زعفران و چه زیباست نغمه مادران این خطه در حین پاک کردن گل‌های زعفران. لرستان در میان پر آب‌ترین استان‌های ایران است و توانسته زعفران را نیز به سبد محصولات کشاورزی خود اضافه کند.

زعفران لرستان به واقع یکی از با کیفیت‌ترین زعفران‌های ایران است که با توجه به منابع آبی این استان هزینه‌ و فشار ناچیزی را نیز به منابع آبی کشور و این استان وارد می‌کند. زعفران لرستان چند گام از دیگر استان‌ها جلوتر است و دارای واحدهای بسته‌بندی و برند مخصوص به خود است اما هنوز راه زیادی را برای طی کردن دارد.

کشت زعفران در لرستان

زعفران لرستان نسبت زعفران دیگر مناطق ایران وضعیت بهتری دارد و شاهد حضور چندین برند و کارگاه بسته‌بندی در این استان هستیم که می‌تواند منجر به بهبود عملکرد مزارع زعفران در این استان شود. سه برند بومی لرستان شامل طلای سرخ، لاهور و نازنین می‌شوند.

همچنین به دلیل شرایط مساعد این استان برای کشت زعفران مسئولان استانی خواهان توسعه کشت زعفران در این استان هستد و با کمک‌هایی همچون تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزان کشت زعفران را تسهیل می‌کنند.

 

استان لرستان از لحاظ کشاورزی نیز در جایگاه مناسبی قرار دارد و محصولات متنوع صادراتی را تولید می‌کند. منتها به دلیل عدم مکانیزاسیون کشاورزی و برخی دلایل دیگر حجم گسترده‌ای از این محصولات در چرخه عمده فروشی و خام فروشی از بین می‌روند. برخی از محصولات اشاره شده شامل انار، سیب سرخ، شیر، عسل، زعفران، حبوبات و شیلات می‌شوند.

rakhshani

rakhshani

شهرداري پلدختر به‌جاي درختان قطع شده اوکاليپتوس در خيابان‌هاي شهر درخت ميوه کاشت.

 شهردار پلدختر در گفت ‌و گو با خبرنگار فارس اين شهر با بيان اين‏که شهرداري پلدختر در يک سال گذشته کاشت نهال‌هاي ميوه را در سطح شهر آغاز کرده است، گفت: شهرداري پلدختر تعداد سيصد نهال درخت انجير، سيصد نهال انجير بنگال را خريداري نموده و ظرف چند روز آينده در سطح شهر خواهد کاشت.

 محمد نصيري شرفي افزود: درخت اوکاليپتوس در برابر سرما مقاومت ندارد و اگر مدت طولاني در سرماي کمتر از صفر درجه بماند شاخه‌هاي آن شکسته شده و ممکن است، خسارات مالي و جاني به شهروندان وارد کند، از اين‌رو با درخواست شهروندان شهرداري اقدام به قطع اين درختان در پلدختر کرده است. 

 شهردار پلدختر همچنين يکي ديگر از معايب درخت اوکاليپتوس را ريختن برگ‌هاي آن در سطح خيابان دانست و تصريح کرد: هر روز کارگران شهرداري بايد وقت زيادي را صرف تميز کردن و جمع‌آوري اين برگ‌ها کنند.

rasouli

rasouli

 نکاتی که هر باغبانی باید بداند.
. از کاشت عمیق یا زیر کشت که می تواند بذر علفهای هرز را به سطح خاک بیاورد تا جوانه بزند، خودداری کنید .برای آزار دادن و جلوگیری از علف های هرز سالانه از مالچ استفاده کنید.
. در باغ پاییز همه چیز را در باغ خود تمیز نکنید. علف های زینتی را برای زیبایی و سر بذر گیاهان چند ساله مانند گل ریزان برای تغذیه پرندگان بگذارید. برای کاهش احتمال زنده ماندن در زمستان سخت، از بریدن گیاهان چند ساله مقاوم در برابر حاشیه مانند مادران باغی خودداری کنید.
. پیازهای گل شکوفه مانند گل لاله، فریتیلیا، آلیوم های زینتی و کروکوس را در پاییز قبل از یخ زدن زمین بکارید. در حالی که بیشتر پیازهای مقاوم فقط یک بار باید بکارید و سال به سال ادامه خواهد یافت، توجه داشته باشید که لاله های ترکیبی از این قاعده مستثنی هستند. بهتر است وقتی شکوفه آنها تمام شد و پیازهای جدید لاله را هر سال پاییز دوباره کاشت، آنها را بالا بکشید یا لاله های گونه ای را انتخاب کنید که چند ساله شوند.

 

 


@bazarkeshavarzi

askari

askari

افزایش تولید از جمله مهمترین مزایای استفاده از این سیستم کشاورزی محسوب می شود. کاشت و برداشت دقیق و به موقع محصولات ، آبیاری مطلوب و به میزان

مورد نیاز و همچنین استفاده درست از انواع آفت کش ها با روش و زمان مناسب ، در نهایت سبب افزایش محصولات کشاورزی با کیفیت آن ها می شود.

 

در کشاورزی مدرن آب به درستی استفاده می شود و هیچ آبی هدر نرفته و در مصرف آن صرفه جویی می شود مثلا در فرآیند محلول پاشی در مبارزه با آفات

توسط پهپاد کشاورزی سیرنگ مصرف آب تا 97% کاهش می یابد.

 

در سیستم کشاورزی هوشمند، کشاورزان به راحتی می توانند حتی از مسیرهای دور به اطلاعات مختلفی در زمین زراعی خود از جمله سطح تولید، میزان

رطوبت خاک، شدت نور و غیره دسترسی پیدا کنند.

 

پهپاد کشاورزی سیرنگ

09126596145

گرده افشانی نخیلات

گرده افشانی نخیلات

بارور. شدن نخیلات
rasouli

rasouli

سن گندم از تمام گیاهان یک ساله هم خانواده گندم تغذیه می کند، ولی گندم و جو را به سایرین ترجیح می دهد. خسارت این آفت به گندم به صورت کمی و کیفی است. سن مادر خسارت خود را فقط به صورت کمی وارد می کند، ولی پوره ها و حشرات کامل نسل جدید به هر دو شکل کمی و کیفی ایجاد خسارت می کنند. به این ترتیب که سن مادر با خرطوم خود هر نقطه ای از قسمت های گیاه که خارج از خاک قرار دارد را می تواند مورد حمله قرار دهد. اگر از پهنک برگ تغذیه کند، از محل نیش به بالا برگ باریک، زرد و خشک می شود در صورتی که در زیر خوشه و در طول ساقه را نیش بزند، کل خوشه سفید می شود و اگر روی خوشه تغذیه کند، از محل نیش به سمت بالا خوشه سفید می شود. 

 

 

rakhshani

rakhshani

در حال حاضر با توجه به سخت شدن زندگی در کلان شهر ها وحتی  روستا ها باید از فرصت های شغلی با سود دهی بالا بهره برد استفاده از پهپاد کشاورزی  یک نمونه از همان فرصت شغلی هاست.

شرکت سیرنگ شرایط ویژه ای را برای کشاورزان و همچنین عزیزان جویای کار با سرمایه نه چندان زیاد فراهم کرده تا در زمان کم و بدون ریسک با توجه به یادگیری یک مهارت صاحب یک شغل و درآمد شوید.

برای اطلاعات بیشتر با شماره 09198604046 مهندس رخشانی تماس حاصل نمایید.

mvali

mvali

یکی از اصلی ترین شرایط جهت محقق شدن امنیت ملی و کارکرد مهم بخش کشاورزی، امنیت غذایی است. شناسایی تاثیر توسعه کشاورزی بر امنیت غذایی و سنجش آن برای سیاست گذاری بهتر در زمینه غذا اهمیت دارد. به همین دلیل هدف این مطالعه بررسی تأثیرتوسعه کشاورزی و سایر متغیرهای اقتصاد کلان بر امنیت غذایی و زیرشاخص های آن (دسترسی به غذا ، توانایی اقتصادی برای خرید غذا و بهداشت غذا) در 64 کشور در حال توسعه است. برای این منظور، از روش‌های پانل‌دیتا و داده‌های کشورهای در حال توسعه در دوره 1397-1387 استفاده می‌شود. نتایج نشان می‌دهد توسعه بخش کشاورزی (افزایش ارزش افزوده بخش کشاورزی) با بهبود دسترسی به غذا، موجب ارتقای امنیت غذایی می‌شود. تولید ناخالص داخلی تأثیر مثبتی بر امنیت غذایی دارد. به طوری که هر سه بعد امنیت غذایی با افزایش درآمد بهبود می‌یابند. افزایش قیمت با کاهش دسترسی به غذا و کاهش قدرت خرید، امنیت غذایی را کاهش می‌دهد. افزایش شهرنشینی در ابعاد مختلف تأثیرات مختلفی بر امنیت غذایی دارد، اما به طور کلی امنیت غذایی را کاهش می دهد.

mvali

mvali

از عوامل مهمی که در میزان تولید محصولات در زراعت دیم موثرند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- خصوصیات خاک

2- انتخاب صحیح و استفاده مناسب از نهال ها

3- منابع تامین رطوبت خاک

4- وضعیت آب و هوا و مقدار بارندگی سالیانه

5- تناوب کشت دیم

6- نوع ادوات و ماشین آلات کشاورزی در زراعت دیم.

 

nazeri

nazeri

با استفاده از پهپاد کشاورزی سیرنگ ، شما می توانید عملیات سم پاشی، محلول پاشی، بذر پاشی و تغذیه آبزیان را به راحتی انجام دهید.

پهپاد کشاورزی از هوش مصنوعی استفاده می کند پس جای هیچ خطای انسانی را در عملیات به جا نمیگذارد، به این معنی که هیچ بخشی از زمین دو بار سم پاشی نمی شود و هیچ بخشی بدون سم باقی نمی ماند.

یکی از مزایای این پهپاد این است که شما با استفاده از پهپاد کشاورزی سیرنگ می توانید درآمد بسیار بالایی کسب کنید.برای کسب اطلاع از قیمت پهپاد یا دستمزدها با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

09366288728

rasouli

rasouli

با اینکه کینوا یا خاویار گیاهی را به عنوان غله در تمام نقاط جهان کشت میکنند این گیاه از خانواده گرامینه نمی باشد بلکه از خانواده تاج خروسیان است این موضوع کاملا از حالت گل آذین و چینش بذور روی بوته مشخص است.

کینوا به بی آبی و شوری زمین و اسیدی یا قلیایی بودن خاک و تنش های دمایی  بسیار مقاوم است و از لحاظ تغذیه بسیارقانع می باشد پس در نتیجه در بسیاری از نقاط ایران و کشورهای دیگرقابل کشت است  از طرفی به دلیل اینکه این گیاه کشت و تکثیر بسیار راحتی دارد دانشمندان ناسا در نظر دارند این محصول را در خاکی به غیر از زمین کشت کنند.

این محصول نیاز آبی بسیار کمی دارد اما اگر بخواهیم تنش بی آبی روی باردهی این گیاه تاثیری نداشته باشد 5 الی 7 مرتبه آبیاری انجام داده که مرحله اول بعد از کاشت، مرحله دوم بعد از 4 برگی که در این مرحله بعد ار آبیاری باید کوددهی شروع شود و مرحله سوم اوایل خرداد، مرحله چهارم و پنجم در تیر ماه و مرحله ششم و هفتم در مرداد انجام می شود.

خواص دارویی و فواید گیاه دارویی کینوا

-این گیاه با توجه به پروتیین زیادی که دارد اصلا پروتیین گلوتن ندارد و برای افرادی که نباید گلوتن مصرف کنند توصیه می شود.

-کینوا سرشار از آنتی اکسیدان ها است و بدن را در مقابل سرطان مقاوم می کند.

-کینوا بر خلاف باقی غلات شاخص قند خون پایینی دارد و افراد دیابتی میتوانند با خیال راحت از این محصول استفاده کنند.

-این گیاه فیبر بسیار فراوانی دارد.

-این گیاه منبع مواد معدنی از جمله منیزیم می باشد.

-به کنترل وزن کمک کرده در نتیجه جزو خوراکی های رژیمی میباشد و بسیاری از ورزشکاران امروزه از آن استفاده می کنند.

منبع

rasouli

rasouli

گیاهان دارویی ( Medicinal plants) گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی مادهٔ مؤثره است. این ماده که کمتر از ۱٪ وزن خشک گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی مؤثر بر موجودات زنده است.

گیاهان دارویی و معطر عمدتاً به فرمهای زیر مصرف می‌شوند:

 1. گیاه تازه
 2. گیاه خشک شده یا کنسرو شده
 3. به صورت فرآوری شده توسط حرارت
 4. استحصال مواد مؤثر در صنعت

تفاوت بین گیاهان دارویی و داروی گیاهی

گیاهان دارویی شامل بخش‌هایی از گیاه است که پس از خشکاندن، بدون ایجاد هرگونه تغییری در مغازه‌ها و عطاری‌ها به فروش می‌رسد. گیاهان دارویی مثل زیره، رازیانه، هل یا دارچین گیاهانی هستند که برخی خواص درمانی آن‌ها که عمدتاً بی‌ضرر یا کم ضرر هستند، به اثبات رسیده‌است اما داروهای گیاهی حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در کارخانه‌های داروسازی و طی فرایندی خاص و استریل هستند. با این توضیحات و ذکر تفاوت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی باید گفت که عطاری‌ها تنها حق فروش گیاهان دارویی را دارند، گیاهانی که تعداد شان مشخص است و طی سالیان دراز فواید و بی عارضه یا کم عارضه بودن شان به اثبات رسیده‌است. مسلم است که مصرف بی‌رویه و بیش از حد نیاز هر نوع خوراکی اعم از گیاهی یا شیمیایی می‌تواند برای بدن ضرر داشته باشد.

 

منبع:ویکی‌پدیا

 

mvali

mvali

به نوعی کشاورزی بخصوص که در آن فقط بارش های آسمانی، آب مورد نیاز مزارع و کشتزارها و زمین های کشاورزی را تامین می‌کنند، کشت دیم یا دیم کاری می‌گویند. این نوع کشت اغلب در استپ ها و یا مناطق کوهپایه ای انجام می‌شود و روش های متفاوتی که بستگی به نوع آب و هوا دارد را داراست. این روش، روشی باستانی در مناطق بیابانی بوده است و در شمال آفریقا و خاورمیانه مشاهده می‌شد که از این راه در کشاورزی خود استفاده کنند.

rakhshani

rakhshani

برای اشخاصی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند، نگهداری گیاه بنجامین توصیه نمی شود زیرا گیاه خیلی حساسی است و به مراقبت های مخصوصی نیاز دارد. گیاه بنجامین یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی است که در خانه ها، ادارات و در کل، فضاهای داخلی یافت می شود، آن ها ظریف و در عین حال بزرگ هستند و شاخ و برگ های تیره براق بزرگی دارند، هر چند وقتی استرس زده می شوند، و برگ ها به راحتی می ریزند،شاخه های باریک دارد که با شکوه از یک تنه خاکستری روشن بیرون می آیند.

گیاه بنجامین

گاهی اوقات با فیکوس میکروکارپا اشتباه گرفته می شود، که در واقع کمتر افتاده و صافتر است. گیاه بنجامین یکی از بهترین گیاهان برای بهبود کیفیت هوا در داخل خانه است، آن یکی از گیاهانی هستند که میزان حذف بالایی در مواد سمی مانند فرمالدهید، بنزن و تری کلرواتیلن از هوای داخلی آلوده را دارند.

rakhshani

rakhshani

مگس میوه یکی از آفات مهم و خطرناکی است که چندین گونه میزبانش هستند و در بین گونه های میزبان بیشتر از همه به خرمالو، هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، گیلاس، انار، انجیر و مرکبات علاقه دارد و به آنها حمله می‌کند. بهترین راه برای از بین بردن این آفت میوه سمپاشی مگس میوه است که با استفاده از پهپاد کشاورزی و مه پاشی مصنوعی میتوانیم از شر این موجودات مزاحم در صنعت کشاورزی راحت شویم.

برای اطلاعات بسشتر با شماره09198604046 تماس حاصل فرمایید

rasouli

rasouli

میزبان این افت درختان بادام ،آلو ،هلو و زردآلو هستند
و خسارت این افت بر روی بادام بسیار بیشتر است بویژه بر روی ارقام شیرینتر و خوش خوراک.

بهترین راه مبارزه با این آفت ویرانگر؟

مبارزه فیزیکی، و سوزاندن میوه های آلوده  گزینه اول است.
برای اقدام به این عمل، می بایست باغداران یک منطقه تماما و همگام مبارزه را پیگیری کنند تا بهترین نتیجه حاصل شود.
و نیز می‌توان حداقل در دو مرحله اقدام به مبارزه شیمیایی به جهت تکمیل مبارزه فیزیکی انجام داد. مرحله اول پس از تشکیل میوه، و مرحله بعدی  پس از گذشت تقریبا 20 روز دیگر.

منبع 

انواع داروهای گیاهی پر مصرف

انواع داروهای گیاهی پر مصرف

در این مقاله درباره برخی از گیاهان دارویی معروف و پرطرفدار صحبت خواهیم کرد.
rasouli

rasouli

محدودیت منابع آبی کشور باعث گردیده تا بخش کشاورزی به عنوان عمده مصرف کننده منابع آبی کشور با کمبود آب برای تولید مواد غذایی روبرو باشد. در این شرایط مهمترین چالش بخش کشاورزی افزایش بهره وری آب و تولید بیشتر غذا از آب کمتر است. منبع

حال با وضعیت موجود و میزان بارندگی های موجود و ذخایر آبی کشور، بهترین کار استفاده از روش هایی برای کاهش مصرف آب در کشاورزی می باشد.

استفاده از پهپادهای کشاورزی باعث کاهش 97 درصدی در مصرف آب می شود.

حال به هزینه های گزاف سموم کشاورزی و خساراتی که به محیط زیست میزند فکر کنید!

استفاده از پهپاد مصرف سموم کشاورزی رو به اندازه 30 تا 50 درصد کاهش میدهد.

قطعا امروزه رفتن به سمت کشاورزی هوشمند بهترین گزینه است! هم برای کشاورز هم برای کسی که دنبال شغل دلخواه خود است!

برای کسب اطلاعات کامل پهپادی با شماره 09925482825 تماس بگیرید.

rasouli

rasouli

در درختانی که گل نر و ماده روی دو پایه جدا قرار دارند اوضاع کمی فرق می کند. طور طبیعی این عمل توسط باد و حشرات گرده افشان مثل زنبود عسل انجام می شود.

اگر شرایط آب و هوایی به گونه ای باشد که حشرات گرده افشان پرواز نکنند یا به هر دلیل دیگری (وزش باد شدید یا بارندگی شدید و…) گرده افشانی به خوبی انجام نشود مجبوریم از گرده افشانی مصنوعی استفاده کنیم.

از جمله درختانی که گرده افشانی مصنوعی برای آن ها صورت می گیرد می توان به خرما و پسته اشاره کرد.

ماژول گرده افشان سیرنگ، بهترین روش برای گرده افشانی با افزایش میانگین سه درصدی تولید محصول 

برای ارتباط با کارشناسان سیرنگ، با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

09039574929

 

منبع

mvali

mvali

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی از قرن ها پیش به منظور تامین نیازهای درمانی و مراقبتی توسط فرهنگ های گوناگون سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. تقاضای جهانی به جهت مصرف گیاهان دارویی علیرغم پیشرفت فناوری عصر مدرن و پزشکی، رو به افزایش است. بطور حدودی و تقریبی این صنعت سالانه حدود 60 میلیارد دلار درآمد کسب می‌کند. برخی از داروهای گیاهی ممکن است ارزان و در دسترس تر از داروهای معمول باشد که مردم تمایل به استفاده از آنها را دارند.

پهپاد چیست

پهپاد چیست

انواع پهپادها چیست
rakhshani

rakhshani

نکاتی برای سمپاشی و روغن پاشی زمستانه درختان میوه

در پایان برای سمپاشی زمستانه درختان میوه بهتر است به چند نکته توجه کنید که رعایت این موارد به طور کلی باعث می شود تا از زمین های زراعی خود استفاده بهینه کرده و بهترین و رسیده ترین میوه ها را به موقع برداشت کنید. این موارد شامل موارد زیر است:

 • بهتر است همیشه در مزارع خود از سمپاش های موتوری در این جهت استفاده کنید و تا حد امکان از استفاده از سمپاش‌های پشتی برای بازدهی محدودتر در این جهت خودداری کنید.
 • برای کمک به اثر سمپاشی و روغن پاشی زمستانه، مهم است که یک پاکسازی کامل بر روی درختان انجام دهید یعنی شاخ و برگ های مرده را جایی که ممکن است حشرات و تخم های آنها یا هاگ های قارچ را در آن قسمت ها مخفی شده باشند را هرس کنید. نادیده گرفتن این مرحله می تواند منجر به این شود که این آفات به محض افزایش مجدد دما، به یک پایگاه سریع دست پیدا کنند.
 • بهتر است اصول سمپاشی دقیق رعایت شود که در این میان باید توجه داشت که تنه درخت از شاخه های آن مهمتر است. پس بهتر است سمپاشی زمستانه خود را بیشتر روی تنه درختان انجام دهید.
 • برای سمپاشی زمستانه درختان میوه بهتر است از ترکیب روغن ولک و حشره کش و کنه کش استفاده شود.
 • برای جلوگیری از هرگونه قارچ و باکتری، ترکیب بوردو یا اکسیکلرید مس نیز توصیه می شود.
 • همچنین باید مقدار دقیق و استاندارد هر سم را در نظر بگیرید که برای این منظور می توانید به دفترچه راهنما یا بروشورهای هر سم مراجعه کنید.
 • برای ایمنی بیشتر بهتر است در فصل زمستان سمپاشی درختان میوه از دستکش، لباس مخصوص و عینک استفاده کنید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید.
 • بهتر است پس از عملیات سمپاشی مخزن سمپاش دستگاه مورد نظر خود را بشویید.
 • برای اسون تر شدن در کار سمپاشی با پهپاد کشاورزی سیرنگ تجربه فوق العاده ای داشته باشین.
 • 09198604046 رخشانی در تماس باشید.
عملیات عمومی باغداری در ماهای مختلف

عملیات عمومی باغداری در ماهای مختلف

عملیات عمومی باغداری در ماههای مختلف ...
rasouli

rasouli

در توصیه متعادل کودی برای تولید محصول، لازم است موارد ذیل در نظر گرفته شود:

* تشخیص کمبود عناصر غذایی در خاک

* شناخت مراحلی از رشد گیاه که حساس به کمبود عناصر غذایی هستند.

* وضعیت منابع آب قابل دسترس در کشت های آبی

* سابقه شرایط آب و هوایی مانند دما و بارش در کشت های دیم

* شناخت انواع کودها و روش های مصرف آن ها

روش های تشخیص کمبود عناصر غذایی:

* روش های آزمایشگاهی شامل تجزیه خاک (آزمون خاک) و تجزیه گیاه

* بررسی علائم ظاهری کمبود عناصر غذایی در گیاه

 

 

 منبع: مدیریت تغذیه گیاهی در مزارع گندم- سازمان جهاد کشاورزی استان همدان

rasouli

rasouli

استفاده از پهپادها برای تصویربرداری از مزارع و نواحی کوچک تا متوسط بسیار مناسب بوده و به طور کلی می تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

1- برای تشخیص تنش و بیماری در گیاهان و نمایی از خسارت ناشی از آفات گیاهی

2- تصاویر خاک های بدن پوشش اگر در زمان مناسب برداشت شود، برای تشخیص نوع خاک کارساز می باشد.

3- عکس های هوایی پیوسته و چند لایه میتواند برای تشخیص مسائل و مشکلات آبیاری و زهکشی مورد استفاده قرار گیرد.

4- برای بعضی از محصولات، این امکان وجود دارد تا با تهیه عکس هایی با وضوح بالا و پردازش آن ها، تخمین خوبی از میزان تولید و ارزیابی عملکرد داشته باشیم.

 

طی گزارشی که از سوی انجمن بین المللی وسایل نقلیه بدون سرنشین منتشر شده، پیش بینی می شود که قانونی شدن هواپیماهای بدون سرنشین تجاری در سال های 2015 تا 2025 بیش از 70 میلیاد یورو رشد اقتصادی (هم چون در آمد و ایجاد شغل) ایجاد خواهد کرد و کشاورزی دقیق سهم بالایی را در این رشد اقتصادی خواهد داشت.

 

جهت کسب اطلاعات پهپادی و همکاری با سیرنگ با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

09925482825

 

منبع: بررسی نقش پهپاد در کشاورزی دقیق با رویکرد سنجش از دور- مهرداد بابایی

mvali

mvali

بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور با وسعت بیش از یک هزار هکتار در روستای نودهک، شهرستان تاکستان، استان قزوین در حال ساخته شدن است که با بهره‌برداری از آن شاهد افزایش تولیدات گلخانه‌ای در سطح استان قزوین و حتی کشور ایران خواهیم بود. در مجموع 51 قطعه از فاز نخست این شهرک برای واگذاری به سرمایه‌گذاران فراخوان شده که از این میزان 39 قطعه در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده شده و فاز دوم این مجتمع نیز در سطح 1000 هکتار در دست احداث است و فاز اول این شهرک گلخانه ای به وسعت 71 هکتار آماده واگذاری به بهره برداران است.هم‌اکنون در استان قزوین 123 واحد گلخانه‌ای در سطح 63 هکتار وجود دارد که از این میزان 85 واحد آن فعال است و سالانه بیش از 9 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در این واحدها تولید می‌شود که خیار، گوجه‌ فرنگی، بادمجان، انواع سبزیجات و صیفی‌جات عمده محصولات تولیدی این گلخانه‌ها محسوب می‌شوند.

باغبانی و فواید آن

باغبانی و فواید آن

ممکن است تحقیقاتی که درباره فواید و اثرات باغبانی ذکر شده از نظر علمی کاملا اثبات شده نباشد اما همه ما حس خوبی که در دل طبیعت به ما دست می‌دهد را تجربه کرده‌ایم. این حس خوب را می‌توان با تمیز کردن گلدان و حتی عوض کردن خاک آن تجربه کرد. پس لازم نیست حتما باغ پر از گل و درخت داشته باشیم تا به این آرامش برسیم.
askari

askari

کشاورزیِ هوشمند چیست؟

با ظهور اینترنت اشیاء IoT نه تنها انسان‌ها با گجت‌های هوشمند می‌توانند ارتباط داشته باشند، بلکه اشیاء هم با شبکه بندی و برنامه‌ریزی دقیق با زبان مشترکی می‌توانند با یکدیگر ارتباط بگیرند.

در کشاورزی هوشمند و به عبارتی دیگر همان مزرعه هوشمند، تمامی عوامل، به هدف افزایش سوددهی و تولید بیشتر تحت کنترل قرار می‌گیرند.

حذف خطرات زیست‌محیطی (بیماری و آفات) و مصرف کنترل‌شده‌ی آب و انرژی از اهداف مهم هوشمند سای کشاورزی است.

پهپاد های کشاورزی سیرنگ با تکنولوژی هوشمند و مدرن راهی مناسب برای مبارزه با آفات است

 مشاوره 09126596145 

rakhshani

rakhshani

دستورالعمل کاشت بذر سماق:

توجه داشته باشید که برای کاشت درخت سماق از طریق بذر بایستی ابتدا بذور را درون یک ظرف پر از آبجوش قرار دهید و تا زمانی کهکاملا خنگ شود اجازه دهید بذرها داخل آن باقی بمانند. سپس ان ها را درون یک دستمال قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

حال بایستی بذرها را درون ظرفی حاوی زهکشی قرار دهید و توصیه می شود که حتما بذور را در عمق یک سانتی متری خاک بکارید و بعد ظرف حاوی بذور را به مدت سه الی چهار ماه درون یخچال قرار دهید و در طول این مدت حتما باید ۱ سانتی متری قسمت بالایی بستر را مرطوب نگه دارید.

پس از گذشت این مدت می توانید بذر ها را از یخچال خارج کنید و آن ها را به کاغذ سنباده بمالید تا پوسته ها کاملا نازک شوند.

حال بایستی بذر ها را به عمق ۱.۵ سانتی متر درون ترکیب خاک های پیت ماس و پرلیت بکارید. توصیه می شود که برای کاشت بذرها از گلدان هایی ۸ الی ۱۰ سانتی متری دارای زهکشی استفاده نمایید و حداقل فاصله بین بذرها را ۳ سانتی متر در نظر بگیرید.

درخت سنجد

درخت سنجد

شرایط درخت سنجد
rakhshani

rakhshani

بهترین زمان برای کاشت درخت عناب

با توجه به بررسی‌های انجام‌ شده و تحقیقات به‌ عمل‌ آمده می‌توان گفت؛ بهترین زمان برای کاشت درخت عناب، ماه‌های دی و بهمن است زیرا در این زمان‌ها، درخت می‌تواند رشد مطلوب‌تری داشته باشد. بنابر این سعی کنید در فصل زمستان حتما کار کاشت نهال را انجام دهید تا درختان پربارتر و سالم‌تری داشته باشید.

 

شرایط مطلوب برای رشد درخت عناب

 • آبیاری

درخت عناب در واقع درختی است که در برابر کم‌ آبی و خشکی مقاومت زیادی دارد اما برای رشد عالی، باید آبیاری را به‌ صورت مناسب انجام دهید و اجازه ندهید که ریشه گیاه‌تان دچار خشکی شود زیرا در چنین شرایطی درخت بسیار ضعیف می‌شود و احتمال دارد از بین برود. بنابر این حتما به میزان مصرف آب و زمان آبیاری توجه کافی داشته باشید و اجازه ندهید گیاه سلامت خود را از دست بدهد.

آبیاری بیش از حد نیز برای درخت عناب اصلا مناسب نیز و ممکن است مشکلاتی را به همراه خود داشته باشد. در واقع اگر این گیاه را غرقاب کنید، با خفگی ریشه درخت مواجه خواهید شد و ممکن است دیگر درخت‌تان محصول‌دهی مناسبی نداشته باشند.

 • دما

این درخت سرسبز و جذاب می‌تواند تا دمای 15- را تحمل کند اما بهترین مکان برای رشد آن، فضاهای گرم است. بنابر این اگر می‌خواهید درخت پربارتر و شاداب‌تری داشته باشید، حتما در مکان‌های گرم اقدام به کشت درخت کنید.

 • خاک

برای کاشت درخت عناب، سعی کنید خاکی را انتخاب نمایید که از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. در واقع خاک مورد نظرتان نباید خیلی سنگین باشد زیرا این گونه خاک‌ها باعث می‌شوند رشد درخت به خوبی ادامه نیابد و ریشه آسیب ببیند. از این رو اگر خاک زمین مورد نظرتان سبک نیست، حتما به اطراف آن مقداری خاک برگ یا شن اضافه کنید تا بافت خاک به مرور زمان سبک‌تر و حاصلخیزتر شود.

rasouli

rasouli

گیاهان مقاوم، مکانیسم های مختلفی برای تحمل اثرات زیانبار انواع تنش های محیطی از جمله سرما دارند. در گیاهان حساس، سرما باعث آسیب های بسیار و در نهایت مرگ گیاه می شود. گیاهان حساس به سرما، مکانیسم تحمل سرما و یخبندان را ندارند. که برای این منظور محققین مهندسی ژنتیک با تحقق و آزمایش های متعدد برای مقاوم سازی گیاهان تلاش می کنند. 

بنابراین برای این منظور باید گیاهانی که نسبت به یخبندان مقاوم یا گیاهانی که در زمان غیر یخبندان (زمانی که خطر یخبندان پایین یا وجود ندارد) رشد خود را کامل می کنند انتخاب نمود.

 

پهپاد مه پاش سیرنگ، در کوتاه ترین زمان ممکن حجم و به راحتی، حجم وسیعی از مزرعه و باغ شما را از سرمازدگی نجات میدهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پهپادهای سیرنگ با شماره 09925482825 تماس حاص فرمایید.

 

 

منبع: سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل/ نشریه ترویجی 1389

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

اهمیت کشاورزی در زندگی انسان

صنعت کشاورزی به عنوان مهمترین راه برای به دست آوردن منبع خوراکی است.
nazeri

nazeri

1. افزایش حاصلخیزی خاک

کاشت طولانی مدت همان نوع محصول منجر به تخلیه عناصر غذایی خاص در خاک می شود. هر محصولی برهمکنش مواد مغذی متفاوتی با خاک دارد و هر کدام از آنها انواع مختلفی از مواد مغذی را آزاد و جذب می کنند.

 

2. افزایش عملکرد محصول

فواید تناوب زراعی فقط به افزایش مواد مغذی محدود نمی شود بلکه باعث افزایش برداشت محصول از یک برداشت فصلی می شود. به دلیل ترکیب انواع مختلف محصولات، فرد نه تنها محصولات متنوعی را پس از هر فصل برداشت می‌کند، بلکه عملکرد محصول نیز در مجموع افزایش می یابد

 

3. افزایش مواد مغذی خاک

همانطور که قبلا گفته شد، تناوب زراعی به زمین اجازه می دهد تا بدون نیاز به استفاده از مواد مغذی بیشتر از طریق استفاده از کود، مواد مغذی خود را بازسازی کند. خالی ماندن زمین برای یک فصل، زمین را قادر می سازد تا مواد مغذی از دست رفته خاک از طریق جذب توسط گیاهان برداشت شده در فصل قبل را بازیابی کند.

 

به عنوان مثال، با کاشت محصولاتی مانند حبوبات، می توان نیتروژن را در خاک افزایش داد، زیرا آنها حاوی باکتری های تثبیت کننده نیتروژن هستند که نیتروژن را به طور طبیعی در خاک تثبیت می کنند. هر نوع محصول به مواد مغذی مختلف خاک اضافه می کند یا از خاک جذب می کند. بنابراین، به ترکیبی از گیاهان مختلف نیاز دارد تا آنها را متعادل کند.

 

با ما همراه باشید...

 

rasouli

rasouli

یکی از مهمترین عوامل محدودکننده رشد گیاهان، دمای پایین می باشد اما با داشتن اطلاعات هواشناسی منطقه و بکارگیری شیوه های علمی، در صورتی که شرایط اقتصادی اجازه دهد، امکان حفاظت گیاهان در برابر سرما و یخ زدگی وجود دارد.

حفاظت گیاهان در برابر سرما به دو روش عمده صورت میگیرد.

الف: روشهای حفاظتی فعال (روش های کوتاه مدت مقابله با سرما)

ب: روشهای حفاظتی غیرفعال ( روش های بلند مدت مقابله با سرما)

الف- روش های حفاظتی کوتاه مدت مورد استفاده عبارتند از:

وسایل گرم کننده مانند بخاری، روش های آبیاری شامل آبیاری سطحی (غرقابی و شیاری)، آبیاری بارانی، ماشین های مولد باد، بالگرد، سیستم چاهک معکوس، دستگاه های مولد مه، پوشاندن گیاه با پوشش های مخصوص یا مالچ، سیستم های اطلاعاتی هوشمند، بادشکن ها یا موانع، کف های بادوام و ...

ب- روش های حفاظتی بلند مدت نیز عبارتند از:

انتخاب مکان مناسب کاشت، کاشت رقم مقاوم به سرما، عملیات مدیریت به زراعی(کوددهی، هرس، شخم، آبیاری، تاریخ کاشت، عمق کاشت، تغذیه و ...)

 

پهپاد مه پاش سیرنگ، در کوتاه ترین زمان ممکن حجم و به راحتی، حجم وسیعی از مزرعه و باغ شما را از سرمازدگی نجات میدهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پهپادهای سیرنگ با شماره 09925482825 تماس حاص فرمایید.

 

منبع: سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل/ نشریه ترویجی 1389

nasiri

nasiri

پیاز، گیاهی دو ساله است و تا سال دوم رشد خود، تولید بذر نمی کند. در طول سال اول رشد، برگ ها از طریق فتوسنتز، انرژی زیادی تولید کرده و آن را صرف رشد پیازهای زیرزمین می کنند. وقتی فصل پاییز فرا می رسد، برگ‌های گیاه پژمرده شده و رشد پیازها متوقف می شود. ما معمولاً پیاز را در پایان سال اول، زمانی که برگ‌های آن شروع به پژمرده شدن می کنند، برداشت می کنیم. حال اگر پیازها در داخل زمین باقی بمانند، در طول زمستان، با انرژی ذخیره شده به حیات خود ادامه می دهند و سپس با فرا رسیدن فصل بهار، برگ‌ها و ریشه های جدید دوباره ظاهر می شوند. پیاز بعد از گذراندن یک چرخه رشد کامل، شروع به گلدهی می کند (این فرآیند، به گل نشستن پیاز/ bolting نام دارد) و در این سال دوم است که گیاه، بذر تولید می کند. حتی اگر می خواهید پیاز خود را تنها برای یک دوره بکارید، باز هم نوسانات گسترده دما ممکن است پیازها را فریب داده و چرخه ی حیات آنها را بهم بریزد، و در این حالت، فرآیند گلدهی زودتر اتفاق خواهد افتاد. 

با ما همراه باشید👇

09925482920

mvali

mvali

از مهمترین و دشوار ترین موارد در گرده افشانی، می‌توان به گرده افشانی نخلستان های خرما اشاره کرد که باغداران عزیز با چه مشقتی میبایست این کار را انجام دهند. با ورود این تکنولوژی و توانائی مخزن دستگاه جهت حفظ و نگهداری جامدات از جمله گرده های مورد نیاز باغات و پاشش یکنواخت و به میزان کافی آن بر روی درختان،دیگر این نگرانی وجود نخواهد داشت و با باروری بموقع و به میزان کافی میتوان محصولات بیشتر را از درختان انتظار داشت. پهپاد سیرنگ با استفاده از ماژول های گرده افشانی که خود طراحی کرده اند، قادر است تا به راحتی این عمل را انجام دهد.

(تصویر از باغات پسته کشت و صنعت استان زنجان که با استفاده از پهپاد 10 لیتری سیرنگ گرده افشانی شد.)